Hej Dzidzia

dziecko pijące mleko z butelki

Wygodne przechowywanie pokarmu dla niemowlęcia

Mleko jest jednym z najbardziej cennych składników dla niemowlaka, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Bogate w substancje odżywcze zapewnia maluchowi wszystko, co najlepsze. Jedne matki karmią piersią, inne z różnych względów decydują się na mleko w proszku. Gdy pokarm nie może być podany dziecku od razu, warto zadbać o jego właściwe przechowywanie. Do tego celu służą różnego rodzaju pojemniki i woreczki. Które z nich używane są najczęściej? Jakie są ich zalety?

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie przechowywanie mleka?

Mleko odgrywa bardzo istotną rolę w prawidłowym rozwoju malutkiego dziecka. Przede wszystkim jest źródłem wapnia odpowiedzialnego za prawidłowy wzrost kości i mineralizację uzębienia. Bogate w tłuszcz linolenowy zwiększa odporność małego organizmu i chroni przed infekcjami. Witamina A bardzo korzystnie wpływa na narząd wzroku, witamina D wspiera zaś rozwój układu mięśniowo-szkieletowego. Jeśli kobieta wybiera porcjowanie pożywienia – np. z uwagi na własny komfort – bardzo ważny jest sposób jego przechowywania. Dlaczego? Aby nie utraciło ono swoich właściwości. Co więcej, niezastosowanie się do zasad magazynowania pokarmu, który ma być spożyty w późniejszym czasie, grozi zatruciem pokarmowym u malucha. Łatwo się domyślić, że dla wcześniaka lub kilkudniowego noworodka może być ono fatalne w skutkach. Co rusz producenci wprowadzają na rynek pojemniki i butelki, zaprojektowane tak, aby przechowywane w nich mleko wciąż było wartościowe i bezpieczne w trakcie podawania bobasowi. Na jakie typy warto zwrócić uwagę?

Rodzaje akcesoriów do przechowywania mleka

dziecko karmi niemowlę mlekiem z butelkiAkcesoria do przechowywania pokarmu niezwykle ułatwiają macierzyństwo. Młode mamy doceniają je coraz częściej. Nie muszą skrupulatnie pilnować pory karmienia. Mogą wyjść z domu i zostawić dziecko pod opieką zaufanej osoby, która o konkretnej godzinie poda maluszkowi posiłek. Wśród produktów, dzięki którym możliwe jest robienie zapasów pokarmu, wyróżnia się zwłaszcza:

  • woreczki do mrożenia pokarmu;
  • pojemniki na mleko;
  • butelki z laktatorem.

Jeśli kobieta karmi naturalnie, może zdecydować się na woreczki do mrożenia mleka z piersi. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby w lodówce gromadzić zapasy odciągniętego pokarmu. W zamrażarce może „przeczekać” ono nawet 2 tygodnie.

Pojemnik na mleko w proszku chętnie wykorzystywany jest przez matki, które nie karmią piersią. Wybór jest tu naprawdę ogromny. Kobiety chętnie stawiają na egzemplarze jednorazowe, ale także na te z możliwością wielokrotnego mycia.

Butelki z laktatorem to rozwiązanie idealne dla pań, które korzystają z urządzenia do ściągania pokarmu z piersi. Mleko spływa od razu do plastikowej butelki i w ten sposób nic się nie marnuje.

Woreczki do mrożenia pokarmu z piersi

Dedykowane do mrożenia pokarmu woreczki wykonane są z masywnego, wytrzymałego tworzywa. Wzmocnione po bokach, ze stabilnym dnem umożliwiają przetrzymywanie mleka w pozycji pionowej. Strunowe zapięcie to ich duża zaleta – mleko nie rozlewa się, a do środka nie przedostają się zapachy pochodzące z innych produktów. Woreczki charakteryzują się dużą pojemnością. Panie najczęściej wybierają te, w których można zmieścić aż 350 ml mleka. Na ich powierzchni znajduje się wskaźnik temperatury, który informuje o tym, czy mleko jest gotowe do spożycia. Optymalna temperatura to 36-38 stopni Celsjusza. Dodatkowo na wielu woreczkach znajduje się puste pole, na którym można wpisać przydatne informacje, np. datę i dokładną godzinę ściągnięcia mleka. To bardzo ważne, aby porcja przeznaczona dla maluszka była świeża podczas karmienia. Elastyczność woreczków sprawia, że są one bardziej praktyczne i zajmują w lodówce mniej miejsca, aniżeli pojemniki. O tych drugich mowa poniżej.

Pojemniki na mleko w proszku

niemowlę karmione pokarmem z butelkiWiele matek staje przed koniecznością karmienia dzidziusia mlekiem w proszku. Przyczyn może być tu wiele, a jedną z nich jest brak pokarmu w piersiach. W takiej sytuacji niezbędne okazuje się mleko w proszku, które zastępuje to pochodzenia naturalnego. W jego skład wchodzą niezbędne komponenty odżywcze wspomagające prawidłowy rozwój nowo narodzonego dziecka.

Producenci zalecają, aby do pojemników wsypywać taką ilość mleka, która odpowiada jednej porcji podczas karmienia. Ten typ akcesoriów również posiada miarkę. Kobieta nie musi za każdym razem otwierać pudełka z mlekiem i odmierzać zalecanej ilości proszku. Niektóre modele spełniają jednocześnie funkcję butelki, a to za sprawą wbudowanego ustnika. Jest to wygodne rozwiązanie, które znacznie skraca czas przygotowywania posiłku. Stosuje się je u starszych, co najmniej 4-miesięcznych dzieci. Młode mamy zgodnie twierdzą, że pojemnik na mleko modyfikowane to nieoceniony gadżet podczas wyjazdu, spaceru, wizyty u rodziny, czy nocnego karmienia. Odmierzoną wcześniej ilość proszku wystarczy przesypać do butelki i zalać ciepłą wodą. Jedzenie dla bobasa gotowe!

Butelki z laktatorem

Butelka z laktatorem to nieodzowne naczynie, które powinno towarzyszyć każdej matce ściągającej pokarm z piersi. Cała zawartość pokarmu gromadzi się w plastikowej butelce dołączonej do laktatora. Oczywiście dziecko można nakarmić bezpośrednio po wykonaniu tej czynności, przechowywać mleko w temperaturze pokojowej (tylko do 5 godzin) lub w lodówce maksymalnie przez dobę. W grę wchodzi również włożenie butelki do zamrażarki. Data ważności mleka wydłuża się wtedy do 3 miesięcy.

Butelka z laktatorem jest bardzo praktyczna. Zarówno ściąganie pokarmu, jak i karmienie następują jedno po drugim, nawet w pozycji leżącej z dzieckiem na rękach. Kobieta nie musi wstawać i przelewać mleka do osobnej butelki. Oczywiście należy pamiętać, że samo odciąganie mleka musi odbywać się w higienicznych warunkach.

Zasady przechowywania mleka w lodówce

Można by rzec, że mleko przeznaczone dla dziecka wystarczy schować do lodówki, a niska temperatura „załatwi resztę”. Okazuje się, że na walory odżywcze mleka duży wpływ ma to, w jaki sposób jest ono przechowywane. Liczą się zatem: miejsce, temperatura i rodzaj naczynia, w którym jest porcjowane. Przy zakupie warto zwracać uwagę na oznaczenia. Materiał, z jakiego wykonane są pojemniki i butelki nie powinny mieć w składzie szkodliwych substancji.

Oprócz posiadania odpowiednich akcesoriów, panie w okresie wczesnego macierzyństwa powinny pamiętać o kilku regułach odnoszących się do przechowywania mleka. Pojemniki, butelki lub woreczki muszą być dobrze oznakowane. Najważniejsza jest data i godzina ściągnięcia bądź przyrządzenia mleka. Należy zawsze wybierać te pojemniki, które dostosowane są do wieku dziecka. Im bowiem pociecha większa, tym zwiększeniu ulega również jej średnie, dzienne zapotrzebowanie na pokarm. Zbyt duże dawki mleka w początkowym etapie życia niemowlaka mogą prowadzić na przykład do nadmiernego występowania u niego kolki. Młode matki często popełniają błąd i po wyjęciu pojemnika z lodówki, potrząsają nim, aby cząsteczki mleka związały się ze sobą na nowo. To duży błąd! Wystarczy obrócić butelkę do góry dnem i wrócić do pozycji wyjściowej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *