Hej Dzidzia

dziecko pijące z kubka

Nauka samodzielnego picia z kubka

Umiejętność samodzielnego picia z kubka otwartego jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Pozwala uniknąć wad zgryzu czy wymowy, dlatego naukę tą warto zaczynać, jak tylko dziecko jest na to gotowe. A kiedy jest ten moment i z jakich rozwiązań korzystać, by dziecko szybko opanowało umiejętność samodzielnego picia z kubka? O tym w dalszej części artykułu.

Nauka picia z kubka – dlaczego jest taka ważna

niemowlę z kubkiemPrzede wszystkim dlatego, że umiejętność ta sprzyja właściwemu rozwojowi malucha. Podczas samodzielnego picia z kubka do pracy zmuszone zostają określone grupy mięśni twarzy i języka. Ponadto czynność ta uczy prawidłowego połykania, jak również właściwego sposobu oddychania (a więc wdechu nosem, a wydechu ustami). Dziecko ucząc się samodzielnie pić z kubka, nabywa więc szereg ważnych umiejętności, które w przyszłości pomogą mu prawidłowo mówić oraz uniknąć wad zgryzu.

Ponadto picie z kubka jest zdrowsze dla zębów dziecka. Eliminuje problem próchnicy butelkowej, ponieważ taki sposób picia zmniejsza kontakt zębów z cukrem (znajdującym się w mleku, soczkach czy herbatkach), w przeciwieństwie do picia z butelki ze smoczkiem bądź kubka typu niekapek.

Teoria, teorią – ale jak przystąpić do nauki korzystania z kubka, a nie butelki ze smoczkiem, która dziecku się miło kojarzy i nie chce z niej rezygnować? Z pomocą przychodzi kubek do nauki picia. Wybór odpowiedniego może stanowić nie lada wyzwanie, bo oferta rynkowa tego typu kubków jest niezwykle bogata. Dodatkowo krążą różne opinie dotyczące poszczególnych rodzajów kubków, co budzi szereg wątpliwości.

Nie należy się jednak zniechęcać. Warto korzystać z udogodnień, by nauka samodzielnego picia odbywała się stopniowo, bez nerwów i presji. Warto mieć na uwadze również fakt, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Niektóre dzieci bardzo szybko uczą się pić z kubka, a inne potrzebują trochę czasu, by tę umiejętność w pełni opanować. Może się też okazać, że z jakichś powodów dziecko nie będzie chciało korzystać z określonego typu kubka.

Najlepiej więc zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku kubków do nauki picia, poznać zalety poszczególnych rozwiązań, by móc wybrać te najlepsze dla swojej pociechy. Ponadto trzeba też zaznaczyć, że naukę picia z kubka należy rozpocząć wówczas, kiedy dziecko samodzielnie i stabilnie siedzi.

Kubek niekapek – jakie ma zalety?

Stosowanie tego rodzaju kubka odradzają logopedzi, ponieważ podczas picia z niekapka dzieci nie trenują właściwych mięśni twarzy i języka. Nie uczą się też połykać w taki sposób, jak robią to dorośli. Pobieranie płynu jest podobne jak przypadku butelki ze smoczkiem, a właśnie z tego chcemy zrezygnować. Niemniej jednak nie oznacza to, że ten rodzaj kubka nie będzie pomocny w nauce samodzielnego picia.

Z pewnością kubek niekapek będzie swego rodzaju nowością, która wzbudzi zainteresowanie dziecka i zachęci do korzystania z niej. Dla młodszych dzieci polecane są kubki z miękkim dzióbkiem, dla starszych – z twardym. Ponadto tego typu kubek posiada zwykle uchwyt ułatwiający dziecku samozielne trzymanie naczynia za pomocą obu rączek. Stanowi to dobry trening na przyszłość i kształcenie umiejętności utrzymywania kubka w rączkach. Dodatkową zaletą tych kubków jest to, że są szczelnie zamykane.

Należy jednak pamiętać, że kubki niekapki są odpowiednie dla niemowląt w wieku 6-8 miesięcy. Długie ich stosowanie może prowadzić u dzieci do wad zgryzu. Z tego też powodu warto je traktować, jako krótki etap przejściowy, by dziecko nie utrwalało sobie niekorzystnych przyzwyczajeń.

Kubek profilowany do nauki picia

Jest to rodzaj otwartego kubka – a więc nie ma zamknięcia, ani dzióbka czy słomki. Jest on odpowiednio dostosowany do potrzeb i umiejętności maluchów. Kubek taki ma pochyły kształt, który sprawia, że nie drażni on dziecięcego noska oraz prawidłowo układa się na dolnej wardze. Największym więc atutem tego typu kubków jest to, że dają możliwość bardzo wczesnego kształtowania u dzieci prawidłowych nawyków niezbędnych do samodzielnego picia. ​

Trzeba podkreślić, że stosowanie tego typu kubka będzie jednak wymagało od rodziców większej uwagi, cierpliwości oraz pilnowania. Z takiego kubka dziecko może nieostrożnie wylać na siebie zawartość.

Kubek ze słomką lub rurką

dziewczynka pijąca z kubkaDoskonałym rozwiązaniem przyspieszającym naukę samodzielnego picia są kubki ze słomką bądź rurką. Jednak wymagają one od dzieci pewnej wprawy i są też polecane dla dzieci od 12 miesiąca życia. Nie oznacza to, że młodsze maluchy nie będą mogły z nich korzystać. Może się okazać, że zasady ich działania szybko opanują i taki sposób picia przypadnie im gustu. Decydując się na tego typu kubek, trzeba jednak pamiętać, że zwykle ma on pojemność od 250 do 350 ml. Jest to ich dużą zaletą, którą z pewnością docenisz podczas dłuższego spaceru z dzieckiem, bądź podróży.

Modele ze schowaną słomką zapewniają dzieciom nie tylko wygodne picie, ale też pozwalają uniknąć rozlewania płynu i ubrudzenia sobie nim ubrania. Warto też wspomnieć, że na rynku dostępne są również termiczne kubki ze słomką. Ciepły napój dla dziecka będziemy mogli mieć zawsze pod ręką.

Picie przez słomkę zalecane jest nie tylko dzieciom uczącym się samodzielnie pić, ale również tym, które tę umiejętność dawno już opanowały. Korzystanie z kubka ze słomką czy rurką wymaga zaciskania ust wokół niej oraz angażuje do pracy wiele mięśni, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi szczęki. Picie przez słomkę jest również świetnym ćwiczeniem ruchów języka w zakresie tak zwanej pionizacji, co z kolei eliminuje problemy z seplenieniem w przyszłości.

Podsumowując, należy podkreślić, że do nauki dzieci samodzielnego picia należy podchodzić w sposób zdroworozsądkowy i z dystansem do wielu różnych opinii, mając na uwadze preferencje swoje dziecka i tempo jego rozwoju, nabywania różnego typu umiejętności. Warto jednak mieć na uwadze to, że z punktu widzenia prawidłowego rozwoju dziecka nabycie przez niego umiejętności samodzielnego picia jest niezwykle ważne i pomoże uniknąć wad zgryzu czy wymowy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *