Hej Dzidzia

mama czytająca dziecku bajki

Czytanie bajek to troska o przyszłość malucha

Czytanie książek polecić można dosłownie każdemu, wiąże się z tym szereg korzyści. Warto poświęcić przynajmniej kilkanaście minut dziennie, przeczytać chociażby jeden rozdział, co już wpłynie pozytywnie na pracę mózgu. Zamiast włączać dziecku bajkę w TV lub na komputerze, lepszym rozwiązaniem będzie przeczytanie jej maluszkowi. Dzieci uwielbiają, gdy im się czyta, jest to dla nich niezwykle przyjemne i cenne. Już samo wspólne spędzanie czasu z rodzicem ma zbawienny wpływ na rozwój maluszka, zacieśnia więzi. Czuje się ważny i kochany, wyrasta na mądrego i dobrego człowieka. Jest to wspaniała forma rozrywki i jednocześnie nauka poprzez zabawę.

Dlaczego warto czytać dzieciom?

chłopiec oglądający książeczkęIm wcześniej rodzic zacznie czytać swojemu dziecko i będzie robić to regularnie, tym lepiej. Wiąże się z tym szereg korzyści. Nie ma znaczenia nawet to, że dziecko nie rozumie jeszcze tego, co się do niego mówi, z wprowadzeniem bajek nie ma co zwlekać. Rodzic powinien być dobrym przykładem dla dziecka, wyrobić w nim nawyk sięgania po książki. Warto otaczać się nimi, a dziecko samo z siebie zacznie samodzielnie czytać i będzie mu to sprawiać ogromną przyjemność. Jest to sposób na odciągnięcie go od wielogodzinnego wpatrywania się w ekran telewizora, smartfona czy komputera. Czytanie stymuluje rozwój mózgu, który u małych dzieci jest bardzo plastyczny. W pierwszej kolejności dziecko musi nauczyć się rozumienia mowy, a czytanie mu to ułatwi, poszerzy zasób słownictwa. Nie ma przystępniejszego sposobu na przyswojenie wiedzy o języku niż właśnie dzięki otaczaniu się mową, a czytanie sprawdza się idealnie. Z czasem dziecko zaczyna rozumieć coraz więcej, a praktyka czyni mistrzem. Kolejną zaletą czytania dziecku jest rozbudzanie w nim ciekawości świata. Wybierając odpowiednią książkę, można przedstawić dziecku prawidłowe wzorce. Ma ono tendencję do odtwarzania zachowań swoich ulubionych bohaterów bajkowych. Czytanie rozwija osobowość i poczucie własnej wartości.

Jakie korzyści płyną z czytania książek?

Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć, jest to też skuteczny sposób na zapobieganie dysleksji. W umyśle dziecka kłębi się wiele myśli, a dzięki czytaniu mu książek łatwiej jest mu je wyrazić. Dziecko jest bardzo zaangażowane w czytanie, wczuwa się w rozwój akacji, analizuje wszystkie dialogi i dostrzega wiele niuansów. Zaczyna też poznawać zależności przyczynowo-skutkowe. Czytając dziecku, można kształtować jego inteligencję emocjonalną, co ma ogromne znaczenie w codziennym życiu. W książkach przeznaczonych dla dzieci nie brakuje praktycznych informacji, można się z nich sporo dowiedzieć o emocjach. Opowiadane historie są przesycone uczuciami, a dziecko może nauczyć się je nazywać i wyrażać. Obecnie wiele osób ma problemy w kontaktach międzyludzkich, tłumi w sobie emocje, nie potrafi ich wyrazić, co rodzi wiele problemów i nieporozumień. Warto wobec tego jak najwcześniej pokazać dziecku, co jest właściwe i jak należy postępować w różnych sytuacjach, a książki sprawdzają się idealnie. Rozwijają one wyobraźnię, wręcz zmuszają do rozmyślań i analizowania wszystkiego. Czytanie poprawia też pamięć i sprzyja tworzeniu się nowych synaps.

Co przemawia za czytaniem dziecku?

Regularne czytanie sprawia, że dziecku jest łatwiej i swobodniej się wypowiadać. Wpływ to pozytywnie na jego elokwencję, zachęca do brania udziału w życiu społecznym. Jest to też świetny sposób na przygotowanie podopiecznego do samodzielnego czytania i pisania, wystarczy zadbać o otaczanie się literaturą już od najmłodszych lat. Im wcześniej dziecko będzie mieć styczność z literami i pozna ich znaczenie, tym lepiej. Wspólne czytanie od wczesnych lat życia sprawia, że dziecko chętnie sięga po książki w przyszłości, nie stroni od lektury. Można też mówić o dużo bogatszym słownictwie i obszerniejszej wiedzy o otaczającym świecie. Dziecko może znaleźć w książce wiele odpowiedzi na nurtujące je pytania i rozwiązania problemów. Książki dla dzieci uczą, co jest dobre a co złe, czyli moralności. Za ich pomocą można wpoić dziecku empatyczne podejście do ludzi i zwierząt. Bajki przekazują prawdy, wartości i postawy, są więc świetnym wsparciem podczas wychowywania dziecka. Książki uczą nawet poczucia humoru, zachowań prospołecznych, poszerzają zainteresowania. Dynamiczny rozwój intelektualny rozpoczyna się między drugim a trzecim rokiem życia. Jest to doskonały moment na wyrobienie nawyku codziennego czytania, choćby przez dwadzieścia minut dziennie.

Jak dobrać książeczki dla dzieci do wieku, co powinny zawierać bajki dla niemowląt?

dziecko oglądające książkęW przypadku książek dla dzieci bardzo ważną kwestią jest to, aby dospawać ich treść do wieku dziecka i jego możliwości. Bajka pełna tekstu i uboga w obrazki, napisana skomplikowanym językiem, nie sprawdzi się w przypadku małego dziecka. Jest to prosta droga do tego, że straci ono nią zainteresowanie. Na początek warto wybrać książki duże, na grubych kartkach tekturowych. Musi być mnóstwo kolorowych ilustracji, najlepiej w kontrastujących ze sobą barwach. Warto wybrać bajki dla dzieci o zróżnicowanej fakturze, wydające różne dźwięki, aby pobudzić jak najwięcej zmysłów. Książki dla przedszkolaków powinny być pisane dużą czcionką, nie może oczywiście zabraknąć sporej ilości obrazków. Jeśli chodzi o tematykę, to najlepiej sprawdzą się książki przedstawiające sytuacje z życia codziennego, nawiązujące do otoczenia, pozwalające odkrywać świat.

Książki o zwierzętach i rówieśnikach, opowiadające o przedszkolu i wizycie u lekarza będą świetnym wyborem. W sprzedaży nie brakuje książeczek o walorach edukacyjnych, które wspierają naukę liter, cyfr, gatunków zwierząt i roślin. Dla starszych dzieci idealnie nadają się książki ukazujące sytuacje i problemy międzyludzkie, dzięki czemu podopiecznemu łatwiej będzie zrozumieć innych, rozwijające umiejętności społeczne i komunikacyjne. Książki dla kilkulatków powinny mieć więcej tekstu niż obrazków, skupiać się na codziennych wydarzeniach i zjawiskach. Z kolei dla młodzieży idealne będą książki o tematyce związanej z różnymi trudnościami i rozterkami, których nie brakuje w tym wieku. Młodzi czytelnicy uwielbiają książki fantasy, science-fiction, a bajki idą w odstawkę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *