Hej Dzidzia

zabawki dla rocznego dziecka

Zabawki dla dzieci w różnym wieku

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem zabawki dla swojego malucha i zależy Ci na tym, żeby była dostosowana do jego aktualnego etapu rozwoju, musisz wiedzieć, że nie jest to taka prosta sprawa, jaka mogłaby się wydawać. Potrzeby maluchów zmieniają się wraz z wiekiem, dotyczy to także zabawek. Inne wybierzemy dla rocznego dziecka, a inne dla 5-latka. Maluchy szybko rozwijają się i często zabawki, którymi wcześniej lubiły się bawić, później już nie wzbudzają w nich takiego zainteresowania. Jako rodzic powinieneś zadbać o różnorodność zabawek dla malucha, by zapewnić mu ciągły rozwój. Należy jednak mieć na uwadze, że kupowanie ich na wyrost również nie ma sensu, gdyż dziecko będzie bawić się nimi niezgodnie z przeznaczeniem. Ponadto prawdopodobnie nie poradzi sobie z ich trudnością, przez co będzie zniechęcone i sfrustrowane, co może wpłynąć negatywnie na jego pewność siebie. Jeśli zastanawiasz się, które zabawki będą właściwe dla rozwoju Twojego malucha, to powinieneś zapoznać się z treścią poniższego artykułu. Dowiesz się, na jakie rodzaje zabawek warto zwrócić uwagę w konkretnym wieku malucha.

Zabawki na roczek

dziecko bawiące się zabawkami dla 3latka

Roczne dzieci są bardzo zainteresowane światem i tym, co dzieje się wokół nich. Z tego względu najlepiej wybrać zabawki edukacyjne, które nie tylko zadbają o rozwój malucha, lecz również uprzyjemnią mu czas. Takie zabawki muszą być więc ciekawe, by nie znudziły mu się zbyt szybko. Rodzice rocznych maluchów często kupują im drewniane układanki lub gumowe klocki wymagające od nich logicznego myślenia. Pamiętaj, że w tym wieku należy również wspomóc rozwój kreatywny. Pomocne mogą okazać się w tym sortery kształtów, które wymagają od dziecka dopasowania danej figury. Ponadto świetne będą zabawki sensoryczne wspierające proces integracji zmysłów. Ich niezwykłością jest ciekawa faktura składająca się z szorstkich lub wypukłych materiałów. Na tym etapie rozwoju warto również zainteresować się zabawkami interaktywnymi posiadającymi wiele efektów dźwiękowych i świetlnych. Kolorowe przyciski i zabawne melodie mają na celu zachęcić malucha do zabawy. Często występują w formie śpiewających bądź mówiących maskotek z przyjemnego pluszowego materiału. Dzięki nim maluchy poznają odgłosy zwierząt oraz szybciej uczą się pierwszych słów.

Zabawki na 2 latka

Jeśli chcesz, żeby Twój dwulatek spędzał czas kreatywnie, to warto kupić mu wyciskankę. Zabawa nią polega na wciskaniu kolorowych kapsli do środka planszy, na której tworzony jest barwny obrazek. Dla maluchów jest to dla nich niezwykle satysfakcjonujące zajęcie, które pozwala osiągnąć ciekawy efekt końcowy. Twórcze zajęcie możesz zapewnić swojemu brzdącowi także przy pomocy tradycyjnej tablicy, po której będzie mógł pisać kredą lub flamastrami do tablic. Oprócz nich warto zaopatrzyć się w magnesy, które poszerzą możliwości zabawy o pisanie po naciąganym papierze. Zaciekawić dwuletniego szkraba możesz również dzięki drewnianym układankom. Zabawki te posiadają specjalne elementy, które maluch musi włożyć do środka. Mogą występować w formie liter, cyfr lub różnych kształtów. Dzięki nim dzieci nie tylko poszerzają swoją wiedzę, lecz również rozwijają małą motorykę.

Zabawki na 3 latka

Najlepsze zabawki dla przedszkolaka, to te które pobudzają kreatywność i rozwijają wyobraźnię, np. wszelkiego rodzaju klocki, układanki oraz przybory plastyczne. Warto również postawić na edukację malucha, a tę funkcję doskonale spełnisz, kupując mu zabawkowego laptopa. Na wyświetlaczu urządzenia umieszczono wiele ciekawych funkcji. Laptop ten mówi nie tylko po polsku, lecz również po angielsku. Dzięki temu dziecko ma możliwość przyswojenia języka w przyjemny sposób. Ponadto zabawka ta uczy literek, cyferek i kształtów. Posiada – uwielbiane przez maluchy – efekty świetlne i dźwiękowe. Możesz być pewien, że jest to dobry sposób do pierwszego zetknięcia się z nauką.

Zabawki na 4 latka

dziecko bawiące się zabawkami dla 3latka

Czteroletnie dzieci są na etapie naśladowania rodziców i swoich bliskich, więc jeśli chcesz uszczęśliwić swojego brzdąca, to powinieneś zakupić mu zabawki imitujące sprzęty domowe, takie jak: odkurzacz, pralka, kuchenka. Dzięki nim maluchy będą mogły poczuć się jak osoby dorosłe, co zapewni im niesamowitą frajdę. Oprócz tego oswoją się z korzystaniem z różnych urządzeń. Takie zabawki zachęcą je do pomocy w codziennych obowiązkach oraz nauczą ich samodzielności.

Zabawki na 5 latek

Zapewne zauważyłeś, że na tym etapie życia dziecka są zarysowane podziały na zabawki dla chłopców i dziewczynek. Wynika to z różnic w ich zainteresowaniach. Pamiętaj jednak, że rodzaj zainteresowań Twojego malucha jest indywidualną kwestią i nie trzeba stosować się do podziału ze względu na płeć. Wiele dziewczynek szczególnie lubi bawić się lalkami. Zabawa nimi przynosi mnóstwo pozytywnych korzyści, gdyż dzięki niej maluchy nabywają umiejętności społecznych. Warto zakupić lalkę z funkcjami przypominającymi realne reakcje takimi jak śmiech i płacz, które szczególnie zachwycą dzieci. Wybierając zabawki dla 5-letniego chłopca można rozważyć zakup samochodów i torów wyścigowych, które poszerzą jego zdolności manualne oraz umożliwią mu zbudowanie własnych tras. Dzięki nim mali fani motoryzacji będą mogli poczuć się jak kierowcy rajdowi.

W powyższym zestawieniu umieściliśmy propozycje, które będą odpowiednie dla dzieci w wieku 1-5 lat Mamy nadzieję, że nasze sugestie ułatwią Ci ich wybór. Pamiętaj, by nie kupować zabawek, które nie są dostosowane do wieku Twojego maluszka, gdyż mogą zawierać niebezpieczne dla niego elementy lub mogą sprawiać mu zbyt dużą trudność. Przy wyborze właściwej zabawki dla swojego szkraba powinieneś zwrócić uwagę również na jego indywidualne zainteresowania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *