Hej Dzidzia

dziecko za barierką łóżeczka

Zabezpieczenie przestrzeni, w której przebywa dziecko

Rodzice małych dzieci powinni mieć oczy dookoła głowy, aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo. Narożniki mebli, schody czy gniazdka to tylko niektóre z zagrożeń, jakie czyhają na malucha. Często chce on poznawać świat i nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Na szczęście na rynku można znaleźć wiele akcesoriów, które pomogą uchronić malucha przed niebezpieczeństwem.

Kiedy zakupić zabezpieczenia dla dziecka?

Rodzice często nie wiedzą, w którym momencie zakupić zabezpieczenia do domu lub mieszkania. Często nie są świadomi zagrożeń, jakie elementy wyposażenia mieszkania mogą nieść dla malucha. Dla przykładu gniazdka energii elektrycznej, których używamy codziennie, mogą doprowadzić do poważnego wypadku. Podobnie niezabezpieczone okno lub komoda. Warto zainteresować się, w jaki sposób zabezpieczyć przestrzeń dużo wcześniej, aby dziecko było bezpieczne. W większości przypadków odpowiednim momentem do montażu tego typu akcesoriów jest czas gdy dziecko zaczyna raczkować. Od pierwszych dni z dzieckiem w domu rodzice powinni posiadać barierkę. Zabezpieczy ona dziecko przed upadkiem gdy będzie chciało przewrócić się na bok lub podnieść na materacu.

Jak urządzić bezpieczny pokój dla dziecka?

Pokój dla dziecka warto przygotować już przed porodem. W pierwszej kolejności należy usunąć wszystkie niepotrzebne szafki i zlikwidować zakamarki. Mogą być one dla dziecka niebezpieczne. Znacząco ułatwi to późniejsze urządzanie mieszkania. Najważniejsze na początek jest odpowiednie łóżeczko. Warto, aby miało regulowaną wysokość materaca. Przydatne są również wyjmowane barierki. W pierwszych tygodniach noworodek może również spać z rodzicami. Barierka do łóżka zamontowana na jego krawędzi zabezpieczy malucha przed upadkiem na podłogę.

Niebezpieczne gniazdka elektryczne

Gniazdka elektryczne są jednym z większych zagrożeń dla małych dzieci. Już na początku, gdy zaczną raczkować, kontakty będą dla nich bardzo interesującymi obiektami. Dwie dziurki w ścianie to idealne miejsce, żeby spróbować włożyć do nich paluszki lub fragment jakiejś zabawki. W nowoczesnych gniazdkach można znaleźć zabezpieczenie, które nie pozwala na włożenie obiektu do tylko jednej z dziurek. W związku z tym maluch musiałby wkładać palce do obu z nich jednocześnie, aby zostać porażonym prądem elektrycznym. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie specjalnych wkładek do kontaktów. Wykonane są one z plastiku lub specjalnego tworzywa. Wsuwa się je do otworów w gniazdku, tak aby dziecko nie mogło włożyć do środka paluszków. W przypadku gdy potrzebujemy skorzystać z gniazdka, należy użyć specjalnego kluczyka i wysunąć zabezpieczenie. Dzięki temu rodzice mogą korzystać z urządzeń elektrycznych, gdy tego potrzebują, a maluch jest bezpieczny.

Kanty szafek i mebli

dziecko na schodach

W większości przypadków meble w domach posiadają ostre krawędzie. Nie są one niebezpieczne przy codziennym użytkowaniu. Jednak gdy dziecko przewraca się lub podbiega i uderza o narożnik może skaleczyć się czy nabić guza. Szczególnie niebezpieczne są narożniki stołów, ław i blatów w kuchni, ponieważ znajdują się one na wysokości główki dziecka. Zagrożenie stanowią również półki i szafki. Warto na ich krawędzie, a w szczególności narożniki nałożyć specjalne plastikowe lub gumowe osłony. Zasłonią one ostre krawędzie. Nawet gdy maluch się na nie przewróci, to nie będzie możliwości rozcięcia jego delikatnej skóry.

Szuflady i szafki

Kolejnym elementem wyposażenia domu, które stanowi zagrożenie dla dziecka są szuflady i szafki. Przede wszystkim maluch może je swobodnie otwierać i zamykając przytrzasnąć sobie paluszki. Zabezpieczenia do szafek pozwolą rozwiązać ten problem. W większości przypadków zupełnie zablokują one możliwość ich otwierania. Specjalne nakładki na klamki połączą ze sobą drzwiczki. Dopiero po odpięciu zabezpieczenia istnieje możliwość otworzenia szafki. Podobnie sytuacja wygląda z szufladami. Można je zabezpieczyć poprzez zamontowanie specjalnego uchwytu, który połączy front szuflady z bokiem szafki. Dzięki temu maluch, ciągnąc za rączkę, nie będzie mógł jej otworzyć.

Zabezpieczenie szafek

Przy wszelkiego typu komodach i szafkach należy również pamiętać o jeszcze jednym zabezpieczeniu. Powinny one być przykręcone do ściany przy użyciu specjalnych uchwytów. W większości przypadków producenci dostarczają je do swoich mebli. Pozwolą one uchronić przed przewróceniem się komody na dziecko. Często próbują one podnieść się przez podciąganie na krawędzi szuflady, co może doprowadzić do przygniecenia malucha.

Niebezpieczne schody

Bardzo niebezpiecznym elementem w domach są schody. Wystarczy chwila nieuwagi, a dziecko może spaść. Uchronić może przed tym bramka zabezpieczająca. To specjalne urządzenie montowane przy wejściu na schody. Może ona posiadać dwa ruchome skrzydła lub jedno. Pierwsze rozwiązanie jest bardzo podobne do drzwi barowych, jakie można zobaczyć na westernach. Oba skrzydła są jednak na górze spięte, dzięki czemu maluch nie jest w stanie sam dostać się na schody.  Drugie rozwiązanie posiada najczęściej specjalny mechanizm, który trzeba przesunąć w bok, aby odblokować skrzydło.

Czyste bezpieczne mieszkanie

Zachowanie czystej podłogi pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo dziecka. Przedmioty codziennego użytku oraz te, które przez przypadek znajdą się na ziemi jak np. guzik czy skuwka od długopisu mogą być bardzo niebezpieczne. Pomocnym rozwiązaniem może być tutaj zakup robota sprzątającego. Posprząta on w miejscach, do których rodzic mógłby mieć problem dotrzeć. Można go zaprogramować w taki sposób, aby regularnie w nocy lub o określonej godzinie w ciągu dnia zaczynał sprzątanie.

Leki i środki czystości

Szczególną uwagę w mieszkaniu należy zwrócić na miejsca, w których przechowywane są leki i środki chemiczne. Często posiadają one kolorowe opakowania, które przyciągają uwagę dziecka. Spożycie ich przez malucha może być bardzo niebezpieczne. Szczególnie w przypadku tabletek, których zniknięcia rodzic może od razu nie zauważyć. Warto przechowywać je w miejscach niedostępnych dla malucha.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *