Hej Dzidzia

niemowlę jedzące sztućcami dla dzieci

Pierwszy samodzielny posiłek dziecka – przydatne akcesoria

W życiu każdego dziecka przychodzi czas na odstawienie od piersi i rozszerzenie diety. Butelka ze smoczkiem staje się zbędnym akcesorium, które należy zastąpić czymś innym. Jest to powolny proces, którego nie należy na siłę przyspieszać. Dzieci rozwijają się we własnym tempie, więc rodzicom pozostaje je obserwować i stwarzać im optymalne warunki do rozwoju. Młode mamy mogą liczyć na szereg przydatnych akcesoriów, które ułatwią naukę samodzielnego jedzenia typu krzesełko do karmienia, specjalne sztućce dla dzieci, miska i talerzyk z przyssawką, kubki niekapki, mata chroniąca podłogę przed zabrudzeniami, fartuszek i wiele więcej.

Jakie akcesoria przydadzą się do nauki jedzenia?

niemowlak jedzący samodzielnieChociaż mleko matki jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka, to jednak z czasem będzie trzeba zmienić codzienne menu i stopniowo rozszerzyć dietę o kolejne produkty żywnościowe. Przychodzi czas na zakup różnych akcesoriów, które pomogą w nauce jedzenia. Ułatwią one życie zarówno dziecku, jak i rodzicom. Dużym udogodnieniem będzie krzesełko do karmienia, które może być używane już w przypadku dziecka niemającego problemów z samodzielnym siedzeniem. Możliwe stanie się wspólne zasiadanie do stołu z dzieckiem i to bez konieczności trzymania go na rękach. Krzesełko przydaje się nie tylko podczas jedzenia, ale służy też do zabawy. Mama będzie mogła przez chwilę odpocząć lub zająć się wykonaniem codziennych obowiązków. Maluszek pozostanie cały czas pod jej nadzorem, będzie bezpiecznie siedzieć przypięty pasami. Najlepiej nadaje się krzesełko z wyjmowaną tacką, musi mieć wygodne siedzisko, być łatwe do utrzymania w czystości. Na uwadze trzeba mieć to, aby konstrukcja krzesełka był wytrzymała i stabilna. Pasy bezpieczeństwa muszą być wytrzymałe, najlepiej pięciopunktowe i obowiązkowo regulowane. Nie może zabraknąć też podnóżka. Praktycznym rozwiązaniem będzie krzesełko składane, które nie zajmuje wiele miejsca po złożeniu.

Co będzie pomocne podczas uczenia dziecka samodzielnego jedzenia?

Podczas rozszerzania diety nie może zabraknąć śliniaka, który ochroni ubranie dziecka przed zabrudzeniem. Małe dzieci są niezdarne, pierwsze próby samodzielnego jedzenia kończą się tym, że są całe umorusane jedzeniem. Jest to oczywiście całkowicie normalne, od czegoś trzeba zacząć. Jeśli rodzic nie chce za każdy razem rozbierać całego dziecka i go kąpać ani przebierać po każdym posiłku, to warto zawsze przed jedzeniem założyć maluszkowi śliniaczek. Najlepiej sprawdzą się modele zakrywające całe ciało, zapinane na rzepy, wyposażone w specjalną kieszonkę na resztki spadającego jedzenia. Śliniaczek powinien być łatwy do utrzymania w czystości. Świetne sprawdzają się fartuszki z rękawami do karmienia wykonane z materiału, z którego bezproblemowo usuwa się zaplemnienia. Z kolei od wewnątrz mile widziany będzie przyjemny w dotyku polar.

Chronić trzeba nie tylko ubranie dziecka, ale też podłogę. Niezastąpiona będzie wobec tego mata, którą się podłoży pod stolik do karmienia. Spadające na podłogę jedzenie to częsty widok w przypadku maluszka. Należy wobec tego odpowiednio ją zabezpieczyć, aby mieć potem mniej pracy ze sprzątaniem i czyszczeniem zabrudzeń. Zmycie przecieru owocowego lub warzywnego, który mocno barwi stanowi spore wyzwanie. Zajmuje to sporo czasu i trzeba sięgnąć po silniejsze detergenty. Mata powinna być wykonana z łatwo zmywalnego materiału.

W jakie gadżety warto się wyposażyć?

Podczas nauki jedzenia niezbędne są naczynia dla dzieci, które występują w wielu wariantach do wyboru. Pierwszy talerz może być silikonowy i trójdzielny z podkładką. Mata z przegródkami na jedzenie świetnie przylega do blatu stolika. Można podawać jedzenie o różnej konsystencji i to bez martwienia się o to, że wszystko się ze sobą wymiesza. Takie silikonowe talerze mogą być nawet wkładane do piekarnika czy mikrofalówki, bo są odporne na działanie wysokich temperatur oraz zmywane w zmywarce. Talerz musi być wykonany z dobrej jakości materiałów, które nie zawierają żadnych szkodliwych substancji. Na uwadze trzeba mieć to, aby posiadały odpowiednie atesty i spełniały wymagane normy bezpieczeństwa. Potrzebna będzie też pierwsza miseczka, która również może być wykonana z silikonu, wzbogacona o pokrywkę i przyssawkę na spodzie. Przywarta do blatu stołu nie będzie się przemieszczać, co ułatwi dziecku konsumpcję. W sprzedaży znajduje się szereg praktycznych kompletów silikonowych naczyń do nauki jedzenia.

O czym należy pamiętać? Co będzie pomocne?

dziecko samodzielnie jedzące posiłekDziecko będzie potrzebować do jedzenia sztućców. Pierwsza łyżeczka powinna być twarda, godna polecenia będzie kauczukowa lub plastikowa. Nie może się uginać, powinna mieć dłuższy trzonek i być raczej płytka. Znaczenie ma również to, aby była lekka, wąska i nieduża. Do nakłuwana pokarmu przyda się widelczyk zakończony trzema zębami. Nie będzie problemu z nabijaniem kawałków owoców i warzyw oraz mięsa czy makaronu. Wyposażyć trzeba się także w kubek. Można wybrać Doidy Cup, czyli zakrzywiony kubek ze ściętą górą. Inną opcją będzie kubek niekapek, dzięki któremu nie trzeba martwić się o wylanie płynu nawet po przechyleniu go. Wspaniałym rozwiązaniem dla maluszka jest bidon ze słomką, która powinna być obciążona. Umożliwia to dziecku picie z niego w dowolnej pozycji. Co więcej, nic nie zostanie na dnie, dziecko będzie mogło z łatwością wypić całą zawartość bidonu. Przyda się on w domu, na spacerze i podczas podróży. Warto wybrać model w zestawie ze szczoteczką do czyszczenia, co ułatwi utrzymanie go w czystości. Bidon może mieć nawet smycz, co pozwala na przymocowanie go do krzesełka czy wózka.

Godne polecenia akcesoria podczas rozszerzania diety dziecka

Podczas rozszerzania diety dziecka warto wyposażyć się w praktyczne termosy i to nie tylko na napoje, ale też przeznaczone na posiłki. Będzie to duże udogodnienie dla rodzica i oszczędność czasu. Wystarczy zapakować jedzenie do termosu, a pozostanie w nim ciepłe przez długi czas. Niektóre modele utrzymują temperaturę aż przez kilka godzin. Ciepła herbatka czy soczek również będą mile widziane, szczególnie podczas spaceru, jesienią i zimą. Akcesoria te muszą być solidne i wytrzymałe, wolne od BPA i innych toksycznych związków oraz szczelne. Wspaniale sprawdzi się również termobutelka ze słomką. Warto też mieć pod ręką lunchboxa, aby można spakować dziecku jedzenie i zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Nie brakuje modeli wyposażonych w sztućce, co będzie kolejnym udogodnieniem. Lunchbox powinien być lekki i posiadać różnej wielkości przegródki w środku, najwygodniejszy będzie model zamykany na klips.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *