Hej Dzidzia

wózek dziecięcy

Wózki dziecięce — czym kierować się przy wyborze odpowiedniego rodzaju?

Wózek to jeden z głównych elementów wyprawki każdego maluszka, jednocześnie sprawiający najwięcej kłopotów przy zakupie. Rodzice, zwłaszcza ci świeżo upieczeni, często nie wiedzą jakie cechy powinien mieć pierwszy pojazd ich pociechy. Należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów, takich jak m.in. bezpieczeństwo, komfort maluszka, lecz także wygoda prowadzenia i aspekt wizualny.

Rynek produktów dziecięcych jest bardzo rozległy, w związku z czym w sklepach stacjonarnych i online łatwo znaleźć wiele różnorodnych modeli wózków. Z tego względu z pewnością każdy opiekun znajdzie coś, co spełni wszystkie jego wymagania. Oprócz tego typu pojazdów należy pomyśleć również o dodatkach. Przydatna z pewnością okaże się torba do wózka, w której znajdą się wszystkie niezbędne przedmioty – klucze, telefon, pieluszki czy butelka z mlekiem. W przypadku starszych malców sprawdzi się także uchwyt na butelkę z sokiem. Należy też zaopatrzyć się w folię ochronną przeciwdeszczową oraz parasolkę, która ochroni malucha przed słońcem.

Zapewnienie bezpieczeństwa to podstawa

wózek dziecięcyKwestia bezpieczeństwa dziecka przewożonego w wózku to coś, gdzie nie ma miejsca na kompromisy. Pojazd powinien opierać się przede wszystkim na solidnej konstrukcji, aby nie martwić się ryzykiem nagłego uszkodzenia jej podczas składania, przenoszenia lub, co gorsza, spaceru. Warto zwrócić przede wszystkim uwagę, z jakiego materiału został wykonany dany wózek dziecięcy. Popularne i cenione przez wielu rodziców tworzywo to aluminium. Cechuje się wytrzymałością, a także lekkością, co jest niezwykłym atutem w wielu codziennych sytuacjach. Zdecydowanie powinno się unikać stelażu z plastiku, ponieważ ten nie będzie zbyt trwały.

Uwadze rodziców nie powinny także umknąć rodzaje mocowań. Te powinny być wykonane z dobrych jakościowo i wytrzymałych materiałów, aby przy montażu lub demontażu poszczególnych części, nic nie uległo zniszczeniu. Inna kwestia, która odgrywa dużą rolę w bezpieczeństwie malucha, są pasy bezpieczeństwa. O ile w przypadku noworodka nie będą one konieczne, tak przy nieco starszym maluchu muszą być obecne w każdym wózku. Powinny mieć odpowiednio dużą regulację, najlepiej 3-punktowe zapięcie i ochraniacze, aby nie obcierały wrażliwej skóry pociechy. Należy pamiętać, że tylko odpowiednio wyregulowane pasy ją zabezpieczą przed jakimkolwiek wypadkiem.

Zakup na chwilę, czy na dłużej?

Zakup odpowiedniego wózka nierzadko wymaga sporego nakładu finansowego. Lepsze jakościowo marki kosztują dość sporo, lecz jest to element wyprawki, na którym zdecydowanie nie powinno się oszczędzać. Należy jednak pamiętać, że nie musi być to zakup na chwilę, do momentu, w którym dziecko nauczy się samodzielnie siedzieć, a gondola stanie się dla niego za mała. Chcąc dokonać rozsądnego wyboru, powinno się postawić na wózek 3 w 1. Nazwa ta oznacza, że w komplecie ze stelażem znajduje się dodatkowo także nosidełko i spacerówka.

Dzięki takiemu zakupu, gdy tylko maluch urośnie, nie będzie trzeba wymieniać całego pojazdu, tylko jedną jego część. Wszystkie części mają taki sam design, co z pewnością spodoba się rodzicom, którzy przykuwają dużą uwagę nie tylko do bezpieczeństwa, lecz także wyglądu pierwszego pojazdu ich maluszka. Zestawy 3 w 1 są produktem, które łatwo znaleźć w wielu sklepach z artykułami dla dzieci – zarówno w tych online, jak i stacjonarnie. Warto zdecydować się na oględziny wózka, ponieważ tylko w ten sposób będzie można dobrze ocenić, czy spełnia wszystkie postawione mu wymagania.

Inne ważne aspekty, na które należy zwrócić uwagę

wózek dziecięcy

Idąc do sklepu z wózkami dla maluszków, przez mnogość wyboru niektórym może być ciężko zdecydować się na ten jeden konkretny. Aspektem, który mógłby przeważyć nad wyborem, okaże się materiał, z jakiego została wykonana gondola, spacerówka czy fotelik. Ten powinien być przede wszystkim zdejmowany, aby bez przeszkód go wyprać. Przy maluchach utrzymanie czystości nie jest łatwe, dlatego to szczegół, do którego należy przykuć uwagę. Innym aspektem są koła. Wózki dziecięce najczęściej mają je w dwóch wariantach – dmuchanym lub piankowym. Każde ma swoje plusy i minusy, jednak co okaże się lepszym wyborem?

Opony gumowe z pewnością zapewniają lepszy komfort jazdy po nierównościach. Doskonale dopasowują się do każdego rodzaju podłoża, pozwalając maluszkowi na spokojny sen bez względu na miejsce spaceru – las, pole czy miejska dżungla. Jeśli te stracą trochę powietrza, w łatwy sposób się je napompuje. Wadą zdecydowanie okaże się fakt, iż po najechaniu na gwóźdź czy inny ostry przedmiot, mogą zostać przebite. Opony piankowe są natomiast znacznie lżejsze, co pozytywnie wpłynie na rodziców, którzy muszą wnosić wózek na wyższe piętra. Dobrze sprawdzą się w mieście, jednak w przypadku chęci spaceru poza aglomeracją, opiekun może mieć problem w prowadzeniu, a maluch nie będzie czuł się komfortowo ze względu na słabą amortyzację. Każdy wariant jest korzystny, jednak wybór powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *