Hej Dzidzia

dziecko śpiące w łóżeczku niemowlęcym

W czym powinien spać niemowlak?

Wybór miejsca do spania dla maluszka jest dla rodziców bardzo często trudną do podjęcia decyzją. Pod uwagę należy wziąć wiele kwestii, a także kilka rodzajów łóżeczek dla niemowląt. Co jest lepszym rozwiązaniem: spanie z dzieckiem czy może zakup wygodnego łóżeczka? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, a także omówimy najlepsze typy łóżeczek niemowlęcych.

Razem czy osobno?

łóżeczko dziecięceWielu młodych rodziców zastanawia się nad wadami oraz zaletami wspólnego spania z maleństwem. Jeśli chodzi o opinie ekspertów w tym zakresie – zdania są podzielone. Z jednej bowiem strony mówi się, że dziecko śpiące z rodzicem czuje jego bliskość, co sprzyja spokojnemu wypoczynkowi nocą. Patrząc jednak na kwestię z drugiej ze stron, z perspektywy rodzica – niestety nie jest to tak komfortowa opcja. Choć część dorosłych mówi o tym, że lubią spać z dziećmi, zdecydowana większość zauważa, że gdy nocą towarzyszy im niemowlę – śpią znacznie gorzej, cały czas pozostając w „trybie czuwania” w obawie przed zgnieceniem maleństwa. Co za tym idzie, trudno jest mówić o faktycznym wypoczynku po stronie dorosłego, który musi przecież przez cały dzień zajmować się dzieckiem lub oddawać obowiązkom zawodowym.

Dodatkowo pojawia się również kwestia karmienia dziecka. Wiele mam, które karmią maleństwa piersią podkreśla, że wysypiają się zdecydowanie bardziej, gdy niemowlę śpi z nimi, bowiem proces karmienia jest ułatwiony. Pojawia się jednak „druga strona” tej sytuacji w postaci taty, który nie ma możliwości komfortowego wyspania się. Na szczęście, istnieją rozwiązania, które ułatwią nocny wypoczynek wszystkim: zarówno tym najmłodszym, jak i nieco starszym domownikom.

Bezpieczeństwo w trakcie snu

Podczas snu dziecka należy kierować się nie tylko wygodą, ale również jego bezpieczeństwem. Pierwszą kwestią, o której już wspominaliśmy, jest możliwość przypadkowego przygniecenia niemowlęcia podczas wspólnego spania. Jeśli rodzic śpi dość spokojnie, takie ryzyko jest niewielkie, jednak jeżeli dorosły wie, że przez sen często się obraca – może dojść do wypadku.

Dodatkowo warto pamiętać, że niemowlęta nie powinny spać pod dużymi, ciężkimi kołdrami, które mogłyby zostać przypadkowo naciągnięte na głowę dziecka. Jeśli już maleństwo ma spać w towarzystwie rodziców, należy zapewnić mu własny śpiworek lub inną formę okrycia.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia temperatury – nie od dziś wiadomo, że zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie są niekorzystne dla niemowlęcia. Tymczasem ten pierwszy stan podczas nocnego snu z rodzicami jest bardzo prawdopodobny w związku z wzajemnym przekazywaniem sobie ciepła.

Łóżeczko dla niemowlaka – co wybrać?

W związku z powyższymi informacjami można bez większych wątpliwości stwierdzić, że zdecydowanie korzystniejszym dla dziecka rozwiązaniem jest samodzielny sen. Mamy świadomość, że niektóre maluszki nie pozwalają odłożyć się do łóżeczka czy kołyski, natychmiast się wybudzając, jednak jeśli jest to możliwe – zarówno dziecko, jak i dorosły wyśpią się lepiej, wypoczywając osobno. W czym może spać niemowlę?

Łóżeczko niemowlęce

To chyba najprostszy, znany każdemu rodzicowi wybór. Dziecięce łóżeczka występują w wielu wariantach kolorystycznych i standardowo są przygotowane dla materacyków o wymiarach 120×60 cm lub 140×70 cm. Wybór rozmiaru łóżeczka należy do rodzica, przy czym warto pamiętać, że dla większości maluszków ten pierwszy wymiar jest w zupełności wystarczający. Na łóżeczko mierzące 140×70 cm warto zdecydować się, gdy maluszek ma spać w łóżeczku dłużej, np. do drugich urodzin. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy wybrany model posiada opcję wyjęcia niektórych szczebelków: gdy dziecko będzie już na tyle duże, by samodzielnie opuścić łóżeczko, zyska odrobinę autonomii i możliwość przyjścia do rodziców.

Zdecydowaną zaletą łóżeczek dziecięcych jest ich niewygórowana cena i możliwość bezpiecznej regulacji. Jednocześnie, ułożenie maluszka na niższym poziomie może być obciążające dla pleców rodzica.

Kołyska dla dziecka

kosz mojżesza dla dzieckaKołyska to jedna z piękniejszych opcji w naszym zestawieniu. Pokryte przyjemnymi w dotyku materiałami, estetyczne kołyski cieszą się dużą popularnością wśród świeżo upieczonych rodziców. Możliwość kołysania maluszka do snu sprawia, że zasypia on bardzo szybko. Kołyska dla dziecka sprawdza się perfekcyjnie jako drugie łóżeczko, na przykład znajdujące się na parterze lub piętrze domu. Pozwala rodzicowi doglądać maleństwa, a jednocześnie swobodnie zajmować się własnymi sprawami. Warto jednak mieć na względzie, że kołyski zazwyczaj są przeznaczone dla najmłodszych niemowląt, gdyż można ich używać do masy około 6-8 kg w zależności od modelu.

Kosz Mojżesza

Kosz Mojżesza jest rozwiązaniem, które cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością wśród rodziców. Podstawową jego zaletą jest to, że w jego wnętrzu jest niewiele przestrzeni, co odpowiada najmłodszym niemowlętom, wciąż dostosowującym się do świata poza macicą mamy. Dodatkowo większość modeli jest wyposażona w wygodne kółka, co oznacza, że maluszka można zabrać ze sobą właściwie wszędzie. Podobnie jak kołyska, również kosze Mojżesza posiadają określoną maksymalną wagę, którą niemowlęta osiągają stosunkowo szybko, co oznacza, że jest to rozwiązanie na co najwyżej kilka miesięcy.

Łóżeczko dostawne

Łóżeczko dostawne to świetny wybór dla rodziców, którzy co prawda chcieliby spać z pociechą, jednak nie mają takiej możliwości np. z uwagi na niespokojny sen lub zbyt małą powierzchnię łóżka. Łóżeczko dostawne daje dziecku poczucie, że śpi ono wraz z rodzicem, co może być dobrym rozwiązaniem dla tych maluchów, które uparcie odmawiają samodzielnego spania. Jednocześnie, faktycznie niemowlę znajduje się w odrębnym łóżeczku, co zapewnia mu bezpieczeństwo, a dorosłym – komfortowy wypoczynek.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *