Hej Dzidzia

dziewczynka i mama bawią się zabawkami

W jaki sposób wspierać rozwój kreatywności malucha?

Nadrzędną funkcją zabawek jest dostarczanie radości. Mają one przede wszystkim bawić, czyli być źródłem rozrywki. Mogą też mieć walory edukacyjne i wspierać rozwój kreatywności dziecka. Okres dzieciństwa to najlepszy czas na kształtowanie możliwości intelektualnych. Nauka poprzez zabawę działa najefektywniej, dlatego warto już od najmłodszych lat sięgać po zabawki kreatywne. Przez pierwsze lata życia mózg młodego człowieka jest niezwykle plastyczny i chłonie wiedzę niczym gąbka wodę. Wystarczy stworzyć możliwość do nabycia umiejętności kreatywnego myślenia. Dziecko kreatywne nie myśli szablonowo, wychodzi poza schematy i szybciej dostosowuje się do nowych sytuacji.

Dlaczego zabawki kreatywne to dobry wybór?

W dziecku drzemie ogromny potencjał, a zadaniem rodzica jest stworzenie mu odpowiednich warunków do tego, aby mogło go w pełni wykorzystać. Bardzo ważne jest wobec tego rozwijanie kreatywności, co ułatwia radzenie sobie w różnych sytuacjach i rozwiązywanie napotkanych problemów oraz wspiera twórcze myślenie. Trzymanie się konkretnych schematów jest jak podcinanie skrzydeł, ogranicza to samorozwój dziecka. Ciekawość świata, otwartość na różne możliwości i pozytywne nastawienie do zmian ma wspaniały wpływ na rozwój dziecka. Każdy rodzi się z naturalną ciekawością otoczenia i umiejętnością uczenia się, ale łatwo to wszystko zatracić z wiekiem, jeśli dziecko nie będzie odpowiednio stymulowane. Niestety obecny system edukacji szkolnej nie wspiera rozwoju kreatywności, wręcz ją zabija. Wymusza się na uczniach postępowanie zgodnie z przyjętymi normami i schematami działania. Nic więc dziwnego, że tak wiele dzieci w wieku szkolnym ma problemy z nauką, logicznym i kreatywnym myśleniem. Należy temu przeciwdziałać za pomocą zabaw i zabawek pobudzających kreatywność.

tata z córką kreatywnie malująPomysłów na łączenie nauki z zabawą jest naprawdę wiele. Nie brakuje zabawek, które umożliwiają nabywanie wiedzy z różnych dziedzin. Zabawki kreatywne wspierają rozwój psychofizyczny na wielu płaszczyznach, co zaprocentuje w niedalekiej przyszłości. Rozwijają one abstrakcyjne myślenie, uczą analizowania, zachęcają do wychodzenia z inicjatywą i poszukiwania nieszablonowych rozwiązań. W przypadku zabaw i zabawek kreatywnych można mówić o zdobywaniu przydatnej wiedzy i nowych doświadczeń, trenowaniu cierpliwości i wytrwałości, ćwiczeniu sprawności ruchowej i koordynacji wzrokowo-słuchowej. To właśnie za ich pomocą dziecko może realizować swoje własne pomysły, które kreują się w jego umyśle. Zabawki kreatywne wspierają rozwój poznawczy, ćwiczą pamięć i koncentrację, integrują w grupie. Dzieciom łatwiej jest wyrazić siebie, uzewnętrznić emocje i podzielić się swoimi odczuciami. O zabawach kreatywnych warto pomyśleć już od najmłodszych lat życia dziecka, bo wspierają one nawet naukę czytania i pisania.

Co sprzyja rozwojowi kreatywności dziecka?

Nie bez powodu mówi się, aby czytać dziecku, nawet jeśli na początku niewiele z tego rozumie. Wszystkiego trzeba się przecież nauczyć, zaczynając od podstaw. Książki są skarbnicą wiedzy, wzbogacają słownictwo, ćwiczą koncentrację, rozwijają kreatywność. Czytanie mocno pobudza wyobraźnię, ułatwia też wyrażanie emocji. Świetną opcją będzie też budowanie z klocków, praca twórcza ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka, jest przejawem dziecięcej inicjatywy. Warto sprezentować dziecku plastelinę, glinę czy masę plastyczną. Lepienie to wspaniała zabawa, która ćwiczy sprawność rąk i precyzję ruchów. Aktywność ta wymaga skupienia i cierpliwości. Dziecko może stworzyć dosłownie wszystko, cokolwiek podpowie mu wyobraźnia. Wspaniale sprawdzi się także rysowanie i malowanie farbami. Wystarczy wyposażyć się w zestaw artystyczny dla dzieci, aby wesprzeć rozwój kreatywności.

dziecko układa klocki i bawi się zabawkamiNawet jeśli na początku wychodzą tylko nieudolne bazgroły, to tego typu zabawa wpływa bardzo korzystnie na rozwój dziecka. Zawsze trzeba zachęcać malucha do podejmowania wysiłku, mobilizować go i oczywiście chwalić. Sprawdzi się także kolorowanie przedmiotów i ubrań, warto próbować różnych rzeczy. Dzieci są bardzo otwarte na nowe wyzwania, a tworzenie czegoś oryginalnego sprawia im wiele radości. Wystarczy wyposażyć się w odpowiednie kredki i pisaki, za pomocą których dziecko przyozdobi koszulkę, teczkę, piórnik itp. Świetną zabawą jest również dla dziecka nawlekanie koralików, dzięki takiemu zajęciu może ćwiczyć skupienie i cierpliwość. Wspiera to twórcze myślenie, wymaga od dziecka planowania, testowania, wymyślania wzorów i różnych kompozycji. Wszystko to wspaniale rozwija kreatywność. Świetną opcją będzie też zabawa kukiełkami, odgrywanie ról, udawanie aktorów. Dziecko wykazuje własną inicjatywę i pomysłowość.

Jakie zabawy i zabawki rozwijają kreatywność dziecka?

Sposobem na rozwijanie kreatywności dziecka jest zabawa piaskiem kinetycznym. Można mieć pewność, że podopieczny będzie zachwycony taką formą rozrywki. Może poczuć się jak na plaży lub w piaskownicy i to bez wychodzenia z domu. Piasek kinetyczny nie brudzi i nie wysycha, pozwala na lepienie i tworzenie wszystkiego, co zostanie podpowiedziane przez wyobraźnię. Świetnie sprawdzą się też wielorakie zabawy tematyczne, które polegają na naśladowaniu zwierząt lub dźwięków, wcielaniu się w różne postacie. Zabawa w lekarza, sklep, fryzjera, piekarnię, mechanika czy ogrodnika mocno pobudza wyobraźnię. Zestaw kreatywny będzie świetnym pomysłem na prezent i to nawet bez okazji. Kolejną propozycją jest konstruowanie modeli, co również rozwija kreatywność. Łączenie ze sobą elementów i skręcanie ich oddziałuje korzystnie na sferę psychofizyczną dziecka. To samo można powiedzieć o budowaniu robotów, co zapewnia mnóstwo świetnej zabawy, dziecko będzie dumne ze stworzenia własnego egzemplarza. Jeśli chce się rozwijać kreatywność u dziecka to możliwości naprawde jest wiele – od tych prostych do bardziej złożonych propozycji – wystarczy sięgnąć po kostkę sensoryczną, sortery, zabawki muzyczne i plastyczne, gry edukacyjne i wiele innych opcji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *