Hej Dzidzia

karuzela do łóżeczka

Jakie korzyści przynosi karuzela nad łóżeczko?

Karuzela to jedna z pierwszych zabawek wybieranych dla malucha. Choć wzbudza ona wiele kontrowersji, wciąż zajmuje ważne miejsce w świecie dziecięcych gadżetów. Dlaczego? Okazuje się, że zwisające i kręcące się na niej maskotki wpływają pozytywnie na rozwój motoryki, koordynacji wzrokowo-ruchowej i wiele innych umiejętności. Nic więc dziwnego, że producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych modeli tego rodzaju przedmiotów.

Karuzela — wszechstronny wybór

Obecnie znaleźć bowiem można m.in. warianty pluszowe, plastikowe, drewniane czy nakręcane. Na rynku nie brakuje również wariantów sterowanych pilotem oraz tych wyposażonych w lampkę lub projektor. Oczywiście, każdy z nich posiada charakterystyczne dla siebie cechy. Pierwszy wyróżnia się zwykle odczepianymi, miłymi w dotyku zabawkami, które dziecko może swobodnie przytulać i chwytać. Modele wykonane z tworzyw są łatwe w czyszczeniu oraz bardziej odporne na uszkodzenia. Drewniana karuzela do łóżeczka z kolei zadowoli wszystkich miłośników ekologicznych rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo użytkowania, ze względu na brak ostrych krawędzi.

Ta z pozytywką natomiast, dzięki delikatnej melodii, w prosty sposób stymuluje słuch dziecka. Najbardziej wygodny w użytkowaniu jest jednak model sterowany, gdyż nie wymaga regularnego podchodzenia do łóżeczka i ponownego uruchamiania. Rosnącą popularność zyskuje zaś wariant emitujący przyjazne dla malucha wzory oraz kolory. Stanowi on wielofunkcyjną propozycję rozwijającą jego poprawne reakcje na bodźce odbierane wieloma zmysłami jednocześnie. Należy w tym miejscu podkreślić, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka karuzela jest najlepsza. Wybór jej konkretnego modelu zależy od kilku czynników. Niemniej, warto zdać sobie sprawę z ogromnego potencjału, jaki w niej tkwi.

Karuzela – przydatny czy zbędny element pokoju dziecka?

karuzela do łóżeczka

Karuzela to zabawka, która już od pierwszych chwil dostarcza maluchowi rozrywki. Uspokaja go, wycisza, a także pomaga mu w zasypianiu. W momencie, kiedy rozgląda się ono wokół oraz reaguje na dźwięki, gadżet ten zaczyna skupiać jego uwagę. Zazwyczaj następuje to po upływie 4 tygodni. Wówczas maluch wodzi wzrokiem za wiszącymi na głową maskotkami czy melodią wydobywającą się z pozytywki. To z kolei pozytywnie wpływa na stymulację jego zmysłu wzroku i słuchu. Co ciekawe, reakcja na bodźce to nie tylko rozwój koordynacji ruchowej, ale także ciekawości dziecka. Interesujące go kolory czy kształty przedmiotów mogą wzbudzać w nim chęć sięgania po nie, co w konsekwencji sprzyja rozwijaniu umiejętności wstawania. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że tego typu zabawka to gadżet o naprawdę szerokim zastosowaniu i wielu właściwościach sprzyjających prawidłowemu rozwojowi malucha.

Zdaniem ekspertów, karuzela nad łóżeczko pobudza mięśnie dziecka do pracy, szczególnie tych w okolicach brzucha. W jaki sposób? Otóż, kiedy wyciąga ono rączki do znajdujących się na niej zabawek i tym samym próbuje je złapać, nieświadomie wzmacnia sobie kręgosłup, co w późniejszym okresie ułatwi mu chociażby chwytanie stópek. Da mu to w konsekwencji szansę na utrzymanie przez prawidłowej postawy podczas samodzielnego siadania. Ponadto efektywne pobudzenie dziecięcej motoryki wpłynie pozytywnie na stabilizację jego małego ciała. Co więcej, zaciekawienie dziecka tego typu gadżetem daje mamie odrobinę czasu dla siebie. Kiedy maluch uśmiecha się do maskotek czy melodii, może ona wówczas złapać chwilę oddechu przy kawie lub przygotować posiłek. Zabawka tego typu jest więc przydatnym gadżetem. Korzyści te determinowane są jednak przez kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze jej konkretnego modelu.

O czym należy pamiętać przy wyborze karuzeli?

karuzela do łóżeczka

Współcześnie rodzice są coraz bardziej świadomi tego, co jest najlepsze dla wsparcia prawidłowego rozwoju swoich pociech. Analizują, czytają, konsultują – słowem, robią niemal wszystko, by stworzyć im jak najbardziej przyjazną rzeczywistość. Niezależnie od tego, czy jest to grzechotka, czy ubrania, starają się wybierać wyłącznie atestowane produkty wysokiej jakości od sprawdzonych producentów, które przede wszystkim gwarantują dzieciom bezpieczeństwo. Nie inaczej rzecz się ma z karuzelą do łóżeczka z projektorem lub innym jej wariantem.

Decydując się zatem na zakup takiej właśnie zabawki, należy wziąć pod uwagę tworzywo, z jakiego została wykonana. Jako że jej warianty pluszowe posiadają zarówno miękki materiał, jak i możliwość wygodnego odpięcia elementów wiszących, wydają się najlepszym dla malucha rozwiązaniem. Nagromadzony na nich kurz i zabrudzenia można w dowolnym momencie wyprać w pralce. Natomiast tworzywo, z jakiego zostały wykonane nie spowoduje ewentualnych zranień w przypadku odczepienia się jednej z maskotek. Równie duże znaczenie ma również kolorystyka tego typu zabawki. Maluch z pewnością zauważy kontrasty czerni i bieli, zaś nie rozróżni odcieni pastelowych. Ponadto te pierwsze nie tylko sprzyjają nauce skupiania się na wybranym punkcie, ale także skutecznie stymulują jego powoli rozwijający się zmysł wzroku. Nie sposób zapomnieć o samej liczbie wiszących na karuzeli elementów. Warto pamiętać, że  duża ilość bodźców może wywoływać w dziecku niepokój i rozdrażnienie.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze pozytywki dla niemowląt? Nie ulega wątpliwości, że oprócz wymienionych do tej pory aspektów, niezwykle istotny jest też sposób jej mocowania oraz zasilania. Dobrze dobrany gadżet tego typu nie powinien utrudniać wkładania dziecka do łóżeczka, a przy tym solidnie trzymać się jego ramy. Ponadto nie może on odpaść, gdy maluch zacznie ciągnąć za jego elementy. Co ciekawe, największe możliwości dostosowania się do preferencji malucha oraz jego najważniejszych potrzeb dają modele rozbudowane. Wyposażone bowiem w takie opcje, jak np. czasomierz, czujnik płaczu, regulator dźwięku czy też projektor i pilota, nie tylko efektywnie niwelują znudzenie lub zdenerwowanie dziecka. Zapewniają także niemały komfort jego rodzicom. Pozwalają im one swobodnie sterować natężeniem światła, głośnością melodii oraz włącznikiem.

Karuzela to jeden z najbardziej popularnych elementów wystroju pokoju dziecięcego. Rodzice zwykle kupują ją i montują nad łóżeczkiem jeszcze przed narodzinami malucha. Nic w tym dziwnego. W końcu posiada ona szereg pozytywnych dla jego rozwoju cech. Im więcej możliwości, tym lepiej zarówno dla niego, jak i rodziców. Ważne jednak, aby taka zabawka nie przytłaczała dziecka, a jedynie dawała mu radość. Właściwie dobrana pod względem jego potrzeb i innych kluczowych czynników, będzie towarzyszyć mu do około 7. miesiąca życia, czyli do momentu, aż nie nie zacznie ono samodzielnie siadać. Po tym czasie istnieje bowiem ryzyko zrzucenia przez pociechę całej konstrukcji lub jej elementów, a co za tym idzie, niepotrzebnego zranienia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *