Hej Dzidzia

mata edukacyjna dla niemowlaka

Jak wybrać idealną matę edukacyjną?

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny to wyzwanie dla wszystkich domowników. Najwięcej obowiązków spoczywa na barkach rodziców. Są oni odpowiedzialni za maluszka i ich zadaniem jest zapewnienie mu najlepszych warunków do prawidłowego rozwoju. Wiele osób przed narodzinami kompletuje wyprawkę, w której znajdują się niezbędne rzeczy dla pociechy, takie jak ubranka, gadżety, kosmetyki czy tekstylia. Oczywiście pierwsze miesiące to okres wzajemnego poznawania siebie i czas, kiedy to szkrab większość dnia przesypia. Z każdym dniem zaczyna robić się bardziej samodzielny, czego rezultatem okazuje się wysokie zainteresowanie otoczeniem w okolicach szóstego miesiąca życia. Zatem nieco wcześniej warto zaopatrzyć się w odpowiednie do jego wieku akcesoria, które nie tylko zaspokajają ciekawość, ale i wpływają na jego rozwój. Rynek produktów przeznaczonych dla najmłodszych jest wyjątkowo szeroki, dlatego też nikt nie powinien mieć z tym kłopotów.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu maty edukacyjnej?

mata edukacyjna dla niemowlaka

Duża dostępność zabawek interaktywnych i gadżetów wspierających rozwój niemowląt niekiedy przytłacza świeżo upieczonych rodziców. Niemniej jednak znajduje się kilka pozycji, na jakie warto zwrócić szczególną uwagę. Przykładem jest np. mata edukacyjna dla niemowlaka. Kwestią, jaką powinno się uwzględnić podczas jej wyboru, jest rozmiar. Nie może być zbyt duży ani za mały, ponieważ nie będzie spełniać swojej funkcji. Najlepszym rozwiązaniem okaże się zakup takiej maty, na której swobodne położenie brzdąca nie sprawi problemu. Powinna być również na tyle okazała, aby maluszek gdy tylko zacznie się samodzielne przekręcać, nie znalazł się poza nią. Kolejnym istotnym aspektem okazuje się kwestia dodatków dołączonych do zestawu. W zależności od preferencji można zaopatrzyć się w maty o różnych kształtach oraz z innymi elementami.

Różnorodność mat edukacyjnych

Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w interaktywną matę, dzięki której wpłyniemy na zmysły maluszka. Do wyboru są warianty z np. elementami dźwiękowymi, a także te z mieniącymi się kolorami. Niektóre posiadają karuzele z pluszakami, bądź czymś innym, co wprawiane jest w ruch ręcznie lub mechanicznie. Wówczas maluszek może je podziwiać, a nawet łapać, gdy nie zwisają zbyt wysoko. Dobrze, jeśli produkt posiada różne faktury. Wpływa to na rozwój, chociażby motoryki małej najmłodszych. Ponadto w ten sposób wzbudzane zostaje zainteresowanie brzdąców, angażując ich w naukę poprzez zabawę. Dobrym pomysłem okaże się również mata edukacyjna przypominająca swoją budową basen. Dzięki temu ma się pewność, że starsze dzieci potrafiące przewracać się samodzielnie, a nawet zaczynają raczkować, nie wydostaną się z niej. Niekiedy można znaleźć je w zestawie z kulkami o różnych wielkościach i odmiennych kolorach oraz materiałach, z których zostały wykonane. W ten sposób maluszki mogą rozwijać swoją motorykę.

Wygoda, funkcjonalność i higiena

mata edukacyjna dla niemowlaka

Niemniej jednak dobrze, aby tego typu gadżety nie zajmowały dużo miejsca, a ich złożenie przebiegało szybko i bezproblemowo. Praktycznie każda mata sensoryczna dostępna na rynku charakteryzuje się wymienionymi cechami. Z tego też powodu młodzi rodzice je uwielbiają. Najlepszym wariantem okaże się produkt, który zawiera w zestawie dodatkowe elementy z możliwością ich szybkiego montażu i demontażu. Wówczas kiedy tylko dziecku znudzą się jedne, wystarczy je wymienić na inne, pozwalając na poznawanie nowych rzeczy. Dzięki takim zabiegom szybko się nie straci zainteresowania zabawom na macie. Kupując dany artykuł, warto zapoznać się z jego parametrami, czyli m.in. aspekcie prania i czyszczenia zarówno materiału, jak i innych akcesoriów. Maluchy mają tendencję do wkładania wszystkiego do buzi, dlatego też nie powinno być problemu z ich myciem. Z racji, że może zdarzyć się sytuacja przecieknięcia zawartości pieluszki bądź ulania się na matę niezbędne będzie jej wypranie.

Jaka powinna być mata edukacyjna?

Główną ideą mat edukacyjnych jest wzbudzenie zainteresowania maluszków i ich rozwój poprzez pobudzanie kilku zmysłów jednocześnie. Właśnie dlatego najlepszym wyborem  okażą się egzemplarze, które przyciągają uwagę najmłodszych – mieniące się kolory, subtelne dźwięki, niestandardowe i różnorodne kształty czy struktury. Szeleszczące gadżety, maskotki, lusterka wzbudzają ciekawość pociech, stymulują rozpoznawanie barw, a także umiejętności manualne. Właśnie z tego powodu w domu małego odkrywcy powinna znaleźć się mata sensoryczna mogąca później posłużyć np. jako podkładka do zabawy. Z pewnością sprawi wiele radości i zabawi szkraby, pozwalając tym samym odetchnąć rodzicom. Wybierając konkretny produkt, nie należy oszczędzać, ponieważ komfort i bezpieczeństwo użytkowania zależy od jakości wykonania oraz certyfikowanych materiałów. Nie zmienia to faktu, że te aspekty wpływają na wygodę brzdąca. Warto zatem mieć na uwadze dobro swoich pociech i chęć zapewnienia im bezpieczeństwa oraz najlepszych z możliwych warunków do rozwoju. Szczęśliwe dziecko to szczęśliwi rodzice.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *