Hej Dzidzia

skarpetki dla noworodka

Jak dobrać rodzaj skarpetek do wieku dziecka?

Dobranie odpowiednich ubrań dla maluszka często może sprawiać kłopot. Wiele wątpliwości pojawia się zwłaszcza przy wyborze skarpetek. Towarzyszą one maluszkom już od pierwszych dni, więc dużą rolę odgrywa ich prawidłowe dopasowanie. Rozmaite rozmiary, wzory i modele dostępne na rynku mogą wprawiać w zakłopotanie, dlatego istotne jest, by wiedzieć, w jaki sposób kupić odpowiednie produkty. Ważna jest nie tylko wielkość skarpetki, czy jej bezpieczny materiał, ale także wygoda. Jak zaplanować zakupy skarpetek dla dziecka i dopasować je do jego wieku?

Rozmiar skarpetek a oznaczenia

Wybierając skarpetki dla pociechy warto zwrócić uwagę na ich rozmiar. Na opakowaniach znaleźć można specjalne oznaczenia, które powinny nieco ułatwić zakup. Najczęściej umieszcza się przedziały określające wiek dziecka, na przykład 0-3 miesięcy. Skarpetki niemowlęce równie często przedstawiane są według skali przypisanej do rozmiaru stopy maluszka. Udając się na zakupy, warto wcześniej sprawdzić, jakiej jest ona długości. Gdy mierzy ona od 7 do 9 cm, odpowiednie będą skarpetki w rozmiarze 11/13. Przedział 14/16 przeznaczony jest dla maluchów od 2 do 6 miesiąca życia. Jeśli stopa dziecka mierzy od 11 do 12,5 cm, warto wybierać rozmiar 17/19. Ostatni z nich, czyli 19/22 dedykowany jest dla pociech od 9 do 12 miesiąca życia, gdzie długość ich stópek wynosi od 13 do 14,5 cm.

Jak prawidłowo zmierzyć stopę dziecka?

skarpetki dla noworodka

Dopasowanie skarpetek dla dziecka nie odbędzie się bez odpowiedniego zmierzenia jego stópek. Istnieje wiele metod, jednak najlepiej zacząć od dokładnego określenia ich rozmiaru za pomocą miarki. Należy wymierzyć odległość między dużym palcem a końcem pięty. Następnie sprawdzić trzeba szerokość w najszerszej części stopy. Zaleca się, by stopy u małych dzieci mierzyć regularnie, gdyż ich długość w dość szybkim tempie się zmienia. Dodatkową metodą może być także dokładny obrys stopy, na przykład na kartce. Ten sposób przyda się jednak bardziej przy wyborze obuwia. Po dokładnych pomiarach, warto pamiętać o dopasowaniu ich do konkretnych oznaczeń, które definiują rozmiar skarpetki. Dzięki temu dobierze się idealny produkt pasujący na stopę maluszka.

Rodzaje skarpetek dla dzieci

Obecnie w sklepach znaleźć można wiele typów produktów skierowanych dla maluszków. Jednak to właśnie skarpetki niemowlęce często sprawiają najwięcej kłopotu. Na rynku dostępne są ich rozmaite rodzaje. Jednym z nich są skarpetki antypoślizgowe dla dzieci. Są one szczególnie polecane pociechom, które zaczynają samodzielnie chodzić. Skarpetka stabilnie przylega do podłoża, co minimalizuje ryzyko upadku. Dzięki temu o wiele łatwiej jest im stawiać pierwsze kroki. Równie popularne są produkty dedykowane do kołyski czy łóżeczka. Posiadają wszytą grzechotkę, która przyciąga uwagę i stanowi dodatkową zabawkę, którą zainteresuje się maluch. Ten rodzaj jednak polecany jest dla nieco starszych dzieci. Oprócz wymienionych modeli, są również dostępne te klasyczne, które charakteryzują się uniwersalnym krojem i wieloma kolorami do wyboru.

Skarpetki dla dziecka – jaki materiał będzie odpowiedni?

Odpowiedni skład skarpetek odgrywa niemałą rolę. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i wygodę maluszka, warto poszukiwać naturalnych materiałów, które będą elastyczne i dopasują się do jego stópki. Najlepiej dobierać produkty posiadające w swoim składzie co najmniej 80% bawełny. Jest ona miękka w dotyku, a dzięki odpowiedniej termoregulacji pozwala skórze oddychać. W połączeniu z domieszką innych materiałów sprawia, że skarpetki są wygodne i podatne na odkształcenia. Istotną zaletą jest to, że bawełna nie podrażnia skóry dziecka i sprawdzi się zarówno latem, jak i zimą.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

skarpetki dla noworodka

Udając się po zakup skarpetek, warto pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rozmiar produktu. Musi być on odpowiednio dopasowany do stópki dziecka. Należy także zwrócić uwagę na szwy oraz ściągacze. Te zbyt sztywne mogą wywołać uczucie dyskomfortu i powodować obtarcia. Sprawdzić więc trzeba, czy nie będą one zbyt mocno przylegać do skóry i jej uciskać. Dla młodszych pociech najlepiej jest dobierać skarpetki dla noworodka, które będą szerokie i bardziej rozciągliwe. Materiał natomiast powinien być przyjemny i nie podrażniać skóry maluszka. Dzięki skupieniu się na tych komponentach, maluch będzie miał zapewnione ciepło i komfort.

Dobór odpowiednich skarpetek dla dziecka jest niezwykle istotny. To one mają zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Ważne, by pamiętać o odpowiednim rozmiarze, materiale, a także rodzaju produktu dopasowanego do wieku dziecka. Skarpetki antypoślizgowe bardziej sprawdzą się u maluszków uczących się raczkować, natomiast te z grzechotką czy z doczepianymi elementami pomogą zająć nieco starsze dzieci. Przy zakupie nie należy zapominać, by dobierać modele, które nie będą uciskać i nie podrażnią wrażliwej skóry maluszka. Nie należy także kupować skarpet zbyt ciepłych, gdyż mogą one przegrzać malutkie stópki. Zwrócenie uwagi na te komponenty sprawi, że maluchowi będzie wygodnie i ciepło.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *