Hej Dzidzia

dziecko karmione piersią pod chustą

Czy warto zainwestować we wkładki laktacyjne?

Karmienie piersią wiąże się z różnymi trudnościami, które mogą pojawić się już na samym początku. Bolesność piersi, nawał pokarmu lub zaburzona laktacja, poranione brodawki sutkowe itd. Warto być przygotowaną na tego typu problemy, mając w zanadrzu kapturki do karmienia, wkładki laktacyjne, osłonki na brodawki, maść na sutki czy laktator. Obecnie młode mamy mogą liczyć na szereg pomocnych i przydatnych akcesoriów, które ułatwiają codzienną opiekę nad maluszkiem i łagodzą nieprzyjemne objawy związane z karmieniem. Po wkładki laktacyjne sięga się już nawet przed ciążą, gdy dochodzi do samoczynnego wyciekania pokarmu, który brudzi ubranie i ma specyficzny zapach.

Czym są wkładki laktacyjne i kiedy się przydają?

Wkładki laktacyjne mają postać niewielkich nakładek, które wsadza się do biustonosza w okresie karmienia piersią. Ich zadaniem jest wchłanianie pokarmu wydostającego się z brodawek sutkowych, zapobiegając jego wyciekaniu. Kobieta może wobec tego uchronić się przed moczeniem bielizny i ubrania wierzchniego. Jako że piersi produkują mleko przez całą dobę, stosowanie wkładek laktacyjnych jest wręcz koniecznością, bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie. Zwiększa się komfort i pewność siebie, bo młoda mama nie musi się wstydzić nieestetycznych plam, mokrych śladów na ubraniu ani nieprzyjemnej woni. Po wkładki laktacyjne warto sięgać już w zaawansowanej ciąży, aby nie dochodziło do przeciekania biustonosza. Należy też mieć na uwadze to, że to właśnie pod koniec ciąży laktacja jest najbardziej problematyczna ze względu na jej nieunormowanie. Musi minąć kilka tygodni, aż się ustabilizuje. Wkładki laktacyjne nie służą wyłącznie do ochrony przed zabrudzeniami, ale też łagodzą tkliwość piersi i zmniejszają obrzęk.

W sprzedaży dostępne są nawet wkładki hydrożelowe, które można schładzać, co przynosi dodatkową ulgę. Sprawdzą się idealnie między karmieniami. Wypełnione pokarmem piersi stają się nabrzmiałe, ciężkie i obolałe, a dzięki wkładkom laktacyjnym możliwe staje się zapewnienie im dodatkowej stabilizacji i wsparcia. Wkładki laktacyjne przydadzą się zarówno w domu, jak i na spacerze czy podczas wyjazdu do rodziny. Warto mieć je przy sobie w każdej sytuacji. Z wkładkami laktacyjnymi życie młodej mamy staje się łatwiejsze i wygodniejsze. Nawet jeśli kobieta nie produkuje dużo mleka, to do wycieku i tak dochodzi. Wkładki laktacyjne będą niezwykle pomocne przy odstawianiu dziecka od piersi oraz w trakcie powrotu do pracy. Nie może ich zabraknąć podczas uprawiania sportu oraz snu. W sprzedaży dostępne są nawet wkładki do podklejania lub wzbogacone o powierzchnię antypoślizgową, dzięki czemu nie przesuwają się, więc nie trzeba ich poprawiać.

Jakie są dostępne rodzaje wkładek laktacyjnych?

mama karmiąca niemowlę piersiąPodstawowy podział wkładek laktacyjnych dotyczy modeli jednorazowych i wielorazowych. Najpopularniejsze są wkładki laktacyjne jednorazowe ze względu na wygodę używania, wystarczy je wyrzucić po użyciu i założyć nową parę. Mogą mieć tylko podszewkę materiałową lub być wielowarstwowe. Wkładki jednorazowe są najczęściej wykonane z bawełny, a ochronę przed wyciekiem pokarmu stanowi warstwa absorbująca wilgoć. Minusem wkładek jednorazowych jest to, że szybko się kończą i trzeba kupować duże ich ilości. W przypadku wzmożonej laktacji wiąże się to z dużymi wydatkami. Z wkładki można skorzystać tylko raz, nie nadaje się do prania. W zależności od wybranego modelu można mówić o mniejszej lub większej chłonności tego rodzaju wkładek. Mogą mieć różną grubość, być przeznaczone do noszenia w dzień lub zakładania na noc. Kobiety cenią sobie wkładki jednorazowe nie tylko za wygodę użytkowania, ale też za dyskrecję. Są praktycznie niewidoczne pod ubraniem, co przekłada się na większą pewność siebie. Niestety nie jest to ekonomiczne rozwiązanie, dlatego nie brakuje miłośniczek ekologicznych wkładek wielorazowych.

Wielorazowe wkładki laktacyjne mają wiele zalet, ale nie są wolne od wad. Są one grubsze od wkładek jednorazowych, przez co bardziej odznaczają się pod ubraniem. Można używać ich wiele razy, ale wymaga to prania i suszenia. Konieczne jest wobec tego wyposażenie się w większą ilość, aby mieć zawsze czystą parę pod ręką. Wkładki wielorazowe sprawdzają się idealnie w przypadku kobiet, które planują długoterminowe karmienie piersią. Na korzyść wkładek wielorazowych przemawia to, że są bardzo delikatne, co ma ogromne znaczenie w przypadku tkliwych i obolałych piersi. Chłonnością w niczym nie odbiega od modeli jednorazowych. Wkładki laktacyjne wielorazowe są praktyczne i mają szerokie zastosowanie. Można je wykorzystać nie tylko do ochrony przed wyciekiem pokarmu i nieestetycznymi plamami na odzieży. Sprawdzą się jako wielorazowy płatek kosmetyczny czy nawet jako chusteczka do wycierania buzi lub pupy maluszka.

W przypadku wkładek laktacyjnych wielokrotnego użycia można mówić o bezpieczeństwie stosowania, bo nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, które mogą być niestety obecne we wkładkach jednorazowych. Jest to rozwiązanie ekologiczne, przyjazne dla mamy, dziecka i środowiska naturalnego. Zaletą wkładek laktacyjnych wielorazowych jest to, że przepuszczają one powietrze i to nawet w momencie, gdy są wilgotne od pokarmu. Przeciwdziała to podrażnieniom i odparzeniom piersi. Są w pełni biodegradowalne, nie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Młode mamy cenią sobie wkładki wielorazowe ze względu na to, że są przyjemne w dotyku, dostępne w wielu rozmiarach i kształtach, antyalergiczne, łatwe w użyciu i do utrzymania w czystości.

Czym kierować się przy wyborze wkładek laktacyjnych?

Wkładki laktacyjne mogą mieć różne kształty, co ułatwia dopasowanie ich do piersi. Dostępne są modele proste, profilowane i owalne. Na uwadze powinno się mieć także sposób zabezpieczenia przed przeciekaniem. Membrana paroprzepuszczalna PUL zapewnia dobrą ochronę przed przeciekami, pozwala skórze oddychać. Za bardziej ekologiczne uznaje się wkładki wzbogacone o membranę poliuretanową TPU. Godne polecenia jest zabezpieczenie wełniane, które nie przecieka dzięki lanolinie wiążącej pokarm. Można też liczyć na właściwości antybakteryjne. Bardzo ważne jest to, z czego został wykonany materiał chłonny i ten, który przylega bezpośrednio do skóry. Wkłady z mikrofibry szybko schną, ale na tym zalety tego rozwiązania się kończą. Zdecydowanie lepszym wyborem są wkładki bambusowe. Do ich zalet zaliczyć można niezwykłą miękkość, chłonność i delikatność.

Nie powodują one żadnych podrażnień, zapewniają swobodny przepływ powietrza. Tkanina bambusowa jest w pełni naturalna i ekologiczna, nie zawiera żadnych toksycznych substancji. Godne polecenia są też wkładki z bawełny organicznej, które bardzo dobrze chłoną wilgoć, są miękkie i naturalne. Za najlepsze uznaje się wkładki z materiałem chłonnym wykonanym z wełny merino ze względu na to, że nie przeciekają, pochłania zapachy, nie rozwijają się na ich powierzchni drobnoustroje, nie wymagają częstego prania. Wkładki laktacyjne mogą być też silikonowe lub hydrożelowe. Podsumowując, przy wyborze wkładek laktacyjnych powinno się mieć na uwadze ich rodzaj, stopień chłonności, grubość wkładek i materiał ich wykonania, rozmiar i kształt.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *