Hej Dzidzia

Co powinno wyróżniać pierwszą kołderkę dla dziecka?

Spokojny sen dziecka jest jedną z najważniejszych rzeczy, o którą chcą zatroszczyć się jego rodzice. Zapewnienie mu komfortowych warunków jest naprawdę ważne, by ani nie zmarzło, ani nie budziło się zgrzane. Czym należy przykrywać niemowlęta? Na rynku znaleźć można wiele produktów, które doskonale nadadzą się do okrywania naszej pociechy. Wielu rodziców jednak niekoniecznie wie, jak dopasować kołderkę do potrzeb malucha. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. 

Odpowiednia kołderka dla maluszka

pościel do łóżeczka

Wybór odpowiedniego okrycia dla malucha może sprawiać problem – zwłaszcza rodzicom, którzy szykują wyprawkę dla swojego pierwszego dziecka. I choć noworodki często śpią w swoim beciku, szybko z niego wyrastają, dając niemałe zadanie swoim opiekunom, by ci znaleźli dla niego inne, swobodniejsze okrycie. Kołdra dla niemowlaka to jeden z podstawowych elementów wyposażenia dziecięcego. Ma ona duży wpływ na komfort dziecka oraz jego spokojny sen. Warto pamiętać o tym, że niektóre maluchy nie lubią czuć się przykryte i skopują z siebie kołdrę podczas snu, inne natomiast nie potrafią spać bez niej.

Zadaniem kołderki jest prawidłowe utrzymywanie temperatury ciała maluszka. Musi jednak ona mieć także odpowiednią przepuszczalność powietrza oraz odprowadzenie wilgoci. Bardzo łatwo zauważyć, czy okrycie działa prawidłowo – jeśli dziecko budzi się nadmiernie spocone, to najprawdopodobniej kołderka nie spełnia jednej ze swoich funkcji. Przegrzanie małego ciałka może skutkować problemami dermatologicznymi, np. pojawieniem się potówek.

Co cechuje dobrze dobraną kołderkę?

Podczas wybierania kołderki dla naszego maluszka, powinniśmy przede wszystkim skupić się na jego potrzebach. Należy wziąć pod uwagę jego wiek oraz wzrost, problem z potencjalnymi uczuleniami maluszka oraz jego upodobania, czyli czy odkrywa się w nocy, czy może woli być zakryty i otulony. Kołderka nie powinna być za duża, by nie przytłoczyła dziecka swoim ciężarem. Musi się pod nią swobodnie poruszać. Nie może podrażniać jego skóry ani przeszkadzać w zmianie pozycji. Warto pamiętać, że spokojne i szczęśliwe dziecko, to również spokojni rodzice, którzy nie muszą martwić się o to, czy szkrab nie przegrzeje się podczas snu.

Odpowiednia kołderka powinna zakrywać całą powierzchnię łóżeczka. Najczęściej na pierwsze okrycie wybiera się rozmiar 120×90 cm lub 100×135 cm. Jest to standardowa rozmiarówka, do której bez problemu dopasuje się wiele rodzajów pościeli. Kołderka dla niemowlaka powinna być wykonana z naturalnych materiałów, które będą swobodnie przepuszczać powietrze i nie wywołają alergii. Na rynku najczęściej można spotkać bawełniane lub bawełniano-poliestrowe poszycie. Coraz bardziej popularne stają się także te z tkanin bambusowych. Są one bardzo delikatne i nie powodują uczuleń. Powietrze cyrkuluje, dzięki czemu zyskuje się pewność, że dziecko nie będzie się nadmiernie pocić.

Jakie wypełnienie kołdry będzie najlepsze?

pościel do łóżeczka

To, czym wypełniona jest kołdra jest równie ważne. Możliwości jest kilka i to od rodziców zależy, na które się zdecydują. Powinni oni zwrócić uwagę na to, by kołdra była antyalergiczna i łatwa w utrzymaniu czystości. Mogą zdecydować się także na kołdrę całoroczną bądź sezonową. W przypadku wyboru tej drugiej opcji zakup dwóch kołder z różnym wypełnieniem będzie niezbędny.  Najpopularniejszym typem kołdry jest ta puchowa, która dobrze zachowuje ciepło. Zwykle wykonana jest z naturalnych materiałów, niewpływających negatywnie na stan skóry maluszka. Jest ona miękka i sprężysta, a także bardzo lekka, dlatego dziecko nie będzie miało problemu, by zmienić swoją pozycję podczas snu. Można jej używać przez cały rok.

Równie popularnymi typami kołder są te wypełnione pierzem bądź wełną. To naturalne materiały, których używa się do zapełnienia poszycia. Zachowują one dobre właściwości termoizolacyjne i są całoroczne. Zapewniają zdrowy sen i nie uczulają młodej skórki. Są jednak cięższe i mniej sprężyste, przez co dziecko może czuć się przytłoczone ich wagą. Kołdry z wypełnieniem syntetycznym to doskonałe rozwiązanie dla alergików. Jest to także bardzo częsty wybór rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom komfortowe warunki snu, nie martwiąc się, że spowodują one jakąkolwiek reakcję. Dobrze sprawdzą się także kołderki z wypełnieniem bambusowym, kukurydzianym, jedwabnym czy silikonowym. Charakteryzują się one lekkością, sprężystością i dobrą cyrkulacją powietrza.

Sprawdzone pościele dla najmłodszych

Producenci pościeli coraz częściej skupiają się na najmłodszych. Dostosowują swoje produkty do wymagań ich delikatnej skóry. Jest to ważny element wyposażenia każdego pokoiku, dlatego też należy zwrócić uwagę na to, z czego została wykonana pościel do łóżeczka. Powinna być ona przyjemna w dotyku i niedrażniąca. Dzieci są bardzo czułe na nieprzyjemne dla nich bodźce, dlatego pościel powinna być gładka – bez zbędnych zdobień czy marszczeń. Najlepiej wybrać oddychający i przewiewny materiał oraz taki, który będzie łatwy w utrzymaniu czystości. W takim wypadku dobrze sprawdzą się pościele wykonane z różnych roślin włóknistych. Są one naturalne i antyalergiczne. Dobrze chronią przed wychłodzeniem i doskonale otulają skórę dziecka.

Oprócz dobrze dobranego materiału warto sprawić dziecku przyjemność i wybrać pościel, która nie jest w jednolitym kolorze. Ulubieni bohaterowie bajek, zwierzaki lub różnego rodzaju wzory sprawią, że maluszek dużo chętniej położy się do łóżeczka. Będzie to także wyznaczenie jego przestrzeni, dzięki czemu mniej chętnie będzie udawało się do łóżka swoich rodziców. Dobrze dobrana pościel to nie tylko komfort snu dziecka, ale i opiekunów, którzy nie będą musieli martwić się, że ich szkrab czuje się źle.

Wyposażenie łóżeczka jest bardzo ważnym elementem każdego dziecięcego pokoiku. Najlepiej wybierać naturalne i antyalergiczne tekstylia, które nie podrażnią skóry maluszka i nie wywołają u niego niepotrzebnych infekcji. Kołderka powinna być lekka, by nie przytłoczyła dziecka podczas zmieniania pozycji, pościel natomiast musi być delikatna, by nie narazić maluszka na negatywne bodźce dotykowe. Każdy rodzic na pewno dokona odpowiedniego wyboru podczas zakupu wyposażenia, a dziecko na pewno będzie zadowolone.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *