Hej Dzidzia

chusteczki dla dzieci w pojemniku

Chusteczki nawilżane – jak wybrać odpowiednie produkty do pielęgnacji malucha?

Już co najmniej kilka dekad minęło od czasów, gdy nasze babcie i mamy używały tetry i bawełny do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt. Dziś chusteczki nawilżane dla maluchów, a zwłaszcza chusteczki nawilżane wodą są powszechnie wykorzystywane, by naszym małym pociechom zapewnić higienę na jak najwyższym poziomie. Warto uważnie spojrzeć, czym tak naprawdę wykazują się produkty z tej półki i dlaczego warto wybrać właśnie chusteczki nawilżane wodą.

Dawne metody higieniczne kontra chusteczki nawilżane wodą

dziecko z chusteczką nawilżanąJeszcze ze trzy, cztery dekady temu, gdy na naszym rodzimym rynku jakiekolwiek chusteczki nawilżane – a chusteczki WaterWipes tym bardziej – były praktycznie niedostępne. W szpitalach i przychodniach w powszechnym użyciu były pieluszki i chusteczki z czystej bawełny lub tetry. Mają one tę niewątpliwą zaletę, iż są wysoce higroskopijne, czyli w wysokim stopniu chłoną wilgoć. Niestety, zarówno bawełna, jak i tetra potrafią być bardzo szorstkie w splocie włókien i tym samym mogą podrażniać delikatną skórę naszych maleństw. Włókna bawełny mają bowiem to do siebie, iż kilkakrotnie prane (nasycone wodą), a potem suszone, twardnieją w swej strukturze. I ani zmiękczacze wody, ani najlepsze płyny do płukania, na wiele się tu nie zdadzą.

Wcześniej czy później, każda świadoma mama sięgnie po chusteczki nawilżane. Dodajmy jeszcze, iż tkanina zwana tetrą, w swym składzie oprócz bawełny zawiera domieszkę wiskozy, najczęściej pochodzącą ze zmiażdżonego włókna bambusowego. To ostatnie również potrafi być dość twarde i raczej do przecieranie pupy maluszka, nie powinno być stosowane. Tetra, niegdyś stosowana bywała nie tylko jako wkład pieluszek wielorazowych, lecz także jako myjka w czasie kąpieli, rodzaj chusteczki dla niemowlęcia, a nawet jako moskitiera w wózkach czy podkład w łóżeczkach. Dziś już wiemy, iż chusteczki nawilżane wodą są mniej podrażniające i dlatego też wypierają dość szorstką materię tetrową.

Jakie chusteczki nawilżane raczej nie powinny się znaleźć w naszym koszyku?

Delikatny naskórek naszego maluszka, tak jak i inne jego organy, jest w początkowej fazie swego biologicznego rozwoju i jako taki jest niebywale uwrażliwiony i wystawiony na działanie bodźców zewnętrznych. Starajmy się więc stosować najlepsze (atestowane, od renomowanych producentów) chusteczki nawilżane wodą, by zapobiec możliwym problemom natury dermatologicznej, jakie mogłyby powstać przy nieprawidłowej higienie niemowlęcia. Optymalne chusteczki nawilżane nie mogą więc w swym składzie zawierać składników, które choć w niewielkim stopniu prawdopodobieństwa mogą zaszkodzić lub podrażnić skórę małego dziecka.

Zanim przystąpimy do wyboru i samego zakupu, poświęćmy trochę czasu i uwagi składowi produktu. Będzie to o tyle łatwe, iż zgodnie z dyrektywą UE, nie tylko każdy produkt spożywczy, ale i oddziałujący na zdrowie człowieka (z niszy: higiena, kosmetyki dla niemowląt) musi posiadać na etykiecie lub opakowaniu oznaczenia składników. Unikajmy więc chusteczek, które w składzie zawierają jakiekolwiek alkohole czy ftalany. Niebezpieczne dla zdrowia będą też związki chemiczne na bazie sodu jak sodium lauryl sulfate (SLS) czy glikole, polietylenowy (PEG) czy polipropylenowy (PPG). Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych pojawiały się na rynku chusteczki nawilżane dla niemowląt z substancjami zapachowymi i sztucznymi barwnikami – wszystko to po to, by jak najbardziej uatrakcyjnić produkt. Dziś już wiemy, iż podobnie jak żywność o silnych sztucznych estrach zapachowych i barwnikach nienaturalnych, tak i chusteczki nawilżane, nie mogą mieć chemicznych dodatków.

Chusteczki nawilżane wodą – higiena i pielęgnacja skóry niemowlęcia

tata wycierający twarz dziecka chusteczką nawilżanąZwykłe chusteczki nawilżane, jak przekonaliśmy się powyżej, mogą nie tylko służyć higienie naszej pociechy, ale także poważnie jej zaszkodzić. Optymalnym wyborem są więc chusteczki nawilżane z zawartością hipoalergicznego balsamu lub mleczka na bazie wody. Z tym że, owe substancje, którymi chusteczka jest nasączona, muszą zawierać naturalne wyciągi roślinne. Korzystnie oddziałują tu wyciągi z lawendy, mniszka lekarskiego, delikatnych odmian aloesu, rumianku czy nawet ogórka. Najlepszym jednak wyborem są chusteczki nawilżane wodą, czyli chusteczki WaterWipes. Co dokładnie odróżnia je od innych chusteczek nawilżanych? Otóż chusteczki WaterWipes zawierają aż 99,9% wody i tylko niewielki dodatek niedrażniących wyciągów z owoców.

Chusteczki WaterWipes powstały zresztą jako odpowiedź na rzetelne badania naukowe potwierdzające, iż to czysta woda jest najlepszym sposobem na higienę wrażliwego naskórka niemowląt, a nie chemia ukryta pod marketingowym płaszczykiem nowoczesnych produktów, bowiem to, co naturalne jest zazwyczaj najlepsze. Nie bez przyczyny więc producenci chwalą się, iż ich chusteczki nawilżane wodą, wykazują się najkrótszym składem na świecie, jaki mają chusteczki nawilżane dla niemowląt.

Poza tym chusteczki WaterWipes to jedyne na naszym rodzimym rynku chusteczki dla wcześniaków i niemowląt z problemami dermatologicznymi, ponieważ tylko one przeszły wymagającą i surową atestację Amerykańskiego Stowarzyszenia Atopowego Zapalenia Skóry. Chusteczki tego typu nie podrażniają i nie uczulają, bowiem są produkowane z neutralnego, całkowicie obojętnego dla skóry dziecka, poliestru z dodatkiem delikatnej wiskozy. Co ciekawe, chusteczki nawilżane wodą mogą być stosowane do codziennej higieny – na przykład w newralgicznych momentach na spacerze – buzi i rączek naszej pociechy, ponieważ z powodzeniem zastępują mycie pod bieżącą wodą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *