Hej Dzidzia

dziecko z zakatarzonym nosem, chusteczką i termometrem

Aspirator do nosa – akcesorium, które warto mieć pod ręką

Małe dziecko nie jest w stanie wydmuchać samodzielnie nosa, a zalegająca w nim wydzielina utrudnia mu oddychanie. Bardzo ważne jest to, aby regularnie oczyszczać nos, a w przypadku maluszka znaczenie ma szybkość i skuteczność. Jeśli nie chce się nadmiernie stresować dziecka, to warto sięgnąć po sprawdzone akcesoria pozwalające na sprawne odciąganie kataru. Dawniej polegano na gruszkach do nosa, które nadal są używane i łatwo dostępne w aptekach, ale zdecydowanie wygodniejszym i efektywniejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po aspirator do nosa. Poradzi sobie nawet z gęstą wydzieliną, która mocno utrudnia oddychanie.

Co warto wiedzieć o aspiratorze do nosa?

Aspiratory są urządzeniami służącymi do odciągania wydzieliny znajdującej się w nosie. Idealnie sprawdzą się wobec tego podczas kataru, który utrudnia lub wręcz uniemożliwia oddychanie przez nos. Należy pamiętać o tym, że zalegająca wydzielina może doprowadzić nawet do zapalenia zatok i wystąpienia infekcji dolnych dróg oddechowych. Nie można tego bagatelizować, ale powinno się jak najszybciej udrożnić nos, a najszybszym i najskuteczniejszym sposobem jest odciąganie wydzieliny za pomocą aspiratora do nosa. Wokół tego urządzenia krąży wiele mitów, które są powielane ze względu na niewiedzę. Czas najwyższy się z nimi rozprawić i rozwiać wszelkie wątpliwości. Aspirator to bardzo przydatne urządzenie, szczególnie w przypadku małego dziecka. Zatkany nos stanowi poważny problem, a oddychanie przez usta jest niewskazane. Nos pełni funkcję ochronną, nawilżającą i ogrzewającą. Zatrzymuje zanieczyszczenia i drobnoustroje. Bardzo ważne jest wobec tego zadbanie o jego drożność, aby dziecko mogło swobodnie oddychać i być mniej podatne na infekcje. Aspirator do nosa może być używany nawet bez podłączenia odkurzacza. Świetnie sprawdzi się do codziennej higieny nosa i pozbywania się z niego wydzieliny. Wystarczy wybrać model z końcówką do odciągania za pomocą ust. W przypadku gęstej wydzieliny, która zalega w przewodzie nosowym, trzeba sięgnąć po coś większego kalibru, czyli po adapter do odciągania za pomocą odkurzacza (podłącza się go do aspiratora).

Czy warto używać aspiratora?

Nie należy wierzyć w to, że końcówka aspiratora wkładana do nosa stanowi zagrożenie dla dziecka. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo. Rodzice nie muszą obawiać się tego, że stosowanie tego urządzenia przyczyni się do uszkodzenia delikatnej śluzówki nosa maluszka. Nic takiego się nie wydarzy, chyba że ktoś używałby aspiratora niezgodnie z instrukcją. Kolejny mit dotyczy tego, że aspirator jest trudny do utrzymania w czystości. Tego typu urządzenia są bardzo higieniczne, zdecydowanie lepsze od gruszki. Aspirator może być czyszczony, ma też części wymienne. Zanieczyszczoną końcówkę aspiratora wyjmuje się, a zużyty filtr wyrzuca. Co więcej, możliwe jest odkażanie aspiratora, dzięki czemu będzie on jeszcze bardziej higieniczny, wolny od wszelkich drobnoustrojów. Wystarczy kilkunastominutowa kąpiel w gorącej wodzie, aby pozbyć się bakterii i innych patogenów z powierzchni akcesorium. Mitem jest to, że aspirator przydaje się wyłącznie podczas choroby, gdy dziecko boryka się z katarem. Można używać go dowolnym momencie, stanowi świetne narzędzie podczas codziennej higieny. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, a regularne oczyszczanie nosa nie tylko opróżnia go i ułatwia oddychanie, ale też zmniejsza ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych. Aspirator jest nieocenionym wsparciem podczas leczenia chorób dolnych dróg oddechowych.

Jakie wyróżnia się rodzaje aspiratorów do nosa?

Przytulanka z chusteczką do nosaAspirator do nosa to urządzenie, które przyda się w każdym domu. Może być używane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Zalegająca wydzielina w nosie jest bardzo uciążliwa i może przyczynić się do wielu problemów ze zdrowiem, dlatego zawsze warto mieć w pod ręką sprawdzone rozwiązanie pozwalające się jej szybko pozbyć i to bezboleśnie Efekty widoczne są od razu po zastosowaniu. Tradycyjna gruszka jest bardzo tania, cicha i poręczna, ale mało higieniczna, słabo zasysa, może uszkodzić śluzówkę nosa. Istnieje też ryzyko ponownego przedostania się do nosa chorobotwórczych drobnoustrojów. Odciągacze na wdech również się nie sprawdzą, bo wymagają dużego wysiłku od rodzica, mocnych płuc, a samo odsysanie wydzieliny zajmuje sporo czasu. Ponadto rodzic może się zarazić od dziecka, bo ma kontakt z bakteriami i wirusami i nawet filtry nie są w stanie go przed tym uchronić. Ręczne aspiratory mają krótkie wężyki, wymagają mocnego pochylenia się nad dzieckiem, co jest mocno uciążliwe. Ponadto filtry są jednorazowe, więc trzeba je każdorazowo wymieniać, co generuje dodatkowe koszty. Problemem stanowi również dwukierunkowy przepływ powietrza, czyli wdmuchiwanie zarazków z powrotem do nosa maluszka. Jest to też mało higieniczne rozwiązanie. Aspiratory manualne mają oczywiście też pewne zalety: są tanie, ciche, łatwe do utrzymania w czystości, mobilne, może je wyparzyć po każdym użyciu.

Aspirator do nosa elektryczny jest droższy, ale poręczny, cichy, funkcjonalny i skuteczny. Bezgłośna praca ma duże znaczenie w przypadku małego dziecka, bo wszelkie hałasy powodują dodatkowy stres. Maluszek mógłby wystraszyć głośnego urodzenia i zareagować płaczem, co jeszcze bardziej utrudniłoby oczyszczenie nosa z zalegającej wydzieliny. Aspiratory elektryczne można zabrać ze sobą wszędzie, świetnie sprawdzą się nawet podczas podróży. Są łatwe do utrzymania w czystości i delikatnie odsysają katar. Mogą być jednak zbyt słabe w przypadku gęstej wydzieliny. Warto po nie sięgać w przypadku wodnistego kataru. Elektryczne aspiratory mogą być wyposażone w różne dodatkowe funkcje, godne polecenia są modele wygrywające melodyjki, co działa uspokajająco na dziecko i umila czas.

Aspirator do odkurzacza to najnowocześniejszy model cechujący się wysoką skutecznością działania. Poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywym katarem, za jego pomocą można szybko pozbyć się gęstej wydzieliny z nosa. Na korzyść tego urządzenia przemawia jednokierunkowy przepływ powietrza, dzięki czemu wszelkie zanieczyszczenia trafiają prosto do odkurzacza. Można też liczyć na długi wężyk, co ułatwia użytkowanie. W zestawie znajdują się zwykłe szczoteczki do czyszczenia i wymienne filtry. Odsysacze do odkurzacza są najbardziej higieniczne, ale niestety dosyć głośne, co może przeszkadzać dziecku. Mogą pojawić się też trudności z dokładnym umyciem urządzenia. Aspirator jest dość nieporęczny po podłączeniu odkurzacza. Warto mieć też na uwadze to, że zbyt częste używanie tego rodzaju aspiratora może mieć niekorzystny wpływ na błonę śluzową nosa maluszka ze względu na dużą moc ssącą. Nie sprawdzi się wobec tego do codziennej higieny.

Na co zwracać uwagę przy wyborze aspiratora do nosa?

Kupując aspirator do nosa, należy mieć na uwadze sposób jego działania. W sprzedaży dostępne są modele typu gruszka, na wdech, do odkurzacza, mieszane, elektryczne na baterie lub zasilane sieciowo. Znaczenie ma także łatwość utrzymania w czystości i kwestia higieny oraz bezpieczna końcówka i zapasowe filtry/końcówki. Sprawdzić trzeba też moc ssania aspiratora i możliwość jej regulacji. Nie bez znaczenia będzie miejsce użytkowania urządzenia. Inny model sprawdzi się do użytku domowego niż w podróży. Ważna jest też głośność pracy i konieczność posiadania/dokupowania dodatkowych akcesoriów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *