Hej Dzidzia

rodzic kąpiący niemowlę w wanience dla dzieci

Różne rodzaje wanienek, a wiek i potrzeby malucha

Jednym z niezbędnych elementów wyprawki przygotowywanej dla przychodzącego na świat dziecka jest wanienka. Powinna być ona  zakupiona przed narodzinami malucha, aby mieć ją na miejscu w chwili, kiedy nadejdzie potrzeba pierwszej kąpieli. W sklepach sprzedających artykuły przeznaczone dla dzieci pojawiają się modele wanienek, które na różne sposoby zwiększają wygodę ich użytkowania zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Pierwsza kąpiel malucha

Chcąc wybrać odpowiedni model wanienki, rodzice muszą zastanowić się nad tym czego dokładnie będą potrzebować. Producenci artykułów kąpielowych doskonale wiedzą, że pierwsze kąpiele dziecka wywołują u młodych rodziców obawę. Z tego powodu na półkach sklepowych pojawiają się niewielkie wanienki, umożliwiające wygodne ułożenie dziecka, bez ryzyka zanurzenia jego głowy czy wciąż gojącego się pępka. Ich rozmiar nie przekracza zwykle 80 cm, a dzięki dodanym do zestawu specjalnym szelkom lub siedziskom można bezpiecznie kąpać dziecko od pierwszych dni jego życia. Wśród materiałów, z których robione są wanienki, najpopularniejsze jest bezpieczne dla dzieci tworzywo syntetyczne, pozwalające na tworzenie wanienek o ergonomicznych kształtach i przyjemnych dla oka kolorach. 

Wanienki, które rosną z dzieckiem

niemowlę w wanienceAby artykuły kąpielowe były mniej kosztowne, rodzice coraz częściej decydują się na zakup jednej wanienki, z której mogą korzystać od dnia narodzin dziecka do ukończenia przez nie 18 miesiąca życia. Niemowlęta rosną w różnym tempie, dlatego trudno powiedzieć, kiedy maluch będzie gotowy na korzystanie z tradycyjnej wanny. Do tego czasu rodzice chętnie będą kąpać pociechy w specjalnie przystosowanych do tego akcesoriach. W zależności od zamysłu producenta mają one inne udogodnienia pozwalające na kąpiel dzieci o różnym wzroście. Wanienka dla niemowlaka może być wyposażona w wygodne siedzisko, które po wyciągnięciu umożliwia kąpiel dzieciom uczącym się siedzieć. Inne modele mają wyprofilowane ukośne ścianki, dzięki którym najmłodsze pociechy mogą wygodnie leżeć, a starsze szkraby opierać się podczas samodzielnej zabawy.

Wygoda dla dziecka i dla rodziców

Kąpanie dziecka jest czynnością, przy której także rodzice muszą odczuwać komfort. Wanienki są niewielkie i z tego powodu zwykle korzysta się z nich na podłodze w łazience lub w brodziku, gdzie rodzice schylają się nad swoją pociechą. Wielką popularnością cieszą się wanienki ze stojakiem, który można rozstawić na wygodną dla opiekunów wysokość, a także rozmontować i schować, kiedy nie jest potrzebny. W sklepach pojawiają się również modele wyposażone w przewijak, które pozwalają zaoszczędzić miejsce, co w szczególności przydaje się w mieszkaniach o mniejszym metrażu. Poza tym w większych wanienkach bardzo przydatna jest mata antypoślizgowa doskonale sprawdzająca się dla starszych pociech, lubiących bawić się podczas kąpieli. W zależności od wieku malucha, jego wzrostu oraz charakteru inne cechy wanienki mogą okazać się bardziej potrzebne.

Jaka wanienka będzie najlepsza w podróży?

niemowlę kąpane w wanienceKiedy na świat ma przyjść dziecko, rodzice przygotowują mieszkanie w taki sposób, aby mogli zaspokoić wszelkie potrzeby nowego członka rodziny. Poza kącikiem pielęgnacyjnym, łóżeczkiem i miejscem zabaw, niezbędna jest również wanienka. Jeżeli będzie ona stacjonarna, to w przypadku wyjazdu do rodziny, znajomych lub po prostu w podróż, może nie być tam miejsca na komfortową i bezpieczną kąpiel malucha. Wanienka turystyczna w takim przypadku okaże się niezwykle przydatna. Niektóre z dostępnych modeli są nadmuchiwane, dzięki czemu bardzo łatwo jest je przetransportować. Poza tym warte uwagi są również wersje składane, wykonane z bezpiecznych dla najmłodszych tworzyw syntetycznych. Można je rozłożyć na płasko, dzięki czemu wygodnie przechowuje się je w domu czy w bagażniku. Wanienki tego typu są łatwe do wysuszenia, ponieważ zwykle da się je powiesić dzięki specjalnemu haczykowi.

Wanienki o nietypowych kształtach i rozmiarach

W ofercie sklepów z akcesoriami dla najmłodszych rodzice mogą znaleźć mnóstwo rodzajów wanienek, zarówno tych o klasycznym kształcie, jak i bardziej nietypowych. Ostatnimi czasy rośnie popularność tych przypominających wiaderko, w którym maluch może być kąpany w wygodnej dla niego pozycji embrionalnej. Sprawdzają się one doskonale w mniejszych mieszkaniach, ponieważ można je wygodnie postawić w brodziku prysznica. Wanienka składana, wbudowana w komodę nadmuchiwana czy w kształcie zwierzęcia, również jest często wybierana przez rodziców. Kiedy nie decydują się oni na jeden model, rosnący z dzieckiem, wybierają różne akcesoria do kąpieli, charakteryzujące się innymi właściwościami. Stosując wysokiej jakości produkty, można być spokojnym o wygodę, a co najważniejsze bezpieczeństwo dziecka w czasie kąpieli.

Potrzeby noworodka zmieniają się z każdym miesiącem, dlatego rodzice przygotowują się na każdą ewentualność. Wybierając najlepszą dla niego wanienkę, szukają produktów praktycznych i wygodnych w użyciu, które przez jak najdłuższy czas pomogą im w kąpaniu swojej pociechy. Dzięki wielu różnym kształtom, wielkościom i wykonaniu z bezpiecznych dla maluszków materiałów, nowoczesne akcesoria do kąpieli spełnią wymagania każdego dziecka oraz rodzica.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *