Hej Dzidzia

gry planszowe dla dzieci

Rodzinne aktywności w czasie świąt

Grudzień to wyjątkowy czas, z utęsknieniem czeka na niego wiele osób przez cały rok. Zwiastuje on nie tylko nadchodzące święta, ale również zwolnienie tempa i możliwość spędzenia z rodziną wolnego czasu. To szczególnie uwielbiany miesiąc przez dzieci, ponieważ te z niecierpliwością czekają na Świętego Mikołaja, wypatrując prezentów pod choinką. Niemniej jednak istnieje znacznie więcej powodów, przez które ostatni miesiąc kalendarzowy jest tak lubiany przez znaczną większość społeczeństwa. Co prawda dochodzi do codziennych obowiązków sporo rzeczy m.in. świąteczne zakupy, pakowanie prezentów, przygotowywanie potraw wigilijnych, chociaż to przyjemne czynności wykonywane zazwyczaj wspólnie z wszystkimi domownikami. Grudzień będzie doskonały moment, aby zaangażować się w różne rodzinne aktywności.

Wspólne strojenie choinki

gry planszowe dla dzieci

Przystrajanie drzewka to jedna z najpiękniejszych tradycji, z jakimi mamy do czynienia w grudniu. Aktywność ta jest lubiana nie tylko przez dzieci, ale także dorosłych. Pozwala się zrelaksować i zapomnieć o codziennych problemach. Najważniejszym etapem okazuje się wybór choinki – w zależności od preferencji domowników, można postawić na prawdziwą lub sztuczną. Obie są równie popularne, każda z nich ma swoje zalety, jak i wady. Gdy choinka już wybrana, przechodzi się do ozdabiania jej, czyli najprzyjemniejszego etapu. Warto zaangażować do tego wszystkich domowników i wspólnie spędzić te wspaniałe chwile przy świątecznych piosenkach. Brzdące z pewnością chętnie wykażą się kreatywnością, swoimi zdolnościami, poprzez samodzielne przygotowanie bombek i łańcuchów. To doskonała zabawa, do której powinni dołączyć się rodzice. Drzewko przystrojone takimi dekoracjami nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Doskonały czas na gry w planszówki

Pogoda w grudniu potrafi zaskoczyć. W ostatnich latach niestety można zauważyć znikome opady śniegu, bardzo często pojawia się deszcz. Na zewnątrz jest zimno i mokro, a oprócz tego wcześnie robi się ciemno, co nie sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Aby oderwać pociechy od ekranów komputerów, smartfonów czy telewizorów, należy zaangażować je w rodzinną rozgrywkę w gry planszowe dla dzieci. Te znajdują się raczej w każdym domu, a jeśli nie, dostępne są w wielu sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Aby wprowadzić świąteczny nastrój, warto postawić na gry o tematyce świątecznej. Ich wybór stał się ogromny i z pewnością każdy dopasuje je do swoich preferencji oraz wieku pociech. Powinno się dać dzieciom samodzielnie zdecydować, którą planszówkę chciałyby wybrać. Gdy zainteresuje je grafika na opakowaniu, znacznie chętniej będą w nią grały i nie znudzą się tak szybko. Świąteczne kalambury, karty, gry fabularne to jedne z najpopularniejszych wyborów.

Wspólne seanse filmowe

gry planszowe dla dzieci.

Innym sposobem na spędzenie zimowych wieczorów są także wspólne seanse filmowe. To coś, co z pewnością spodoba się pociechom w każdym wieku. Warto przygotować popcorn czy jakiekolwiek inne słone przekąski oraz kakao z mini piankami i bitą śmietaną. Maluchy na pewno pozytywnie podejdą do takiego pomysłu. Jeśli chodzi o bajki dla dzieci, wybór powinno się pozostawić najmłodszym. Gdy fabuła się im spodoba, chętnie spędzą na kanapie cały czas trwania filmu. W internecie dostępnych jest wiele propozycji, w tym czasie najbardziej popularne są bajki z motywem świątecznym.

Okazja do odkrywania świata

 

Korzystając z tego, że w grudniu ma się zazwyczaj więcej czasu dla swoich pociech, warto spożytkować to na kreatywne spędzenie popołudni i wieczorów. Eksperymenty dla dzieci to jeden z lepszych pomysłów na wspólną aktywność. Dzięki nim można nauczyć maluchy czegoś nowego, zainteresować je daną dziedziną nauki i przede wszystkim sprawić, że będą pozytywnie wspominały ostatni miesiąc w roku, ponieważ skojarzy im się ze wspólną zabawą z rodzicami. Popularnym eksperymentem jest przygotowanie choinki za pomocą kartki zwiniętej w stożek, sody oczyszczonej, octu oraz barwnika spożywczego np. zielonego. Polega to na połączeniu wszystkich składników z dodatkiem wody, aż stworzy się plastyczna masa. Kolejno uzupełnia się nią przygotowaną formę z papieru i wkłada do zamrażarki na całą noc. Innych pomysłów na tego typu wspólne aktywności istnieje wiele, a inspiracji szuka się np. w internecie. To dobry sposób na pobudzenie wyobraźni dzieci i rozwinięcie ich umiejętności manualnych czy plastycznych.

Wspólne lepienie pierników

Nic nie kojarzy się z szykowaniem do wigilii tak bardzo, jak świąteczne pierniki. Przygotowywanie ich razem z dziećmi to doskonały sposób na wspólnie spędzony czas. Jeśli chodzi o masę, powinni zająć się tym dorośli, aby maluchy przypadkiem nie oparzyły się gorącym garnkiem. Gdy już ciasto jest gotowe, należy podarować im foremki i razem wykrawać różne wzory. Kolejno ciasteczka wkłada się do piekarnika, a gdy się upieką i ostygną, można rozpocząć coś, co uwielbiają wszystkie brzdące – dekorowanie. Warto tutaj dać się wykazać najmłodszym, wyjść poza szablony i pozwolić im na pokolorowanie ich tak jak tylko chcą. Sprawi im to mnóstwo radości, a także nauczy wielu wartościowych umiejętności, np. samodzielnego podejmowania decyzji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *