Hej Dzidzia

Przegląd wózków dla dzieci – pomożemy Ci wybrać

Z przyjściem na świat nowego członka rodziny wiąże się sporo przygotowań. Jedną z rzeczy, o których warto pamiętać, jest kupno wózka, który przez kilka miesięcy będzie towarzyszył poza domem, jak i w nim. Lekkie bujanie usypia niemowlaki znajdujące się w jego wnętrzu, dlatego też często używane są w pomieszczeniach. Jako że z pierwszej wersji czterokołowca, czyli gondoli korzysta się do ukończenia przez maluszka około siódmego miesiąca, a spacerówki do 2-3 lat, warto zdecydować się na zakup funkcjonalnych i solidnych egzemplarzy, zapewniając tym samym komfort dziecku i sobie. Producenci prześcigają się wciąż w tworzeniu nowych modeli, wzorów i udogodnień dla użytkowników, przez co wybór nie należy do najłatwiejszych. Kwestią decydującą z pewnością okazuje się budżet, ale nawet najtańsze modele są w stanie zapewnić bobasowi bezpieczeństwo oraz wygodę. Zanim przejrzy się oferty dostępne w sieci, ale i w sklepach stacjonarnych należałoby wiedzieć, jakie elementy są kluczowe, na co trzeba zwrócić uwagę oraz które akcesoria mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie. 

Wózek 3 w 1, czyli gondola, fotelik i spacerówka

Dla noworodków najlepszym wyborem może okazać się wielofunkcyjny wózek. To jedna konstrukcja oparta na kołach, do której dopasowuje się trzy różne części. Mowa o gondoli, spacerówce i foteliku. Takie rozwiązanie cieszy się wyjątkową popularnością, ponieważ zajmuje dużo mniej miejsca niż każdy produkt na osobnym stelażu. Możliwość modyfikacji pojazdu brzdąca do własnych potrzeb jest poręczna i funkcjonalna. Wielozadaniowość sprawia, że wielu rodziców decyduje się na tę opcję. Wózki dziecięce 3 w 1 to przede wszystkim oszczędność, ponieważ zakup zestawu jest o wiele tańszy, niż w przypadku zaopatrywania się w pojedyncze produkty. Niezależnie od tego, jaki wariant się wybierze, trzeba mieć świadomość kilku ważnych kwestii bezpośrednio wpływających na użyteczność pojazdu. Pierwszą z nich jest system amortyzacji. Dzięki niej bobas nie jest narażony na wstrząsy spowodowane nierównościami powierzchni, przy czym zmniejsza się ryzyko wybudzenia go ze snu.

Możliwości wózków, które ułatwiają funkcjonowanie

Istotne są także koła, które wytwarzane są z różnych rodzajów tworzyw. Najlepszą z alternatyw jest wybór nieprzebijalnych – żelowych bądź piankowych. Dobrze jeśli posiadają opcję szybkiej blokady. Należy upewnić się wcześniej, czy dany model posiada funkcję demontażu kół, np. za pomocą przycisku. Dzięki temu przygotowanie wózka do transportu będzie dużo łatwiejsze. Sprawdzi się to szczególnie u osób, często podróżujących bądź wyjeżdżających. Wózki dziecięce powinny posiadać też wygodne rączki gwarantujące komfort tym, którzy z niego korzystają. Możliwość regulacji jest przydatna, ponieważ zarówno ludzie wysocy, jak i niscy będą mogli odpowiednio dopasować wysokość uchwytu do swojego wzrostu. Prawidłowa postawa to ważny, choć przez wielu pomijany aspekt. Spacery w letnie dni trwają niekiedy nawet 2-3 godziny, dlatego nie należy narażać własnego zdrowia. Spacerówki oraz gondole posiadają zadaszenie chroniące pociechę przed opadami atmosferycznymi, ale i promieniowaniem słonecznym czy wiatrem. Rozpiętość osłony musi być odpowiednio dopasowana, aby osłaniać dziecko znajdujące się wewnątrz.

Bezpieczeństwo, zabezpieczenia i dodatki w wózkach oraz spacerówkach

Kwózek dla dzieckaażdy rodzic chce, aby jego brzdąc był bezpieczny, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenia. Najlepszą opcją jest zaopatrzenie się w wózek spacerowy bądź fotelik samochodowy wyposażony w pięciopunktowe pasy, posiadające możliwość regulacji wysokości oraz długości. Mogą mieć też dodatkowe miękkie ochraniacze w miejscu klatki piersiowej, zapewniające wygodę maluszkowi. W tego typu pojazdach w chłodniejsze dni sprawdzi się również osłonka na nóżki, którą można założyć w prosty sposób. Gwarantuje komfort cieplny dziecku. Nie trzeba mieć wtedy przy sobie zapasowego kocyka do okrycia. Oprócz tego niektóre modele mają dodatkowe okienko w budce wózka, zamaskowane siateczką, co pozwala na lepszą cyrkulację powietrza w upalne dni. Wielu rodziców decyduje się na kosz zamocowany tuż nad kołami. To wygodna alternatywa nawet jeśli ma się przy sobie pojemną podręczną torbę, bądź plecak. Bez problemu pomieści drobne zakupy czy dodatkową osłonę przeciwdeszczową i parasolkę.

Waga oraz materiał wykonania

Należałoby także wspomnieć o jakości materiału kupowanych produktów. To od nich będzie zależeć trwałość oraz estetyka. Nie warto więc wybierać wózków, do których produkcji użyto słabej jakości tkanin, nieodpornych na czynniki atmosferyczne bądź drobne uszkodzenia mechaniczne. Dobrze jeśli z łatwością można zmyć zabrudzenia np. z gondoli, ponieważ pozwala to na utrzymanie przedmiotu w czystości. Waga wózków różni się od siebie w zależności od zastosowanych do ich produkcji materiałów. Najlżejsze będą te z aluminiowym stelażem. Powinno się uwzględnić to szczególnie jeśli mieszka się np. w bloku bez windy i nieuniknione okaże się regularne wnoszenie go po schodach, bądź przepada się za spacerami po nierównych powierzchniach – polnych, kamienistych drogach, lasach bądź po chodnikach z wysokimi krawężnikami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *