Hej Dzidzia

Prawidłowe użytkowanie szumisiów

Misie szumisie to patent, który został wymyślony w Polsce. Większość rodziców boryka się z problemami snu u swojego maluszka, w zaśnięciu pomagają im zazwyczaj jedynie dźwięk suszarki. Urządzenie, które wydawałoby takie same dźwięki, a jednocześnie było bezpieczne, aby można zostawić dziecko z tym same, na pewno byłoby czymś przydatnym. Właśnie tak powstały szumiące misie. Przedmiot został opatentowany w 2015 roku, a już kilka lat później zdobył liczne nagrody i popularność, obecnie szumisie usypiają tysiące dzieci na całym świecie. Maluchy są podatne na rytuały, to one pozwalają im czuć się bezpieczne, a z tym kojarzy im się uspokajający szum, który wydobywają z siebie misie. Można wprowadzić go na przykład do wieczornego przygotowania dziecka do położenia w łóżeczku, aby się uspokoiło i było gotowe do snu.

Czym są misie szumisie?

Są to miękkie, miłe w dotyku i wyjątkowo cieszące oko misie, a co więcej bardzo skuteczne. W ciągu swoich pierwszych dni dziecku ciężko jest usnąć w zupełnej ciszy, a głównym zadaniem szumisiów jest wydawanie dźwięków zbliżonych do prenatalnych, które maluszek wsłuchiwał się, będąc jeszcze w brzuchu. Kojarzą mu się z bezpiecznym, spokojnym miejscem, dzięki czemu słuchając ich, jest w stanie spokojnie zasnąć. Na podstawie badań pediatrycznych do zabawek zostało dobrane pięć różnych odgłosów, które można dopasować do upodobań dziecka, są to: szum biały, podobny do odgłosu suszarki, różowy, odgłos bicia serca podobny do tego, które maluch słyszy w łonie matki, padający deszcz oraz szum fal. Wszystkie charakteryzują się spokojnymi, odpowiednio wyważonymi tonami, co w kojący sposób działa na pociechę.

Niektóre modele szumisiów wyposażone są dodatkowo w lampkę LED, która została ukryta w brzuszku zabawki. Istnieje możliwość ustawienia kilku różnych trybów światła: pulsujący zwykły i kolorowy, delikatne światło stałe lub o zmieniających się barwach. Miś szumiś posiada w sobie system nazywany czujnikiem płaczu (Smart Cry Detector), samoczynnie wycisza się po upływie trzydziestu minut, gdy wykryje, że dziecko zasnęło i wydawanie dalszych odgłosów jest niepotrzebne, kolejno przechodzi w trzygodzinny tryb czuwania – gdy tylko maluszek się obudzi i zacznie płakać, zabawka wróci do grania spokojnych melodii, pozwalając mu znów się uspokoić.

Czy szumiś to miś dla każdego dziecka?

Pozytywne działanie misiów szumisiów potwierdzają mamy we wszystkich zakątkach świata, więc śmiało można uznać, że jest to zabawka, która dopasuje się do  dwa misie szumisie każdego dziecka. Odpowiada za to głównie uniwersalność, jaką zapewniają szumisie. Obecnie na rynku znajdziemy liczne zabawki tego typu, które różnią się designem, jednak ich główna funkcja pozostaje ta sama – mają ukołysać maluchy do snu, uspokoić je i zapewnić pewnego rodzaju poczucie bezpieczeństwa. Są również poręczne, ich kształt pozwala na swobodne złapanie ich w dłoń nawet przez pociechy, które nie mają dobrze rozwiniętego zmysłu chwytania, a takie działania dodatkowo rozwijają motorykę małą. Sprawdzi się to również u starszych dzieci, ponieważ od pewnego czasu na rynku dostępne są misie opowiadające bajki.

Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby pociech, inaczej postrzegają otaczający je świat, coraz więcej rozumieją. Już ponad roczne szkraby są w stanie wymówić kilka słów, jednak tak naprawdę rozumieją ich o wiele więcej. Wtedy bardzo ważny jest kontakt słowny, a bajki czytane do snu stają się czymś potrzebnym. Szumiś whisbear z odpowiednią funkcją oferuje wiele ciekawych bajek, które zostały napisane w stałej konsultacji z psychologami. Czytane są w odpowiedniej intonacji, co pozwoli dziecku na szybszy i spokojniejszy sen, co więcej istnieje możliwość nagrania własnego głosu. Oprócz bajek zabawka oferuje również odtwarzanie odgłosów natury, takich jak: szum deszczu, wiatru, morza, a także odgłosy lasu i ogniska.

Kiedy jest dobry czas na to, aby wprowadzić szumisia?

miś szumiśSzumiący miś sprawdzi się właściwie już od pierwszych dni maluszka w nowym domu. Dziecko w brzuchu mamy słyszy wiele dźwięków, takich jak bicie serca, przepływ krwi czy szum wód płodowych. Przez dziewięć miesięcy stają się one  dla niego czymś już bardzo dobrze znanym, czuje się wśród nich bezpiecznie. Kiedy przychodzi na świat, jego sytuacja zmienia się diametralnie, jest otoczone mnóstwem bodźców i zupełnie obcych mu odgłosów, co może wydawać się przerażające. Z czasem się do nich przyzwyczaja, jednak wciąż brakuje mu środowiska, w którym spędził ostatni czas, cisza również może być przytłaczająca dla takiego maluszka. Właśnie dlatego warto zaopatrzyć się w misia szumisia, który za pomocą wbudowanych dźwięków uspokoi dziecko i sprawi, że spokojnie zaśnie w akompaniamencie dźwięków zbliżonych do tych z brzucha mamy.

Zabawka zazwyczaj działa nawet przy pierwszym użyciu, ponieważ jest to pewnego rodzaju powrót do tego, co było, nim maluszek przyszedł na świat, na początku warto zastosować jednak delikatny dźwięk, aby go nie przestraszyć, a z czasem można zwiększyć jego głośność. Aby wzmocnić działanie szumisia, warto dać noworodkowi to, co jest dla niego najważniejsze – kołysanie, przytulanie, ciepło, stabilną pozycję i ssanie, ten zestaw działań zapewni naszemu bąbelkowi pełne poczucie bezpieczeństwa, pomoże go zrelaksować.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *