Hej Dzidzia

dzieciaczek na krzesełku do karmienia

Krzesełko do karmienia – o czym pamiętać przed zakupem?

Małe dzieci rosną bardzo szybko, co widać chociażby po tym, jak często trzeba wymieniać ubranka. Maluszek z czasem staje się coraz aktywniejszy i ciekawy otoczenia. Pozycja leżąca mocno go ogranicza, dlatego zaczyna podejmować liczne próby wstania o własnych siłach. Kolejnym krokiem jest przyjęcie pozycji siedzącej, co otwiera przed dzieckiem szereg nowych możliwości. Jest to też świetny moment na zakup krzesełka do karmienia, które mocno ułatwia opiekę nad dzieckiem. Mając tego typu mebel w domu, będzie można w końcu jeść komfortowo posiłki z dzieckiem przy jednym stole. Rodzajów krzesełek jest wiele, różnią się one budową i funkcjonalnością.

Czy warto kupić krzesełko dla dziecka do karmienia?

Krzesełko do karmienia to mebel, który można polecić każdemu rodzicowi, warto pomyśleć o jego zakupie już na etapie kompletowania wyprawki dla maluszka. Można oczywiście wstrzymać się z tym do czasu, aż dziecko ukończy szósty miesiąc życia. Musimy bowiem pamiętać, że może być ono użytkowane dopiero w momencie, gdy maluszek będzie już w stanie samodzielnie przyjmować pozycję siedzącą.

Krzesełko będzie dużym ułatwieniem podczas nauki karmienia. Już samo usadzenie dziecka na meblu będzie mu się od razu kojarzyć z porą karmienia. Pomoże to wobec tego w wypracowaniu rytuału spożywania posiłków. Dla dzieci istotne jest to, aby jeść o regularnych porach. Ogromną zaletą krzesełka do karmienia jest to, że umożliwia wspólne spożywanie posiłków w rodzinnym gronie, dziecko nie będzie czuło się wykluczone.

Dzieci uczą się poprzez doświadczanie, dlatego obserwowanie domowników przy stole pomaga im zrozumieć, jak powinny się przy nim prawidłowo zachowywać. Dla rodzica taki mebel to duże udogodnienie, bo nie trzeba schylać się nadmiernie i obciążać kręgosłupa. Krzesełko ułatwi sprawowanie nadzoru nad maluszkiem. Będzie można w spokoju zjeść posiłek, bez martwienia się o bezpieczeństwo swojego podopiecznego, wystarczy przypiąć go pasami. Krzesełko przydaje się praktycznie w każdym momencie, gdy mama potrzebuje wolnych rąk i chce zająć się na spokojnie domowymi obowiązkami. Tego typu mebel nie musi służyć wyłącznie do kamienia, może stać się też miejscem do zabawy. Nawet jeśli zostanie pobrudzony, to nie stanowi to większego problemu. Wystarczy przemyć blat i po kłopocie.

Jakie wyróżnia się dziecięce krzesełka do karmienia?

dziecko w krzesełku do karmieniaKlasyczne modele krzesełek są stabilne i wielofunkcyjne. Minusem będą spore gabaryty, co w przypadku ograniczonego metrażu może być problematyczne. Jeśli wybierze się model z regulowanym siedziskiem i wymienną tacką, to mebel posłuży dziecku przez długi czas. Na takim krzesełku dziecko może nie tylko jeść, ale też rysować czy się bawić. Godne polecenia są krzesełka wyposażone w kółka, co zwiększa ich mobilność, ułatwia przenoszenie. Ciekawą opcją są też krzesełka składane, które po złożeniu nie zajmują wiele miejsca. Można je nawet z łatwością transportować, zabrać w podróż. W przypadku niewielkiego mieszkania takie rozwiązanie sprawdza się idealnie. Kolejną opcją do wyboru są krzesełka typu nadstawka, które montuje się do zwykłego krzesła. Są relatywnie tanie, nadstawkę można z łatwością odpiąć i schować na czas nieużywania w szafie. Dostępne są również krzesełka mocowane do blatu za pomocą zaczepów, mają kompaktowe wymiary i świetnie sprawdzają się w podróży. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą być przyczepiane wyłącznie do ciężkiego i stabilnego stołu.

Krzesełko do karmienia drewniane, plastikowe, a może metalowe?

Przy wyborze krzesełka do karmienia należy mieć na uwadze to, z jakich zostało ono wykonane materiałów. Popularne są modele drewniane ze względu na ich wysokie walory estetyczne i wytrzymałość. Niestety większość modeli nie ma regulowanego oparcia ani miękkiej wyściółki, różnie bywa też z opcją składania. Drewno jest materiałem naturalnym, ekologicznym, przyjemnym w dotyku, antystatycznym, całkowicie bezpiecznym w użyciu. Decydując się na zakup krzesełka drewnianego, należy mieć na uwadze to, aby blat był zdejmowany lub regulowany. Coraz więcej rodziców decyduje się krzesełka plastikowe, w przypadku których można regulować zarówno siedzisko, jak i oparcie. Do zalet zalicza się też składany stelaż, zdejmowany blat i miękkie wykończenie. W sprzedaży znajdują się również krzesełka metalowo-plastikowe, bardzo nowoczesne i funkcjonalne. Można regulować wysokość, a siedzisko jest obracane o 360 stopni. Możliwe jest nawet zmontowanie stolika i dostosowanie go do zmieniających się potrzeb dziecka. Taki mebelek będzie długoterminową inwestycją, posłuży dziecku przez wiele lat.

Na co zwracać uwagę przy wyborze krzesełka do karmienia?

Bardzo ważną kwestią w przypadku każdego krzesełka do karmienia jest to, aby było ono wyposażone w wygodne, miękkie siedzisko, łatwe do utrzymania w czystości. Warto poszukać modelu, który umożliwia zdejmowanie materiału i wypranie go w pralce, co będzie dużym udogodnieniem. Wielkość blatu krzesła powinna być na tyle duża, aby można było stawiać na nim talerz i pojemnik z piciem. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zaleca się zakup modelu z blatem o wyprofilowanych brzegach. Unikać należy ostrych krawędzi, powinny być one zaokrąglone. Znaczenie ma również to, aby kanty na blacie były podwyższone, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko spadania z niego przedmiotów. Chroni to również dziecko i podłogę przed pobrudzeniem. Na uwadze powinno się mieć także to, aby stelaż krzesła był stabilny, bo za lekki będzie podatny na przechylanie się i przewracanie.

Godne polecenia są modele z szeroko rozstawionymi nogami. Stelaż musi być wytrzymały, najlepiej aby był składany. W przesuwaniu mebla pomogą wmontowane kółka, które muszą obowiązkowo posiadać opcję blokady. Krzesełko dla dziecka powinno być regulowane – dotyczy to oparcia, siedziska i podnóżka. Sprawdzić trzeba też oferowane zabezpieczenia. Najlepsze będą pięciopunktowe szelki, które uniemożliwią dziecku samodzielne zejście z krzesełka. Można też wybrać krzesełko z barierkami na wysokości pach, co zapewni dodatkową ochronę. Istotne jest to, aby krzesełko miało odpowiednie atesty i spełniało normy bezpieczeństwa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *