Hej Dzidzia

Łóżeczko dziecięce

Kołyska czy łóżeczko – co wybrać?

Młodzi rodzice, urządzając pokój dziecięcy lub kompletując wyprawkę, muszą pomyśleć o niezwykle istotnym meblu, jakim jest łóżeczko. Będzie ono towarzyszyć im od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat. Jako że najmłodsi nie tylko na samym początku potrzebują sporej ilości snu, miejsce ich odpoczynku musi spełniać pewne wymagania odnoszące się do komfortu. Dlatego też wybór ten nie należy do łatwych i powinno się rozważyć wszystkie za i przeciw w kwestii różnych typów łóżek dla brzdąców. Choć większość osób wyobrażająca sobie śpiące dziecko, widzi je w tradycyjnym wariancie łóżeczka ze szczebelkami, coraz popularniejsze są jego alternatywy. Mowa o ponadczasowej kołysce czy koszu Mojżesza. Każda z opcji ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej i zdecydować się na lepszą, a także bardziej dopasowaną do potrzeb opiekunów oraz pociechy. 

Kołyska dla dzieci

Łóżeczko dziecięceIdealnym miejscem do spania dla pociech i jednocześnie cenionym od wielu lat jest kołyska. Wynika to z zalet, które posiada, chociażby jej mobilności. W dowolnym momencie można ją przenieść w inne miejsce bądź przysunąć do łóżka rodziców, aby w nocy nie musieli wstawać. Większość wersji dostępnych na rynku posiada kółka dodatkowo ułatwiające przemieszczanie po całym domu. Decydując się na nią, warto zadbać o to, aby posiadała blokadę kół. Ma się wtedy pewność, że podczas bujania kołyska dla dzieci nie będzie się przesuwać. Zajmuje także o wiele mniej miejsca niż łóżeczko, co oznacza, że zmieści się tam, gdzie niemożliwe okazuje się umieszczenie tradycyjnego łóżka. Idealnie nadaje się do małych mieszkań, pozostawiając funkcjonalną przestrzeń.

Najważniejszą zaletą tego typu łóżek dla niemowlaków jest uspakajające kołysanie, możliwe dzięki specjalnemu mechanizmowi lub płozom. Bujanie ma niezwykle pozytywny wpływ na najmłodszych, kojarzy im się z bezpieczeństwem i pobytem w brzuchu mamy. Wówczas noworodki znacznie szybciej zasypiają i się uspokajają. Starsze dzieci również mają słabość do kołysania. Ponadto ruch przód-tył stymuluje układ przedsionkowy mózgu maluszka, który to odpowiada za podtrzymywanie właściwego napięcia mięśniowego. Wyzwala także odruchy niezbędne do utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Oprócz tego pełni funkcje związane z koordynacją pracy oczu.

Wady kołysek dla dzieci

Łóżeczko dziecięce

W zależności od modelu, funkcji oraz wyglądu cena kołyski będzie się różnić. Kupić ją można w przedziale od 200 zł do 2000 zł. Niezależnie od jej wartości należy zwrócić uwagę na jej stabilność, a także regulację poziomu spania. Najczęściej kołyska drewniana ma niestandardowe wymiary, w związku z czym znacznie trudniej idealnie dopasować do niej materac. Wybierając poszczególny wariant, powinno się wziąć pod uwagę możliwość blokady bujania. Jest ona niezwykle istotna, szczególnie w późniejszych miesiącach życia bobasa. Rozwijanie przez dziecko umiejętności siadania i podejmowanie przez nie prób może wiązać się ze sporym ryzykiem wypadnięcia maluszka podczas wychylania się i nie tylko. Dlatego też zabezpieczenie tej funkcji okazuje się niezastąpione. Warto również w okolicach szóstego miesiąca zamienić kołyskę na tradycyjne łóżeczko, wtedy potencjalne zagrożenie całkowicie minie.

Tradycyjne łóżeczko dla dzieci

Rozwiązaniem, na które decyduje się większość młodych rodziców, jest wybór tradycyjnego łóżeczka. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ niekiedy urok tkwi w prostocie. Rynek ofert tego typu produktów proponuje wiele wariantów, dlatego też dopasowanie ich do aranżacji domu czy preferencji opiekunów nie sprawia większych kłopotów. Łóżeczko dziecięce będzie głównym meblem pokoju dziecięcego nawet przez kilka lat – za sprawą funkcji rośnięcia razem z brzdącem. Potem z łatwością można przeobrazić je w łóżko, dlatego decydując się na nie, powinno się wybrać wykonane z dobrej jakości materiałów. Aktualne unowocześnienia niezwykle pomagają w codziennym funkcjonowaniu rodziców. Niektóre modele mogą być dostawiane do łóżka, dzięki czemu nie trzeba wstawać do niemowlaka na karmienie lub aby zmienić mu zabrudzoną pieluszkę. Ponadto podobnie jak kołyski mogą mieć funkcję bujania, co znacznie ułatwia zasypianie dziecka.

Niemniej jednak jest sporych rozmiarów, dlatego zajmuje znaczną część pomieszczenia, a jego waga uniemożliwia swobodne przenoszenie, nawet jeśli zostało wyposażone w kółka. Wielkość utrudnia jakiekolwiek manewry, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. Zaskakującą ciekawostką mogą okazać się również szczebelki, które jak się okazuje zdaniem specjalistów – sprzyjają rozwojowi fizycznemu najmłodszych. Wszystko to za sprawą tego, że szkraby podciągają się na nich i podtrzymują, chcąc usiąść bądź wstać. Mimo to mogą być tak samo niebezpieczne. Maluchy stosunkowo często mogą wsadzać między nie rączki czy nóżki, co może doprowadzić do urazów. Wybór kołyski lub łóżeczka zależy tylko od rodziców i ich upodobań. Obie wersje mają zarówno wady, jak i zalety. Niektórzy początkowo decydują się na kołyskę, którą z biegiem czasu zmieniają na łóżeczko. Nieco oszczędniejszy wydaje się zakup od razu docelowego łóżeczka i korzystanie z niego przez dłuższy czas.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *