Hej Dzidzia

drewniane łóżeczko niemowlęce

Kiedy kupić łóżeczko dla dziecka?

Z punktu widzenia rodzica czas płynie niezwykle szybko. Jeszcze do niedawna cieszył się on oczekiwaniami na narodziny swojej, być może kolejnej pociechy, a już przychodzi czas na zakup łóżeczka dla malucha. Kiedy warto w takie łóżeczko zainwestować i jaki model będzie dla dziecka najlepszy?

Z wyprawką czy z… namysłem?

Większość rodziców z reguły bardzo emocjonalnie podchodzi do kwestii zakupu łóżeczka. Często nabywa się je jeszcze przed narodzinami, czyli w formie tzw. wyprawki. Niestety, skorzystanie z takiej opcji nie jest ani wygodne, ani też praktyczne. Zakup wybranego modelu jeszcze w okresie ciąży, skutkuje koniecznością zajęcia sporej ilości tak potrzebnej (zwłaszcza w mieszkaniach) powierzchni. Trzeba też liczyć się z faktem, że maluch będzie potrzebował łóżka o określonych parametrach i z uwzględnieniem wybranego rodzaju materaca. Owszem, kupno łóżka w ramach wyprawki ma też swoje zalety, ale nie sposób przecenić je w kontekście wad.

Rodzaje łóżek dla dzieci

Każde, dostępne na rynku łóżeczko niemowlęce, można scharakteryzować pod kątem wielu różnych parametrów. Są więc łóżka z wyjmowanymi szczeblami, łóżeczka na kółkach (oczywiście w wersji z hamulcem) i na biegunach. Można też spotkać całkiem tradycyjne modele, ale też – co z pewnością ucieszy praktycznych rodziców – ich wielofunkcyjne odmiany. Niektórzy rodzice zwracają też uwagę na kwestie związane z designem mebelka, gdyż dobrze jest, jeśli idealnie komponuje się on z wnętrzem wybranego pokoju.

Podstawowe kryteria wyboru łóżka dla dziecka

Rozmiar

białe łóżeczko dla dziecka

Zwykle każde łóżeczko dziecięce może być zaprojektowane w dwóch odrębnych rozmiarach. Łóżka mniejsze mają wymiary 120 x 60 cm, co powinno wystarczyć mniej więcej do trzeciego roku życia malucha. Większe łóżka — o wymiarach 140 x 70 cm — mogą być z biegiem czasu przerobione na tapczan, co oczywiście przedkłada się na ich funkcjonalne znaczenie. W związku z tym, że dzieci z biegiem czasu rosną coraz wolniej, taki tapczan może wystarczyć nawet do siódmego roku życia. Jest to więc inwestycja na lata.

Oczywiście same względy praktyczne to nie wszystko! Istotną kwestią przy wyborze takiego mebla pozostaje powierzchnia użytkowa mieszkania, a także plany w kontekście dalszego rozrostu rodziny. O ile w przypadku niewielkich mieszkań zakup dużego łóżka nie jest raczej uciążliwy, o tyle pojawienie się – zwłaszcza niespodziewanego – rodzeństwa może wywrócić plany rodziców o całe 360 stopni. I to nawet wtedy, jeśli powierzchnia pokoju dziecięcego jest stosunkowo duża.

Sposób wykonania łóżeczka

Nie jest tajemnicą, że łóżeczko dziecięce musi być przede wszystkim solidne. Mowa tu oczywiście o odpowiedniej konstrukcji ram, ale też stelażu, który stanowi jego integralną część. O ile w pierwszych miesiącach aktywność fizyczna małej pociechy jest jeszcze szczątkowa, o tyle w każdym kolejnym miesiącu łóżeczko będzie musiało „znosić” coraz to większe obciążenia. Szczególną uwagę należy tu zwrócić na konstrukcję jego podstawy (skakanie), ale też sposób mocowania szczebelków i ramy (mocowanie się). Warto też zadbać o łóżeczko, które będzie starannie wykończone, w tym oheblowane. Brak zadziorów, pęknięć i innych uszkodzeń to w tym przypadku kwestia kluczowa.

Warto też pamiętać o odpowiedniej konstrukcji łóżka. Wszelkie elementy mocujące, to jest kołki, wkręty i śruby, powinny być starannie zabezpieczone przed oddziaływaniem małych, dziecięcych rączek. Warto też pamiętać o tym, aby łóżko było pomalowane farbami bezpiecznymi dla malucha. Ważnym tematem jest też kwestia zastosowanego lakieru, a także niewielkich detali, jak np. zaślepek. Są to bowiem elementy, które mogą łatwo wpaść nie tylko w rączki malucha, ale też do jego buzi, noska lub uszka.  

Zastosowany materac

dziecko w łóżeczku

Materac to element kluczowy dla komfortu dziecka. Często jest on sprzedawany razem z łóżkiem, ale z praktycznego punktu widzenia, lepszym rozwiązaniem jest odrębny zakup wybranego modelu. Dzięki temu można łatwo dopasować go do potrzeb malucha, nie ryzykując niepotrzebnego wydania pieniędzy. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów materacy: piankowe, lateksowe, sprężynowe, a nawet kokosowe. Każdy z nich ma swoje niepowtarzalne właściwości.

Ciekawą alternatywą dla modeli dostępnych na rynku rodzimym są materace rodem z Azji. Mowa tu o przede wszystkim o gryczanych produktach z Chin i Japonii, które nie dość, że są w pełni naturalne, to jeszcze zapewniają doskonałą wentylację. Warto też podkreślić, że materace gryczane w pełni chronią kręgosłup dziecka i nie są tak podatne na wchłanianie potu.

Słów kilka o szczebelkach

Ważną kwestią decydującą o wyborze łóżeczka dla dziecka są jego szczebelki. Oczywiste jest, że muszą one być usytuowane w odpowiedniej odległości od siebie. Najlepiej, jeśli dystans pomiędzy nimi nie jest większy niż 6 cm. Zaleca się też, aby wybrać takie łóżko, w którym przynajmniej trzy szczeble będą wyjmowane. Dzięki temu maluch będzie mógł — oczywiście z biegiem czasu — samodzielnie opuszczać swoją przestrzeń wypoczynkową.

Łóżeczka regulowane — tak, czy nie?

Z praktycznego punktu widzenia, łóżeczka dla dzieci powinny zapewniać przynajmniej trzy stopnie regulacji wysokości. Najwyższe ustawienie jest optymalne dla noworodka, dzięki czemu jego podnoszenie i wyciąganie z łóżka jest komfortowe również i dla samego rodzica. Gdy dziecko zaczyna siadać, łóżko należy obniżyć do wysokości pośredniej, co zapewni maluchowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Na koniec — gdy dziecko już staje — łóżko powinno zostać obniżone do samego dołu.

Słów kilka o akcesoriach

Kupując łóżeczko dla dziecka, warto pomyśleć o zainwestowaniu w szereg funkcjonalnych akcesoriów. Ochraniacze na szczebelki, przybornik z artykułami dziecięcymi (zawieszany z zewnątrz na ramie), czy też dodatkowy baldachim, to tylko niektóre z propozycji, jakie rynek artykułów dziecięcych oferuje młodym rodzicom. Poza tym nie można zapominać, że dobre łóżeczka posiadają swój atest.

Podsumowując, łóżeczko niemowlęce to mebel o szczególnym znaczeniu. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby spełniał on wszystkie stawiane przed nim wymagania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *