Hej Dzidzia

Jak ulżyć dziecku podczas kataru?

Przeziębienie czy stany zapalne są uciążliwe tak samo dla dorosłych i dzieci. Kiedy maluch jest chory, rodzice stoją przed dodatkowym wyzwaniem, ponieważ muszą zadbać, o to, aby te w jak najkrótszym czasie wróciło do pełni zdrowia, a objawy możliwie jak najmniej mu dokuczały. Katar, kaszel, gorączka czy ból gardła pociechy wiążą się z nieprzespanymi nocami, frustracją szkraba, a także ciągłym płaczem. Niemniej jednak są sposoby na ułatwienie codziennego funkcjonowania w tym trudnym czasie.

Urządzenia niezbędne w domowej apteczce – aspirator do nosa, termometr itd.

W domowej apteczce nie powinno zabraknąć podstawowych akcesoriów. Niezastąpiony oczywiście okaże się termometr bezdotykowy, dzięki któremu nawet podczas popołudniowej drzemki można zmierzyć mu temperaturę i skontrolować czy jest podwyższona. Do usunięcia wydzieliny uniemożliwiającej swobodne oddychanie sprawdzi się popularny wśród rodziców aspirator do nosa. Praktycznymi urządzeniami będącymi pomocnymi w okresie choroby szkraba są również inhalatory oraz nebulizatory. Wszystkie wymienione sprzęty dostępne są w różnych wariantach, a także cenach, co z pewnością ułatwi dopasowanie poszczególnych modeli do swoich indywidualnych preferencji i oczekiwań.

Leki przydatne w każdym domu

Aspirator do odkurzacza

W domu, w którym pojawiło się dziecko, nie powinno zabraknąć leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Można je znaleźć w różnych postaciach – syropów lub czopków doodbytniczych. Niemniej jednak co do dawkowania należy bezwzględnie stosować się do wytycznych producenta bądź konsultować to z lekarzem lub farmaceutą.  Gdy maluch ma katar, warto zaopatrzyć się w odpowiedni spray do nosa lub sól fizjologiczną – pomogą one udrożnić drogi oddechowe. Przydatne mogą okazać się również plastry aromatyczne poprawiające komfort oddychania, elektrolity, preparaty na kolki, ząbkowanie, odparzenia oraz wzdęcia i zaparcia. Dobrze także zaopatrzyć się w probiotyki.

Jakie aspiratory do nosa dostępne są na rynku?

Produkty dla dzieci w tej kategorii występują w rozmaitych wariantach, dzięki czemu rodzice mają w czym wybierać. Zbyt wiele możliwości napawa ich jednak niepokojem, ponieważ trudniej podjąć im decyzje. Można zdecydować się na aspirator do nosa elektryczny i ręczny. Jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejsza była tzw. gruszka. Obecnie odchodzi się od jej stosowania, na rzecz urządzeń mechanicznych, cieszących się uznaniem wśród rodziców – efektywniejszych i higieniczniejszych. Ogromną ich zaletą jest to, że nie mają ograniczeń wiekowych, oczywiście trzeba stosować się do zaleceń producenta, tak, aby nie uszkodzić noska dziecka, mającego bardzo delikatną błonę śluzową.

Aspirator do odkurzacza – o czym pamiętać?

Aspirator do odkurzacza

Urządzenie do odsysania wydzieliny pomaga nie tylko w usunięciu kataru, ale zapobiega także powikłaniom. Ich ryzyko jest wysokie w przypadku pozostawienia malucha z niedrożnym nosem bez jakiejkolwiek reakcji. Zalegający nieżyt przyczynia się do zapalenia zatok oraz dolnych dróg oddechowych, co znacząco obniża odporność. Najlepiej stawiać na aspiratory proste i wygodne w użyciu. Przed zakupem warto sprawdzić, czy nie są zbyt hałaśliwe, ponieważ mogą przestraszyć malucha, któremu podczas choroby towarzyszy sporo stresu. Aspirator do odkurzacza może przypaść do gustu osobom posiadającym tego typu sprzęt w swoim domu. Niemniej jednak należy pamiętać, że najlepiej sprawdzi się ciche urządzenie sprzątające o mocy wynoszącej od 800 do 1800 W.

Na co zwrócić uwagę decydując się na elektryczny aspirator do nosa?

Decydując się na zakup elektrycznego aspiratora do nosa, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Niezwykle istotne przy każdym gadżecie przeznaczonym dla dzieci są certyfikaty, będące gwarancją tego, że są bezpieczne w użytkowaniu. Powinny mieć również wymienne końcówki lub możliwość ich dezynfekcji, czyszczenia. Regulacja ssania to bardzo przydatna funkcja. Można wówczas dopasować odpowiedni tryb do gęstości lub ilości wydzieliny z nosa. Dobrze, jeśli urządzenie wyróżnia się niewielkimi rozmiarami. Dzięki temu zmieści się niemalże wszędzie, chociażby do bagażu podręcznego, tak, aby w razie konieczności móc skorzystać z niego nawet w podróży.

Zalety korzystania z aspiratorów do nosa

Mechaniczne udrożnienie dróg oddechowych dziecka ma wiele zalet. Korzystanie z aspiratora wpływa na poprawę jakości snu, a także karmienia, ponieważ maluszki z zatkanym nosem mają kłopoty z odpowiednim przystawieniem do piersi. Oprócz tego można wówczas zrezygnować z podawania kolejnych leków. Pociecha mogąca swobodnie oddychać nosem ma lepsze samopoczucie, co przekłada się bezpośrednio na mniejszą frustrację podczas choroby. Ponadto zmniejsza się częstotliwość produktywnego mokrego kaszlu. Warto pomagać swoim pociechom w przetrwaniu czasu choroby i umożliwić im jak najszybszy powrót do zdrowia. Posiadanie takiego urządzenia w swojej apteczce to niezastąpiony gadżet osób posiadających dzieci.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *