Hej Dzidzia

plecak dla dziecka

Jak przygotować dziecko do szkoły?

Jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego dziecka jest pójście do szkoły. To w końcu nowe otoczenie i znajomi, a także świeże wyzwania, które wymagają nabycia nowych umiejętności. To stresująca chwila nie tylko dla pociech, ale też dla ich rodziców. Latorośl należy w końcu odpowiednio przygotować i zaopatrzyć. Istotne znaczenie ma nie tylko kupno podręczników czy akcesoriów – powinno się także popracować nad nastawieniem szkraba. Dopiero prawidłowa, opierająca się na zdrowym podejściu współpraca dziecka i rodzica jest w stanie w pełni przygotować malca do tego ogromnego wyzwania. 

plecak dla dzieckaNauka samodzielności

Szkoła podstawowa, w przeciwieństwie do przedszkola, wymaga od dziecka minimum samodzielności. Pociecha w wieku szkolnym powinna już potrafić się przebrać w strój gimnastyczny, zawiązać sznurowadła, a także pamiętać o potrzebach fizjologicznych, myciu rąk, czy o zjedzeniu przygotowanego przez mamę lub tatę śniadania. O ile przedszkolanki wspomagają szkraby w realizowaniu tego typu potrzeb, tak nauczycielki zatrudnione w szkołach zwyczajnie nie mają czasu, by poświęcać każdemu dziecku tyle uwagi. Dlatego uczące się w pierwszej klasie pociechy powinny już wykazywać odpowiednią dozę samodzielności.

Pozytywne nastawienie

Warto zadbać o to, by dziecko wybierało się do szkoły z uśmiechem na twarzy. Oczywiście pokonanie lęków przed socjalizacją i poznawaniem nowego otoczenia może być wyjątkowo trudne. Należy jednak zadbać o to, by choć częściowo uspokoić latorośl. Przede wszystkim – nie powinno się straszyć nauczycielami i szkołą. Każdemu rodzicowi zależy na tym, żeby jego potomstwo zdobywało jak najlepsze stopni, jednak zbyt surowe i wymagające podejście może mieć negatywny wpływ na rozwój psychiki dziecka. Należy raczej budować pozytywne skojarzenia – przekonywać pociechę, że szkoła to miejsce, w którym można bawić się, śpiewać i chociażby grać w piłkę z nowymi przyjaciółmi. Ważne jest też przekonanie najmłodszych, że bez wątpienia dadzą sobie radę z wymaganiami i zadaniami stawianymi przez kadrę nauczycieli. Oczywiście nie powinno się przy okazji nakładać na dziecko będących ciężarem oczekiwań.

Zakupienie niezbędnych akcesoriów

Oczywiście istotną częścią przygotowań są także zakupy. Już na tym etapie można zadbać o to, by szkoła dobrze kojarzyła się naszemu szkrabowi. Wystarczy zaplanować wspólne zakupy – w końcu dzieci uwielbiają dostawać wszelkiego rodzaju gadżety. Kolorowe kredki i długopisy lub zeszyty ozdobione superbohaterami z pewnością podziałają na wyobraźnię pociechy. Dobrym pomysłem może okazać się wcześniejsze dokonanie zakupu, a następnie rozpakowanie i przetestowanie gadżetów jeszcze w domu. Oczywiście najważniejszym elementem szkolnej zaprawki jest plecak dla dziecka. Warto wybrać model, który będzie atrakcyjnie wizualny dla malca, jednak nie należy pominąć także funkcjonalności. Pierwszy plecak może służyć przez kilka lat, więc warto wybrać produkt stosunkowo pojemny, wykonany z wysokiej jakości materiałów, które będą też miłe w dotyku dla wrażliwej dziecięcej skóry. Na szczęście plecaki dla dziecka dostępne są w kilku wydaniach – od klasycznych tornistrów z jedną lub kilkoma przegrodami, przez bardziej nowoczesne plecaki z komorami, aż po sportowe worki z ramiączkami. Warto postawić na produkt przyozdobiony ulubionymi postaciami z kreskówek, który będzie pozytywnie kojarzył się dziecku.

plecak dla dzieckaPoznawanie szkoły

Gdy już uda się zakupić plecak, kredki, długopisy, linijki, piórnik, zeszyty, a także wszystkie pozostałe, istotne elementy szkolnej zaprawki, należy koniecznie oswoić dziecko z myślą o pójściu do szkoły. Warto w tym celu wcześniej odwiedzić z pociechą placówkę, w której rozpocznie ona edukację. Pomijając drzwi otwarte, w wakacje zdarzają się dni, w których szkoła jest otwarta, a rodzice mogą wspólnie z dziećmi zwiedzać jej korytarze. Samo spacerowanie po terenie boiska może okazać się dla szkraba terapeutycznym, umożliwiającym przełamanie lęku doświadczeniem.

Przygotowanie dziecka do szkoły to bez wątpienia niełatwy i wymagający cierpliwości proces. Aby prawidłowo nastawić pociechę na czekające ją zmiany, należy wykazać się empatią i zrozumieniem. Wywołanie w dziecku poczucia komfortu to podstawa. Również zakupy szkolnego rynsztunku powinny być przeprowadzone w przemyślany sposób. Choć funkcjonalność i wysoka jakość wykonania są ważne, powinno się wpasować także w gust dziecka. Wspólne zakupy zeszytów, kredek, plecaków czy butów na lekcje wychowania fizycznego bez wątpienia można uznać za jeden z pierwszych, terapeutycznych kroków ku prawidłowemu przygotowaniu dziecka na pójście do szkoły.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *