Hej Dzidzia

dziecko i zabawki stymulujące

Jak bawić się z niemowlęciem?

Czas od urodzenia do dwunastego miesiąca życia określany jest w życiu dziecka okresem niemowlęcym. Niemowlę jest karmione mlekiem matki do szóstego miesiąca życia, po czym wprowadza się dodatkowe pokarmy uzupełniające. Pojawiają się też wówczas pierwsze nieartykułowane dźwięki zwane głużeniem, uśmiech staje się bardziej świadomy i dziecko stopniowo zaczyna samodzielnie siedzieć. Ważnym wydarzeniem jest również pojawienie się pierwszych zębów mlecznych, czemu często towarzyszy niemały ból i płacz. Maluszek coraz więcej i chętniej posługuje się rączkami, sprawie chwytając otaczające go przedmioty. Jak widać, ten okres cechuje dynamiczny rozwój umysłowy, fizyczny i psychiczny brzdąca. Aby rodzic mógł bardziej go wspomóc, poleca się zakup dostosowanych do wieku zabawek. 

Zabawki niemowlęce stymulujące zmysłyMałe dziecko i zabawki stymulującej

Kluczowe znaczenie w rozwoju niemowląt ma stymulacja wszystkich ich zmysłów. Maluchy są ciekawe świata i chcą go odkrywać na różne sposoby.   Wybierając zabawki dla noworodka, należy wziąć pod uwagę jego wiek i aktualne potrzeby. Podczas wyrzynania się pierwszych zębów najbardziej przydatne będą bez wątpienia gryzaki, a przy odstawianiu dziecka od piersi dobrze sprawdzi się muślinowa przytulanka z zawieszką na smoczek. Wszelkie wydające dźwięki gadżety również skutecznie przyciągną uwagę maluszka, pomagając w uspokojeniu się podczas płaczu. Zabawki niemowlęce pozwalają na urozmaicenie każdego momentu życia dziecka. W ofercie sklepów dostępne są nawet gadżety do wanny, np. książeczka do kąpieli pomoże zamienić wieczorny rytuał w przyjemność. Brzdąc może zająć się podziwianiem kolorowych, wodoodpornych obrazków, podczas gdy rodzic zadba o jego higienę. Przyciągające uwagę maluszka będą też wszelkie “hałasujące” akcesoria: piszczące robaczki, muzyczne zawieszki, śpiewający wieloryb, grzechotki w kształcie zwierzaczków czy interaktywny pałąk. Duże wrażenie może zrobić na malcu również odczucie wibracji, które zapewnia wibrująca sowa do wózka.

Zabawki dla noworodka

Noworodek ma największą potrzebę bliskiego kontaktu z rodzicem. Dla komfortu musi odczuwać podobne warunki, które pamięta z brzucha mamy: kołysanie, dotykanie, głos rodziców. Należy zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa oraz jak najczęstszy kontakt z mamą i tatą, który uwzględnia również wspólne zabawy. Do rozwoju zmysłów i wyobraźni noworodka można przyczynić się nawet wtedy, kiedy wypoczywa on w łóżeczku. W tym wieku dziecko uczy się śledzić przedmioty wzrokiem, dlatego warto zamontować karuzelę do łóżeczka, która dodatkowo wygrywa kojącą, usypiającą melodię. Kolorowe, kontrastujące paski i kropki przyciągają uwagę szkraba, rozwijając zmysł wzroku. Warto też wypróbować zabawę w ciemno-jasno – zabawa cieniami czy użycie latarki będzie ciekawym, nowym doświadczeniem dla bobasa. Ponadto nawet rozwój mowy można ćwiczyć już z niemowlakiem poprzez nawiązywanie kontaktu wzrokowego i wymawianie prostych samogłosek. Dziecko będzie obserwowało twarz rodzica i z czasem zacznie naśladować te dźwięki. W pierwszych tygodniach życia można też zauważyć zwiększone zainteresowanie maluszka własnym odbiciem w lustrze. Mimo że jeszcze siebie nie rozpoznaje, warto spróbować zabawy z lusterkiem, przesuwając je na boki i dmuchając do utworzenia mgiełki. To ćwiczenie uczy szkraba koncentracji i wzmacnia mięśnie niezbędne do unoszenia główki.

Zabawki dla półrocznego dziecka

zabawki stymulujące - przykładem może być szeleszczący jednorożecNiemowlęta od piątego miesiąca życia uwielbiają drobne akrobacje: unoszenie wysoko klatki piersiowej czy próby włożenia palców stóp do buzi. Wszystko staje się bardziej interesujące, a dziecko świadomie zaczyna wykonywać ruchy i manipulować przedmiotami. Warto wykorzystać ten czas do rozwoju ruchowego i wykorzystać opanowane do tej pory zdolności turlania się, gaworzenia, obracania w kierunku źródła dźwięku czy opierania się na przedramionach. Przydatne będzie w tym czasie doskonalenie chwytu pęsetowego istotnego dla chwytania drobnych przedmiotów. Zabawki dla półrocznego dziecka z drewnianymi koralikami do przesuwania po druciku będą do tego idealne. W wieku sześciu-siedmiu miesięcy brzdąc zaczyna też używać przedmiotów w celu wydobycia z nich odgłosów. Aby rozwijać słuch i pomóc dziecku w poszukiwaniu nowych dźwięków, warto kupić drewniane klocki głośno wpadające do pudełka, a także naśladować odgłosy wydawane przez maluszka. Odpowiednią zabawką będzie też drewniany tor ze zjeżdżającymi kulkami lub samodzielnie przygotowana butelka z ziarnami kawy, które dynamicznie i głośno będą przesuwać się podczas wstrząsów. Idąc dalej w rozwoju dziecka, siedmiomiesięczne maluszki uwielbiają wyjmować rzeczy z pojemników i turlać piłki, a zabawa z ośmiomiesięcznym brzdącem może opierać się na grze ”a kuku!” oraz budowaniu i burzeniu różnych wież z klocków.

Jak spędzać czas z dzieckiem, bawiąc i ucząc?

Przed rodzicami w procesie wychowania dzieci stoi duże wyzwanie w doborze odpowiednich zabaw do etapu rozwoju maluszka. Warto zadbać, aby zabawki niemowlęce stanowiły zarówno rozrywkę, jak i rozwijały zdolności i stymulowały zmysły brzdąca. Trzeba je też odpowiednio wybierać, zaczynając od mało skomplikowanych grzechotek w pierwszym miesiącu życia, z czasem dobierając angażujące więcej zmysłów akcesoria. Kluczowym aspektem jest, aby wszystkie kupowane zabawki były certyfikowane, wykonane z najwyższej jakości materiałów i bezpieczne dla dziecka. Powinny wyróżniać się wyraźnie wyczuwalną teksturą, kontrastowymi barwami, różnorodnymi kształtami i charakterystycznymi dźwiękami, dzięki czemu będą najbardziej angażujące dla maluszka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *