Hej Dzidzia

dziewczynka na huśtawce w pokoju

Huśtawka pomoże urozmaicić czas wolny dziecka w domu

Huśtawki są jednymi z ulubionych zabawek dzieci. Kojarzą się one głównie z zabawami na zewnątrz. Jednak producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oferując również modele, które można zamontować w domu do sufitu lub do framugi drzwi. Dzięki temu zabawa na huśtawce może odbywać się przez cały rok, a nie tylko w ciepłe miesiące. Dodatkowo pozwolą one na wykonywanie rodzicom obowiązków domowych, mając dziecko w zasięgu wzroku.

Zalety huśtawki dla dzieci

Płaczące dziecko najczęściej szybko jest brane na ręce i kołysane. Jest to normalny odruch jaki ma każdy rodzic. Podobne działanie posiadają huśtawki dla dzieci. Delikatne kołysanie do przodu i do tyłu uspokaja i wycisza malucha. Jest to doskonały prezent jaki można dać rodzicom maluchów. Na co zwrócić uwagę  podczas zakupów huśtawki?

Od kiedy dziecko może używać huśtawki?

Klasyczne huśtawki nie są przeznaczone dla niemowlaków. Zaleca się aby korzystały z nich dzieci które potrafią stabilnie siedzieć. Jeśli maluch nie potrafi jeszcze samodzielnie utrzymać wyprostowanej postawy zaleca się zakup bujaczka. Zazwyczaj jednak około 7-12 miesiąca życia maluch potrafi już siedzieć i można zakupić mu pierwszą huśtawkę. Powinien to być model z zabudowanymi bokami, który uchroni przed wypadnięciem oraz pozwoli na oparcie się. Jest to bardzo ważne, ponieważ z huśtawki bez zabezpieczeń dziecko mogłoby wypaść i doznać poważnych obrażeń. Modele bez zabezpieczeń polecane są dla starszych dzieci od około trzeciego roku życia.

Ile czasu dziecko może się huśtać?

huśtawka dla dzieciHuśtawka posiada duży wpływ na rozwój dziecka. Wzmacnia mięśnie głębokie ciała oraz stymuluje pracę ośrodkowego układu nerwowego. Należy jednak uważać, żeby za bardzo nie przyzwyczaić malucha do huśtania. Można spędzić kilka sesji po kilkanaście, kilkadziesiąt minut, jednak nie powinny trwać one powyżej godziny. Optymalnie czas spędzony na bujaniu nie powinien przekraczać dwóch godzin w ciągu dnia. Nie należy również pozostawiać bujającego się dziecka bez opieki. Nawet jeśli wydaje nam się, że maluch nie będzie w stanie sam z niej wyjść. Czasami wystarczy chwila, gdy dziecko traci rodzica z zasięgu wzroku i próbuje go szukać. Zawieszone w górze może wypaść i doznać poważnych obrażeń. Rodzice powinni również podtrzymywać interakcję z bujającym się dzieckiem, nawet jeśli zajmują się innymi obowiązkami domowymi. Można co jakiś czas podejść do malucha i go pobujać lub rozmawiać z nim.

Jaka huśtawka dla niemowlaka?

Huśtawka dla niemowlaka jak już wcześniej wspomniano powinna posiadać zabudowane boki. Dodatkowo warto wybrać model z regulacją oparcia. Na rynku można znaleźć warianty, które pozwalają na swobodną regulację od kąta prostego do zupełnego położenia. Najbezpieczniejsze huśtawki wykonane są z drewna. Jest to materiał wytrzymały i bezpieczny. Przy zakupie należy zwrócić uwagę czy stelaż jest dokładnie wykończony i nie posiada wystających drzazg. Plastikowe huśtawki będą tańsze, jednak mogą być niewygodne dla malucha. Kolejną ważną kwestią są pasy bezpieczeństwa. Szczególnie huśtawki dla najmniejszych dzieci powinny być w nie wyposażone. Siedzisko najczęściej zawieszone jest na linach. Warto ocenić ich wytrzymałość oraz sprawdzić czy posiadają dodatkowe stabilizatory i blokady przed rozwiązaniem.

Komfort dziecka w huśtawce

Bez względu na to czy wybierzemy model plastikowy czy drewniany warto zaopatrzyć się w dodatkowe poduszki do huśtawki. Zapewnią one komfort i bezpieczeństwo dziecku. Powinny one posiadać zdejmowane pokrowce lub możliwość prania w całości. Hipoalergiczny materiał zapewni ochronę przed alergiami.

Dodatkowe akcesoria do huśtawki

Przy zakupie huśtawki do pokoju warto wyposażyć ją w dodatkowe akcesoria. Mogą to być np. zabawkowe zawieszki w postaci kulek czy karuzel. Edukacyjne dodatki pozwolą poznawać kształty, kolory czy faktury w bezpieczny sposób. Jeśli będą posiadały np. wbudowaną pozytywkę będą działały uspokajająco na malucha.

Huśtawka bocianie gniazdo

chłopiec w huśtawce Na rynku można znaleźć również huśtawki typu bocianie gniazdo. Mogą one być mocowane w domu do sufitu lub na zewnątrz do gałęzi drzewa, belki w dachu lub specjalnie przygotowanej konstrukcji. Występują one w dwóch wariantach z oparciem i bez. Te pierwsze są wygodniejsze, jednak nie pozwalają dziecku w pełni położyć się. Jeśli wybierzemy odpowiednio duży model, może ona również służyć rodzicom do relaksu w postaci czytania książek czy oglądania filmów na tablecie. Huśtawki bez oparcia pozwalają na swobodne położenie się i odpoczynek. Wadą w stosunku do tradycyjnych huśtawek jest to, że zajmują one dużo więcej miejsca. Nie ma możliwości powieszenia ich w drzwiach. Jednak jeśli posiadamy odpowiednio duże pomieszczenia doskonale sprawdzą się one zawieszone w narożniku pokoju.

Jak zamontować huśtawkę dla dziecka?

Jeśli wieszamy huśtawkę w domu musimy dobrze przemyśleć miejsce w którym to robimy. W starszych mieszkaniach futryny w drzwiach są często metalowe. Wywiercenie w nich otworu na zamontowanie haka będzie trudne, jednak będzie on bardzo stabilny. Przy nowych drzwiach z drewnianymi ościeżnicami należy dokładnie sprawdzić czy kołek został umieszczony w ścianie powyżej framugi. W przeciwnym razie podczas bujania może on wyrwać się, a cała huśtawka spadnie na ziemię. Problem może rozwiązać przywiązanie huśtawki do drążka rozporowego. W pierwszej kolejności należy zamontować go poziomo i sprawdzić czy jest on stabilnie umiejscowiony we framudze. Jeśli tak, można bez problemu przywiązać do niego huśtawkę. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane w wynajmowanych mieszkaniach, ponieważ nie ingerujemy w konstrukcję ścian i drzwi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *