Hej Dzidzia

uśmiechające się niemowlę w czapeczce

Dobór odpowiedniej czapki dla niemowlaka

Skompletowanie wyprawki jest nie lada wyzwaniem dla młodych rodziców. Lista rzeczy potrzebnych maluchowi zaraz po narodzinach jest bardzo długa. Dodatkowo powinna uwzględniać ona pory roku tak samo jak w ubraniach i rzeczach dla dorosłych. Przez niezakryte części ciała ucieka bardzo dużo ciepła. Może to być nawet 40-45%. W związku z tym bardzo ważny jest odpowiedni dobór czapki dla niemowlaka. W jaki sposób dobrać odpowiedni rozmiar oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszej czapeczki?

Czy noworodek potrzebuje czapeczki?

tata trzymający niemowlę w czapceNoworodek nie potrzebuje mieć cały czas czapeczki na głowie. Są jednak sytuacje, w których jest ona niezbędna do zabezpieczenia małego i delikatnego organizmu. Pierwszą jest moment po porodzie. W większości przypadków położna poprosi o czapeczkę dla niemowlaka w celu zabezpieczenia skóry głowy przed zimnem. Należy pamiętać, że dziecko będąc w łonie matki, przebywa cały czas w temperaturze około 36,6 stopni. W związku z tym po porodzie będzie mu zimno nawet jeśli temperatura otoczenia będzie miała około 22-25 stopni. Czapeczka ochroni przed nadmierną utratą ciepła po porodzie, w związku z czym jest niezbędnym elementem wyprawki od szpitala.

Czapeczka na zewnątrz dla niemowlaka

Drugą sytuacją, w której przyda się czapka dla niemowlaka, jest spadek temperatury zewnętrznej poniżej 15 stopni. Większość lekarzy pediatrów zaleca wtedy noszenie czapki dla dzieci. Równie istotna będzie ona w cieplejsze dni, ale z chłodnym wiatrem lub dużą wilgotnością. Zakładanie czapki nie ma z kolei sensu w upalne dni. Warto jednak zasłonić dziecko gondolą wózka lub parasolką. Ochronią one malucha nie tylko przed wiatrem, ale i przed słońcem. Należy pamiętać, że równie niebezpieczne jak wychłodzenie jest przegrzanie. Może ono tak samo doprowadzić do różnego typu infekcji.

Czapeczka do domu

Wielu młodych rodziców zastanawia się, czy noworodek powinien nosić czapeczkę w domu. Jeśli temperatura wewnątrz jest stabilna i nie są otwarte okna, które tworzyłyby przeciąg, nie ma to sensu. Warto jednak założyć maluchowi czapkę jeśli w domu działa klimatyzacja. Kolejną sytuacją, w której czapeczka jest przydatna, jest kąpiel. Zakładamy ją po wysuszeniu dziecka ręcznikiem i zostawiamy na około 30 minut do godziny, tak aby dziecko mogło się rozgrzać.

Czapka niemowlęca – jak dobrać rozmiar?

dziecko w czapce na rękach mamyW trakcie wyboru rozmiaru czapki dla noworodka należy zwrócić uwagę na obwód podawany przez producenta. Nazwa „czapka dla niemowlaka” może być myląca i produkt będzie zdecydowanie za duży dla malucha w pierwszych dniach życia. Rozmiarówka oferowana przez producentów, tak samo jak w przypadku ubrań dla dorosłych może zdecydowanie się różnić. Obwód głowy zmierzony w najszerszym miejscu odpowiada rozmiarowi czapeczki. Szacunkowy rozmiar dostosowany do wieku niemowlaka przedstawia się następująco:

  • 0 – 1 miesięcy – 38 cm;
  • 1 – 3 miesięcy – 41 cm;
  • 3 – 6 miesięcy – 44 cm;
  • 6 – 12 miesięcy – 47 cm;
  • 18 – 24 miesięcy – 47 cm.

Do zmierzenia główki malucha wystarczy zwykła miarka krawiecka. Należy delikatnie przyłożyć ją do główki w najszerszym miejscu. Najczęściej będzie to tuż nad brwiami. Jeśli chcemy kupić czapeczkę przed porodem, powinniśmy postawić na rozmiar 36-38 cm. Dla pewności warto posiadać również dodatkową w rozmiarze 40 cm. Może okazać się, że maluch urodzi się spory i pierwsza czapeczka będzie za mała. Z kolei jeśli będzie za duża, to już po miesiącu powinna być odpowiednia. Dla wcześniaków w większości przypadków odpowiednie są czapeczki w rozmiarze 34 cm.

Czapka niemowlęca – jaki wybrać materiał?

Dla dzieci urodzonych w trakcie wiosny i lata poleca się cienkie czapeczki z bawełny. Będą one odpowiednie zarówno do wyjścia ze szpitala jak i na pierwsze spacerki oraz do zakładania po kąpieli. Dzieci urodzone późną jesienią i zimą będą z kolei potrzebować dwóch czapeczek. Jednej do przebywania na zewnątrz, a drugiej do domu i kąpieli. Czapeczka jesienno-zimowa powinna być wykonana z polaru lub weluru. Materiały te zapewnią dużo więcej ciepła, w porównaniu do bawełnianych odpowiedników. Zapewnią również odpowiednią oddychalność i uchronią przed nadmiernym poceniem.

Model wsuwany czy wiązany?

Na rynku można spotkać dwa główne rodzaje czapeczek: wsuwane i wiązane. Te pierwsze są zdecydowanie prostsze w zakładaniu. Ich wadą jednak jest to, że maluch może je bez problemu zdjąć. Dodatkowo mogą przesuwać się podczas noszenia. Czapeczki wiązane są trudniejsze w zakładaniu. Dziecku może też przeszkadzać kokardka zawiązana pod brodą. Sprawne maluchy będą również potrafiły same rozwiązywać troczki. Mogą one wówczas w niebezpieczny sposób dostać się do buzi lub owinąć wokół szyi. Do zalet czapeczek wiązanych należy jednak fakt, że znajdują się w jednym miejscu i nie zsuwają się z główki malucha. Są one zdecydowanie częściej wybierane przez rodziców od modeli wsuwanych tzw. smerfetek. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na szwy czapeczki. Ważne, aby były płaskie i nie posiadały ostrych krawędzi. Nawet te z pozoru delikatne krawędzie dla rodzica, mogą okazać się drażniące dla skóry dziecka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *