Hej Dzidzia

butelka do karmienia niemowląt

Czy jedna butelka do karmienia dziecka wystarczy?

Niektóre mamy karmią dziecko piersią przez długi czas, co wiąże się z szeregiem korzyści, ale nie może trwać przecież wiecznie. Przyjdzie w końcu czas na odstawienie maluszka od piersi. Na szczęście do dyspozycji jest wiele rodzajów butelek do karmienia, dzięki czemu można odstawić dziecko od piersi niemalże w dowolnym momencie. Dostępne są nawet specjalne butelki dla wcześniaków i noworodków, które do złudzenia przypominają kobiecą pierś. Będą to doskonałe alternatywy dla mam, które nie mogą bądź nie chcą karmić dziecka piersią. Wystarczy dopasować je odpowiednio do wieku, potrzeb i preferencji maluszka.

Czy jedna butelka dla noworodka będzie wystarczająca?

Jeśli dziecko ma być karmione wyłącznie butelką, to jedna będzie niewystarczająca. Należy wyposażyć się w co najmniej trzy lub nawet więcej. W przypadku karmienia naprzemiennego, czyli butelką i piersią, również przyda się dodatkowa butelka. Należy też mieć na uwadze to, że butelki, nawet te najlepszej jakości, zużywają się, jak zresztą każdy przedmiot. Trzeba wobec tego kupić kolejną, wymiana zwykle następuje co trzy miesiące. Najlepiej będzie zaopatrzyć się w kilka butelek i to różnych, bo każde dziecko ma inne potrzeby i preferencje. Co więcej, upodobania się zmieniają, dlatego znalezienie idealnej butelki nie jest łatwym zadaniem. Nie ma jednego uniwersalnego modelu dla wszystkich dzieci, bo każdy maluszek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Na szczęście do wyboru są różne rodzaje butelek do karmienia, różnią się od siebie pod wieloma względami: kształtem, wielkością, funkcjonalnością, pojemnością, materiałem wykonania itd.  

Jakie są dostępne rodzaje butelek dla dzieci?

Karmienie butelką czasem jest wręcz koniecznością ze względu na problemy z laktacją, brak pokarmu lub zbyt duży dyskomfort dla matki. Obolałe i poranione brodawki sutkowe wręcz zniechęcają do karmienia piersią, co jest całkowicie zrozumiałe. Na ratunek przychodzą butelki do karmienia. Sprawdzą się świetnie podczas karmienia naprzemiennego, gdy wprowadza się mleko modyfikowane i wzbogaca dietę o nowe składniki odżywcze. Nie ma też prostszego sposobu na naukę samodzielnego picia herbaty czy soku niż przez butelkę. Można nawet wybrać model o dużym przepływie i podawać dziecku za jej pomocą kaszkę. Butelka treningowa będzie dobra dla niemowląt powyżej szóstego miesiąca życia, gdy maluszek zaczyna już podejmować próby jej samodzielnego trzymania w nieporadnych rękach. Tego typu butelki mają miękki ustnik ze specjalnym zabezpieczeniem, dzięki czemu nie trzeba martwić się samoczynnie wypływającym pokarmem. Dodatkowym ułatwieniem są uchwyty zaprojektowane w taki sposób, aby wygodnie leżeć w malutkich rączkach.

mama karmiąca butelką niemowlęW przypadku dziecka uczącego się samodzielnego picia rewelacyjnie sprawdza się kubek niekapek, można znaleźć na rynku nawet modele przeznaczone dla trzymiesięcznych niemowląt. Butelki z uchwytem mają ergonomiczne kształty i są lekkie, dlatego ich utrzymanie nie sprawia większych problemów. Zaleca się kupić je dzieciom, które opanowały już umiejętność stabilnego siedzenia. Na ustniku znajdują osłony chroniące przed zabrudzeniem. Świetną opcją dla dziecka będzie butelka antykolkowa, która zapobiega nieprzyjemnym objawom kolki. Jeśli dziecko połknie zbyt wiele powietrza podczas jedzenia, to niestety będzie odczuwać z tego powodu duży dyskomfort, stanie się płaczliwe i rozdrażnione. Z pomocą przychodzi zakrzywiona butelka antykolkowa, wyposażona w system odpowietrzający lub z odkręcanym dnem do regulowania przepływu powietrza. Właściwie ukształtowany smoczek i system wentylacyjny w butelce przeciwdziałają przedostawaniu się powietrza do brzucha. Modeli butelek antykolkowych jest wiele, jedne wypychają powietrze, inne wyrównują ciśnienie. W przypadku najmłodszych najlepiej sprawdza się butelka przypominająca kształtem kobiecą pierś, nie zaburza ona naturalnego odruchu ssania. Butelka imitująca brodawkę sutkową będzie idealnym rozwiązaniem podczas karmienia naprzemiennego.

Na uwagę zasługują również butelki termiczne, które utrzymują ciepło, przez co nie trzeba często podgrzewać pokarmu. Sprawdzą się zarówno w domu, jak i podczas spaceru i na placu zabaw. Dziecko będzie mogło w dowolnym momencie napić się ciepłego napoju. Można powiedzieć, że jest to coś w rodzaju butelki-termosu ze specjalnym wkładem lub podwójnymi ściankami. Utrzymuje ciepło przez nawet kilka godzin, co poza domem będzie niezwykle pomocne. W sprzedaży znajdują się też butelki samosterylizujące, co będzie kolejnym ułatwieniem dla rodzica. Wystarczy zalać butelkę wodą, po czym wstawić ją do kuchenki mikrofalowej, aby pozbyć się skutecznie chorobotwórczych drobnoustrojów. Ciekawą opcją są też butelki z czujnikiem ciepła, dzięki którym rodzic nie musi martwić się podaniem dziecku zbyt gorącego posiłku. Tego typu butelki są wyposażone we wskaźniki zmieniające kolory pod wpływem temperatury. Na uwagę zasługują również małe butelki ze smoczkiem przeznaczone do podawania lekarstw dzieciom, co będzie mile widzianym gadżetem podczas choroby.

Co warto mieć na uwadze przy wyborze butelki dla niemowląt?

Wybierając butelkę do karmienia, należy mieć na uwadze to, z jakich została ona wykonana materiałów. Dostępne są modele szklane, plastikowe i silikonowe. Butelka szklana ma pewne wady, ale jest uważana za najbezpieczniejszą, można ją łatwo wyparzyć, na jej korzyść przemawia też trwałość i naturalność. Dobrym wyborem będzie również butelka plastikowa, ale musi być ona wolna od BPA i innych niebezpiecznych substancji. Cieszy się sporą popularnością ze względu na lekkość, odporność na uszkodzenia, dobre właściwości izolacyjne i dłuższe utrzymywanie ciepła. Istotna jest też pojemność butelki: noworodkowi wystarczy 120 ml, a starszemu dziecku należy kupić model o pojemności 240-300 ml. Butelka powinna mieć konstrukcję zapobiegającą kolkom, być prosta w obsłudze, zapewniać łatwe przechowywanie mleka w przypadku karmienia piersią.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *