Hej Dzidzia

Bezpieczeństwo malucha podczas wspólnej rowerowej wycieczki

Aktywność fizyczna stanowi doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Niesie ze sobą liczne korzyści, takie jak wzmocnienie mięśni, usprawnienie kondycji i wydolności, zwiększenie odporności czy poprawę samopoczucia. Szczególnie istotny jest ruch na świeżym powietrzu, który doskonale dotlenia organizm. Nie oznacza to jednak konieczności wykonywania intensywnych treningów czy biegów – równie efektywne będą spacery czy zabawa w parku. Świetnym rozwiązaniem jest też rodzinna wycieczka rowerowa. Warto aktywizować swoje pociechy już od najmłodszych lat i zapobiegać spędzaniu zbyt dużej ilości czasu przy urządzeniach elektronicznych. Przed wybraniem się na taką wyprawę konieczne jest jednak zadbanie o bezpieczeństwo każdego jej uczestnika – przede wszystkim tych najmłodszych. W zależności od wieku dziecka należy się zastanowić, jaki sposób transportu wybrać dla niego na taką wycieczkę. 

Przyczepka do roweru dla najmłodszych dzieci

fotelik dla dziecka

Niegdyś rodzice czy dziadkowie wozili przedszkolaków na bagażniku z poduszką, ostrzegając o konieczności stałego trzymania nóg w górze. Obecnie istnieje wiele bezpiecznych i wygodnych sposobów na przewożenie dziecka na rowerze. Wybór formy transportu warto zacząć od najmłodszych pociech. Do ok. 2. roku życia najodpowiedniejsza będzie przyczepka do roweru dla dziecka. Specjaliści zaznaczają, że rozwój układu kostno-mięśniowego trwa do 18. miesiąca życia, a więc maluszki nie są w stanie jeszcze wystarczająco kontrolować ciała podczas siedzenia. Jeśli nie można posadzić ich w foteliku, idealnym rozwiązaniem pozostaje przyczepka. Jej główną zaletę stanowi stabilność oraz komfort podróży – zapewnia największą swobodę ruchu, a dziecko ma możliwość leżenia czy oglądania książeczki. Ponadto doskonale amortyzuje wstrząsy, dzięki czemu wszelkie nierówności na drodze nie będą przeszkodami podczas długich tras. Niezwykle istotną rolę pełni również osłona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi – deszczem, wiatrem i silnym nasłonecznieniem. Podczas korzystania z takiej przyczepki najważniejsze jest zabezpieczenie dziecka pasami. Należy również dobrać odpowiednie ubranko zapewniające komfort cieplny lub dodatkowe nakrycie maluszka kocem. Przed wyjazdem najlepiej dwukrotnie się upewnić, że wszystko zostało właściwie przygotowane. Ponadto przyczepka do roweru będzie ciągnięta z tyłu, więc podczas jazdy również warto sprawdzać samopoczucie dziecka.

Fotelik rowerowy dla dziecka

Kiedy chce się skorzystać z roweru w ładną pogodę i zabrać dziecko na przejażdżkę, można wybrać inną opcję niż przyczepka. Fotelik rowerowy dla dziecka jest od niej tańszy i lżejszy. Sprawdzi się dla maluszków, które samodzielnie siedzą, więc nie zaleca się stosowania go wcześniej niż od 1. roku życia. Warto postawić na najwyższej jakości produkty z atestem, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort maluszka. W przypadku fotelików istnieją dwa sposoby na ich montaż do roweru: mocowanie z tyłu lub z przodu. Zaletą pierwszej opcji jest ustawienie ciała dziecka do kierunku jazdy i ochrona przed wiatrem, natomiast montaż przy kierownicy pozwala na stałą obserwację pociechy. Warto pamiętać o kilku istotnych zasadach dotyczących przewożenia dzieci rowerem. Całkowity ciężar prowadzącego, maluszka i fotelika nie powinien przekraczać określonej nośności roweru. Ponadto dziecko poniżej 7. roku życia może przewozić jedynie osoba pełnoletnia. Nie zaleca się też kontynuowania jazdy w przypadku, kiedy maluch zaśnie – może to narazić go na urazy.

Rowerek dla dziecka – nauka samodzielności

rowerek dla dzieckaMaluch najczęściej rozpoczyna naukę jazdy na rowerze po ukończeniu 7. roku życia. W tym celu niezbędny będzie odpowiedni rowerek dla dziecka. Na początek warto zacząć od rowerka biegowego, dzięki któremu pociecha nabierze wprawy w zakresie równowagi i koordynacji ruchowej. Jest to też doskonały wstęp do jazdy na dwóch, choć dla części maluszków pośrednim etapem jest jeszcze bicykl z bocznymi kółkami. Dużą rolę odgrywają również materiał ramy, wygodne siedzonko, całkowita waga oraz dodatkowe akcesoria. Przy wyborze należy kierować się jednak głównie rozmiarem ramy i kół oraz dopasowaniem ich do wzrostu, wagi i wieku dziecka. Przyjmuje się następujące wartości:

  • 3 lata – koła o wielkości 12 cali,
  • 4-6 lat – koła o wielkości 14-16 cali,
  • 6-8 lat – 20 cali,
  • 8-12 lat – 24 cale,
  • powyżej 12 lat – 26 cali.

Zasady bezpieczeństwa podczas przewożenia dzieci rowerem

 

Warto zapoznać się z kilkoma istotnymi zasadami związanymi z bezpiecznym przewożeniem pociechy na rowerze. Według polskiego prawa dziecko do 7. roku życia może być transportowane na rowerze, jeśli jest umieszczone na dodatkowym siodełku lub przyczepce przymocowanej, przy czym całość powinna mierzyć maksymalnie 4 metry. Ważny jest również przegląd roweru oraz zadbanie o odpowiednią ilość powietrza w kołach. Mimo że nie ma ustawowego wymogu zakładania maluszkowi w takim przypadku kasku, warto go w niego wyposażyć. Niezależnie od tego, jak ostrożnie się jedzie, ochrona główki to podstawa. Dodatkowo niedozwolona jest jazda chodnikiem – należy poruszać się po ścieżkach rowerowych lub jezdni. Jedynie dziecko do 10. roku życia jadące samodzielnie powinno korzystać z chodnika, zanim wyrobi kartę rowerową.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *