Hej Dzidzia

pokoik z meblami dziecięcymi

Aranżacja dziecięcego pokoju

Funkcjonalny pokój dla dziecka to tak naprawdę małe mieszkanie. Musi on bowiem łączyć w sobie funkcję sypialni, pokoju do pracy, a w przypadku starszych dzieci i nastolatków – czegoś na wzór pokoju gościnnego. Problem polega również na stopniowej adaptacji pomieszczenia do potrzeb dziecka, które przecież z każdym kolejnym rokiem będzie miało dla niego coraz większe znaczenie.

Aranżacja na przyszłość

Pokój dziecięcy to pomieszczenie, które wymaga specjalnej uwagi. Co prawda, gdy dziecko ma jeszcze kilka lat, część wyposażenia nie będzie mu potrzebna, ale warto – chociażby w celu ograniczenia kosztów – przygotować w nim miejsce na dodatkowe meble dla dzieci. Przy odrobinie pomysłowości, zaaranżowanie nawet małego pokoju dziecięcego nie powinno być problemem. Kluczem do sukcesu jest jego podzielenie na kilka funkcjonalnych stref, z których każda będzie miała swoją ściśle określoną rolę (nauka, spanie, zabawa itd.).

Od czego zacząć?

Przygotowując aranżację dziecięcego pokoiku, należy zacząć od rozplanowania przestrzeni na łóżko i biurko. Najlepiej, aby meble dziecięce były w miarę blisko siebie, gdyż stanowią one najważniejszy, funkcjonalny element wyposażenia pokoju. Zaleca się przy tym, aby biurko nie było usadowione w pobliżu grzejnika, gdyż jego ciepło może negatywnie wpłynąć m.in. na pracę komputera. Ważne jest również to, aby łóżko wraz z biurkiem nie znajdowało się w pobliżu okna. Owszem, naturalne oświetlenie jest ważne, ale ryzyko przeciągów może być z punktu widzenia dziecka znacznie większym zagrożeniem. Jeśli dziecko jest małe, to jego łóżko powinno być tak usytuowane, aby widziało ono drzwi na korytarz.

Światło – co warto wiedzieć?

meble dla dzieci

Na ogólną funkcjonalność pokoju dziecięcego wpływ ma również to, jak usytuowane są źródła światła. Mowa tu oczywiście o strefie do nauki, która – w przypadku dziecka praworęcznego – powinna być doświetlona z lewej strony, a w przypadku dziecka leworęcznego – z prawej. Nie można też zapominać o obowiązkowym elemencie każdego stanowiska do nauki, czyli regału na pomoce naukowe. Owszem, te mniejsze z powodzeniem znajdą swe miejsce na biurku, ale te większe, będą wymagały odrębnej przestrzeni użytkowej. W pokoju dziecięcym okna powinny być możliwie jak największe. Niedobór światła (również naturalnego) może doprowadzić do wielu powikłań narządu wzroku.

Funkcjonalne elementy pokoju

Gdy już miejsce dla łóżka i biurka zostanie zaaranżowane, koniecznie należy pomyśleć o innych, równie ważnych elementach wyposażenia pokoju. Warto zadbać o miejsce na szafę, w której dziecko będzie przechowywać swoje ubrania. Jeśli ma się do dyspozycji odpowiednio dużą ilość przestrzeni, można też pomyśleć o dodatkowym regale na zabawki, książki i inne, ważne akcesoria. Nawiasem mówiąc, warto postawić na meble zamknięte, gdyż wprowadzają one do aranżacji dużo ładu. Pozostawione wszędzie przedmioty (również na szafkach i regałach), optycznie zmniejszają rozmiary pokoju.

Przestrzeń dla relaksu to nie tylko łóżko!

Jeśli dziecko ma do dyspozycji nieco więcej przestrzeni, to warto mu zaaranżować odrębną przestrzeń do relaksu, a także – co będzie ważne z punktu widzenia starszego dziecka – miejsce, w którym będzie mógł spotykać się ze znajomymi. U bardzo małych dzieci taki problem raczej nie istnieje, gdyż do tego celu można wykorzystać… podłogę, przykrytą miękkim i funkcjonalnym dywanem (np. ze słynnym już motywem drogowym). Jeśli dziecko jest większe, to powinien się w nim pojawić zestaw składający się ze stolika i krzesła. Opcjonalnie można też wprowadzić fotel lub puf.

Wielofunkcyjne meble użytkowe

pokój dla dziecka

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które są wręcz stworzone dla małych pomieszczeń dziecięcych. Mowa tu zwłaszcza o meblach, które często mają formę rozwiązań wielofunkcyjnych, takich jak np. rozkładane fotele, kanapy z funkcją spania itd. Co prawda sprawdzą się one w niewielkich pokoikach dziecięcych, ale – co również trzeba podkreślić – większość z nich jest po prostu niewygodna. Wie o tym każdy, kto choć raz próbował spać na kanapie z funkcją spania… Opcjonalnie można też skorzystać z rozwiązań „bezpiecznych”, które nie kolidują z wygodą i rozwojem dziecka. Doskonałym przykładem takiego mebla jest np. łóżku z wbudowanymi szufladami. Równie interesujące są tzw. łóżka na wysokim stelażu. Wyglądają one dokładnie tak samo jak łóżka piętrowe, z tą różnicą, że na dole znajdują się szafki, regały lub biurko.

Optyczne powiększenie pokoju dziecięcego – co warto zrobić?

Od strony aranżacyjnej, optyczne powiększenie dziecięcego pokoju jest jak najbardziej wskazane i pożądane. Na szczęście istnieje wiele metod, by takie rozwiązania wprowadzić. W tym celu można np. użyć mebli w jasnych, delikatnie stonowanych i wręcz pastelowych kolorach. Można też podobną metodę zastosować w przypadku wielu różnych, pokojowych dodatków. Koniecznie należy też unikać tzw. otwartych półek, stawiając raczej na meble zamknięte. Dobrą praktyką jest też montaż mebli o gładkich frontach. Co prawda wielu rodziców uważa, że taka aranżacja jest po prostu zbyt poważna, jak na małe dzieci, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że z dziecinnej stylistyki wnętrza, maluchy bardzo szybko wyrosną. Ponowne, bardziej „dorosłe” zaaranżowanie pokoju, będzie wiązać się z koniecznością poniesienia jeszcze większych wydatków.

Podsumowując, rodzice chcący zaaranżować pokój dziecięcy, wcale nie muszą ponosić z tego tytułu olbrzymich kosztów. Ważne jest jednak to, aby meble do pokoju dziecięcego miały raczej ponadczasowy wymiar, gdyż taka aranżacja wnętrza będzie bardziej praktyczna i mniej kosztowna.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *